Slovensko mení daňový zákon – pre kryptomeny prináša výrazné zlepšenie

Share This Post

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky odsúhlasili novelu zákona o dani z príjmov. Tá okrem iného obsahuje zníženie daňovej záťaže pre dlhodobých investorov do virtuálnych mien. Zároveň rieši aj prípad danenia pri využívaní  kryptomien v každodennom živote.

Nejedná sa samozrejme o zmeny iba s ohľadom na kryptomeny. Návrh má uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom v rámci dlhodobého investičného sporenia. Návrh už berie ohľad aj na pripravované celoeurópske dôchodkové sporenie. Súčasný zákon o dani z príjmov z cenných papierov sa podľa navrhovateľov dostáva do významného rozporu s cieľom podpory dobrovoľného sporenia na dôchodok.

Podľa novely zákona sa má aj predaj kryptomien riadiť tzv. časovým testom. Ak držíte tokeny viac ako rok, tak ich predaj podlieha zníženej daňovej sadzbe. Zisk sa zdaní len 7 %. Pri predaji do jedného roka sa pravidlá nemenia a zisk musíte zdaniť podľa štandardných sadzieb. Podobné pravidlo sa uplatní aj pri príjmoch z predaja kapitálového majetku z nástrojov kolektívneho investovania.

Kryptomeny je možné využívať aj pri bežných nákupoch

Návrh počíta aj s variantom využívania nakúpených tokenov pre bežné nákupy. Pri smene tokenov za majetok a služby sa novo stanovuje hranica 2 400 € (cca 57 000 Kč) pre zdaňovacie obdobie. Ak vaše príjmy z tejto činnosti nepresiahnu danú hranicu, tak nie je potrebné ich daniť. Môžete si tak za kryptomeny nakupovať napríklad v reštaurácii jedlo či pitie bez toho, aby ste nutne ihneď riešili zdanenie.

Záver

Národná rada Slovenskej republiky teda pristupuje k zmene zákona s ohľadom na širšie rozšírenie kryptomien aj medzi bežných občanov. Ohľad sa berie aj na nástroje kolektívneho investovania. To je podľa mňa správna cesta. Adopcia kryptomien rastie a aj keď im stále veľa ľudí neverí, tak trend sa asi dlhodobo ignorovať nedá. Uvidíme, či aj česká vláda príde s nejakou úpravou, ktorá podporí dlhodobé investície.

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: startitup.sk

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...