Síť dvou tváří – Inovace na Ethereu jsou rekordní, ale blockchain prostě nestačí

ETH Ethereum Moon měsíc kryptoměny úplněk blockchain

Ethereum je nyní sítí dvou tváří. Jedná se o jasně nejvyužívanější blockchain v prostoru kryptoměn, na kterém zároveň probíhá nejvíce inovací na uživatelské úrovni. Zároveň ETH ani zdaleka nestačí na příval nových uživatelů a poplatky někdy dosahují až komediální úrovně. Proto se podíváme na to, proč je Ethereum tak úspěšné, co jej nejvíce trápí a jak to chtějí vývojáři do budoucna řešit.

Ethereum > Bitcoin

Ethereum slaví mnoho úspěchů a jednim z těch nejdůležitějších je vytíženost sítě. Vytíženost sítě totiž ukazuje míru, s jakou ji uživatelé využívají. A Ethereum je v této metrice naprostou jedničkou. Počet transakcí za den na ETH se pohybuje kolem 1,2 milionu.

blockchain, Síť dvou tváří – Inovace na Ethereu jsou rekordní, ale blockchain prostě nestačí, TRADING11Na předchozím grafu můžeme vidět porovnání počtu transakcí na ETH a BTC blockchainech. Ethereum je dlouhodobě nejvíce využívaná síť. Důvody jsou jednoduché. Architektura sítě ETH umožňuje tvorbu tzv. decentralizovaných aplikací, které umožňují komplexní operace, a to bez účasti třetí strany.

ETH kvůli tomu strčí Bitcoin v počtu transakcí do kapsy. Ethereum díky mnohým inovacím nabízí podstatně širší možnosti využití. Ačkoliv to prozatím nereflektuje cena dvou zmíněných kryptoměn, do budoucna se dá očekávat, že to bude právě Ethereum, které se stane centrem pozornosti.

Ale jen pokud projde dostatečnou inovací, která zachová decentralizaci a zároveň zrychlí blockchain natolik, že bude uživatelsky přívětivý, protože to nyní není.

Analýza Etherea a Bitcoin Cashe – Jeden u ATH, zatímco druhý proráží z akumulační zóny!

Poplatky z pekla

O tom jasně vypovídají poplatky za transakce na síti. Nedávný boom decentralizovaných financí vytvořil enormní tlak na síť ETH. Uživatelé se tak prakticky přetahují o to, čí transakce budou rychlejší a které transakce vůbec sítí projdou.

Poplatky se tak pohybují okolo 5 dolarů za transakci a při exponovaných období stoupají i na úroveň až 25 dolarů za transakci. To krásně ilustruje stav nynějších blockchainů. Ty prostě nejsou připraveny na adopci obecnou společností, protože i při nízkých procentech adopce je síť prakticky nepoužitelná pro ty, kteří si nemohou dovolit platit vysoké poplatky.

Tomu se běžně říká blockchain trilema. Není zatím dobrá cesta, jak vytvořit rychlou, bezpečnou a decentralizovanou síť. A tak před sebou máme obrázek o funkčním blockchainu, který ovšem není a nebude schopen prozatím obsloužit globální publikum.

Budoucnost je v inovacích

Inovace v rámci ETH se dají rozdělit do tří specifických oblastí. Inovace na první vrstvě ETH 1.0. Inovace na druhých vrstvách a inovace ve smyslu hlubšího upgradu sítě na verzi 2.0.

Inovace na první verzi Etherea probíhá bohužel pomalu. Nejbližší hard-fork Berlin byl již několikrát odložen kvůli problémům s klientem sítě Geth. Samotný hard-fork by mohl ulevit od poplatků, ale pouze v případě, že se do něj dostanou návrhy na jejich snížení, což zatím není jasné.

Inovace na druhé vrstvě jsou slibnější a mohou přinést výraznou úlevu obzvláště konkretním decentralizovaným aplikacím, které se prakticky připojí na jiný blockchain s nižší vytížeností a operace budou provádět na něm. Tím se zmenší bezpečnost operací, ale výrazně se zrychlí.

Ethereum na 2000 $? Při těchto vyhlídkách se vyplatí nakupovat! Je Ethereum lepší než Bitcoin?

Mezi taková řešení patří např. Matic network, Celer Network, OMG, plasma network a mnoho dalších. Díky tomu, že mnozí vývojáři správně identifikovali problém se scalingem, tak se pracuje na všech frontách. Za poznámku také stojí, že díky architektuře sítě je právě ETH místem inovací na rozdíl od staršího bratra BTC.

Třetí cestou je pak přechod na novou verzi sítě 2.0. Ta slibuje tři zásadní inovace. Jednak je to přechod na Proof of Stake, druhak je to sharding, který rozdělí síť na menší úseky, což umožní podstatně vyšší rychlost (až 1024x kvůli tomu, že síť bude mít 1024 shardů). A třetí a finální části upgradu sítě je přechod z EVM (Ethereum virtual machine) na Ewasm, což je vyspělejší verze virtuálního stroje.

Závěr

Ethereum stojí před velkou výzvou. Inovace jsou naprosto klíčové a je potřeba, aby se síť výrazně zrychlila. Za Ethereem totiž stojí řada konkurentů, kteří budou chtít uzmout velkou část uživatelů.

Mezi největší konkurenty sítě ETH patří chytré blockchainy třetí generace. Jmenovitě se jedná o Cardano, Polkadot, Cosmos a pak mnoho dalších. To krásně ilustruje fakt, že jsme v období naprosté spekulace a nikdo neví, kdo nakonec z prostoru vyjde jako vítěz.

Co číst dále:

Analýza Bitcoinu – Proběhne vyplnění CME gapu?