Sú obavy o Kucoin namieste? Takmer pätinu rezerv drží vo svojom tokene KCS

Share This Post

V horúcej snahe upokojiť znepokojených investorov a zabrániť vyberaniu prostriedkov po náhlom kolapse FTX zverejňujú krypto burzy a úverové firmy svoje dôkazy o rezervách. Tento proces, ktorý okrem iného zahŕňa aj potvrdenie disponibilných aktív subjektu, odhalil do očí bijúce problémy.

Reakcia kryptomenovej komunity na túto snahu je dosť rozporuplná.

Hrozí Kucoinu rovnaké problémy, aké potopili FTX?

9. novembra sa kryptomenová burza KuCoin stala jednou z firiem, ktorá vyhlásila, že do mesiaca zverejní proof-of-reserves „POF“. Ďalej sľúbila, že bude úzko spolupracovať s audítorskými inštitúciami na budovaní dôvery a transparentnosti v odvetví. Niekoľko dní po tomto oznámení sa však kryptografická komunita obáva, že práca s rezervami je na burze dosť podobná tomu, čo viedlo ku krachu FTX. 

Mohlo by vás tiež zaujímať: Fiasko kryptomenovej burzy FTX môže byť pre Bitcoin vlastne bullish

Informáciu v pondelok zverejnila platforma The Block Research, ktorá zdieľa popredné výskumy a analýzy týkajúce sa odvetvia digitálnych aktív.

„KuCoin drží takmer jednu pätinu svojich rezerv v KCS, vlastnom tokene burzy. Ak toto percento začne rýchlo rásť, môže to byť dôvodom na obavy. Podobná situácia ako nelikvidný token FTT tvoril väčšinu súvahy FTX.“

Podľa zverejneného grafu dominuje držbe Kucoinu USDT s 28,96 %, jeho natívna minca KCS je na treťom mieste s 18,83 %. Tu však treba podotknúť, že na druhom mieste je kombinácia mincí označených ako „ostatné“. To logicky naznačuje, že KCS by mohol byť v skutočnosti druhým najväčším tokenom držaným na burze ako rezerva.

Zdroj: TheBlock Research

Vlastný token ako kolaterál

Hoci na tom, že Kucoin drží také obrovské množstvo KSC, nie je nič zakázané, kolaps FTX nám ukazuje, že pre burzy nie je dobré sedieť na obrovských zásobách svojich tokenov. Okrem toho sme tiež mohli v priamom prenose vidieť, aké nebezpečenstvá hrozia, keď konkurenčná burza drží značnú čiastku tokenov inej burzy.

Na pripomenutie dodávam, že náhly kolaps FTX bol čiastočne spôsobený obavami o token FTT burzy. K tomu došlo po tom, čo vyšlo najavo, že tieto vysoko nelikvidné tokeny dominovali v súvahe spoločnosti Alameda Research.

K 30. júnu držala Alameda 3,66 miliardy dolárov v „odomknutých FTT“, pričom 2,16 miliardy dolárov z tejto sumy bolo použitých ako kolaterál. Tweet generálneho riaditeľa Binance Changpenga Zhaa zo 6. novembra, že zlikvidujú všetky zostávajúce FTT v súvahe spoločnosti Binance, rozpútal dumpingové šialenstvo na FTT, ktoré viedlo k pádu ceny tokenu o viac ako 94 %. 

Burzové tokeny tiež čelia tomu, čomu sa hovorí „riziko protistrany – counterparty risk“. Tento termín sa používa v kryptomenách, keď emitenti tvrdia, že aktíva reálneho sveta, ako sú stablecoiny, kryjú ich burzové tokeny. V prípade, že investori vymenia svoje BTC alebo ETH za tieto tokeny a likvidita vyschne, čím klesne hodnota burzového tokenu, nemajú títo investori možnosť získať svoje BTC alebo ETH späť.  

Záver

Hrozí (vďaka zaujímavej ponuke niektorých tokenov) burze naozaj rovnaké problémy ako FTX? Generálny riaditeľ burzy Kucoin sa v snahe rozptýliť obavy z FUDu nedávno vyjadril takto:

„Od svojho spustenia v roku 2017 sa KuCoin vždy držal dlhodobého rastu a bezrizikovej obchodnej stratégie. To nám pomohlo prejsť medvedími cyklami a trhovými turbulenciami a pokračovať v raste.“

Je dôležité si uvedomiť, že v prvom rade ide o peniaze. Kryptomenové burzy by nemali byť využívané na uloženie vašich prostriedkov. To, že si to ľudia začínajú uvedomovať, potvrdzuje aj výrazný odliv BTC z búrz, ktorého sme svedkami.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream.

ZDROJ: zycrypto.com

Related Posts

Bitcoin se blíží 60 000 USD po 3,7% denním zisku

Bitcoin vzrostl o 3,79 % za posledních 24 hodin...

Pro hongkongské kryptoburzy se blíží konečný termín pro podání žádosti o licenci

Kryptoburzy v Hongkongu musí do 29. února požádat o...

Mad Lads‘ Backpack Exchange překračuje objem obchodů 300 milionů dolarů za 24 hodin

Kryptoměnová burza Backpack založená na síti Solana dosáhla hranice...

Americký ministr financí vyzývá federálního regulátora, aby dohlížel na stablecoiny

Janet Yellenová, ministryně financí Spojených států, řekla zákonodárcům, že...