Ako správne používať príkaz Stop-loss

Share This Post

Stop-loss. Jeden z najkontroverznejších a najdiskutovanejších obchodných príkazov. Jedni ho nepoužívajú vôbec, iní zase bez neho nespravia jediný obchod. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie chyby pri používaní príkazu Stop-loss, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť ziskovosť na trhu a zároveň odbúrať predsudky voči tomuto obchodnému nástroju.

Pokiaľ nerozumiete nášmu krypto-trading-slangu určite vám pomôže náš slovník.

Nepoužívanie Stop-loss

Môžme začať s najväčším problémom a to absolútnym nepoužívaním príkazu Stop-loss. V posledných dňoch sme mohli vidieť veľa príkladov, čo to môže spôsobiť. Trh pomaličky rastie, nie je sa čoho obávať, idete spokojne do postele. Ráno sa zobudíte, pozriete na graf a vaša kryptomena či token je 10-15% nižšie ako bola pred šiestimi hodinami a stále klesá. V týchto chvíľach vám už neostáva nič iné iba predať vo veľkej strate alebo hodlovať. Prečo? Aký máte dôvod nepoistiť svoj kapitál príkazom Stop-loss, keď vám to vaša burza na ktorej obchodujete ponúka?

V svojej podstate je každý obchod myšlienkou alebo názorom o potencionálnom scénari vývoja thu, vytvorenom na základe vašej stratégie. Umiestnenie príkazu Stop-loss je tak pre vás poistkou v prípade, že váš odhad bol nesprávny. Netreba sa preto stavať k tomuto obchodnému príkazu ako k nepriateľovi, ktorý vás oberá o zisky. Je to skôr iba zrkadlo vášho nesprávneho odhadu. Nepožívanie Stop-loss je tak iba vyhýbanie sa pravde, že ste sa v danom obchode mýlili.

„Stop-loss je ako bezpečnostný pás v aute. Nečakáte, že by ste ho mohli potrebovať zakaždým, keď si sadáte do auta. Keď ho však potrebujete, ste radi, že tam je.“

Bez Stop-loss nie je možné kontrolovať riziko obchodu

Niektorí traderi budú určite argumentovať, že to tak nie je. Je to tak! Bez príkazu Stop-loss si totiž neviete stanoviť riziko s akým do obchodu idete a tým pádom ani neviete, koľko úspešných obchodov potrebujete spraviť aby ste boli v zisku.

Bez použitia príkazu Stop-loss tak nezáleží na tom aký máte MM (Money Management) a s akým množstvom kapitálu idete do jednotlivých obchodov. Vždy je to All In. Riskujete všetko s čím práve obchodujete.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Mentálny Stop-loss nefunguje

Niektorí traderi používajú mentálny Stop-loss. To znamená, že si povedia nejakú hodnotu, pod ktorú nechcú ísť a ak tam cena náhodou príde, opustia svoju pozíciu. Skutočnosť? Neopustia! Mentálny Stop-loss nie je skutočný príkaz zadaný na burze. Obchodníci používajúci mentálny Stop-loss zostávajú v obchode dlhšie, pretože stále veria, že už, práve v tejto chvíli, sa to otočí v ich prospech a oni nakoniec zarobia. Ich straty preto narastajú a zároveň si tak nevedomky zvyšujú riziko každého obchodu.

Zle umiestnený Stop-loss

Z vyššie uvedených dôvodov, je nevyhnutné aby ste si určili miesto zadania príkazu Stop-loss, ešte pred vstupom do pozície. Viete si tak veľmi ľahko a rýchlo zrátať, koľko potrebujete do daného obchodu investovať, aby bola pre vás miera rizika prijateľná.

Ďalším extrémom sú traderi, ktorí sa striktne riadia MM a zároveň mierou rizika. Vstupujú do každého obchodu s rovnakým kapitálom a Stop-loss zadávajú vždy na rovnaký počet percent z daného obchodu. Potom ich príkazy na zastavenie končia na náhodných pozíciach, ktoré z pohľadu trhu a technickej analýzy nemajú absolútne zmysel.

Vždy si preto pred vstupom do obchdu určite hodnotu umiestnenia príkazu Stop-loss a následne si zrátajte koľko je potrebné investovať, aby bola zachovaná vami akceptovaná miera rizika.

Do oči bijúci Stop-loss je potravou pre žralokov

Ako často sa vám stalo, že ste si vraveli, že toto musí klapnúť? Cena však klesala až k vášmu Stop-loss príkazu, ten vás vykopol z trhu a následne sa trend otočil a cena začala prudko rásť. No bolo to už bez vás a vám, namiesto pocitu z dobrého obchodu, ostala len tŕpka pachuť straty. Toto je každodenný scénar s ktorým sa traderi stretávajú. Potom im hlavou začne vŕtať myšlienka, že by bolo lepšie obchodovať bez príkazu Stop-loss. Chyba! Za vašu stratu nemôže Stop-loss, ale vy sami.

Ak vidíte, že vás Stop-loss vykopne vždy z trhu predtým, ako sa cena otočí do očakávaného smeru, je veľmi pravdepodobné, že ho umiestňujete presne na úrovne, ktoré používajú aj ostatní obchodníci. Je to väčšinou doménou neskúsených a začínajúcich traderov, že svoje príkazy umiestnia presne na support/rezistenciu. Skúsení obchodníci tieto úrovne dobre poznajú a radi si váš Stop-loss vyberú.

Posúvanie Stop-loss do väčšej straty

Ďalším z veľmi častých neduhov je posúvanie príkazu Stop-loss do väčšej straty. Stáva sa to, keď traderi nie sú ochotní akceptovať vopred stanovené riziko a preto radšej posunú príkaz Stop-loss, aby umožnili trhu otočiť sa. Nedokážu prijať, že ich analýza bola nesprávna a stále tak živia nádej v skorý obrat.

Toto správanie je obvyklé hlavne u obchodníkov, ktorí umiestňujú Stop-loss iba na základe rizika, na náhodných pozíciach alebo iba preto, aby tam bol. Ak s tým máte problém a nedokážete odolať príkaz posunúť, jednoducho vypnite graf a venujte sa niečomu inému, počas toho, čo ste v trhu. Zo začiatku to môže byť dobrý krok k budovaniu dôvery vo vašu stratégiu.

Pohyblivý Stop-loss a jeho nesprávne používanie

Pohyblivý Stop-loss (Trailing Stop-loss) je skvelým nástrojom, samozrejme ak ho viete používať. Jeho myšlienkou je chrániť vašu pozíciu a zároveň ostať v obchode dlhšie. Často sa však stáva, že zadáte pohyblivý Stop-loss s dobrým úmyslom, no ten vás po chvíľke pripraví o inak potencionálne veľmi výnosný obchod. Omyl, na vine nie je príkaz Stop-loss, ale opäť vy sami.

Dôvodom, prečo bežné pohyblivé Stop-loss príkazy nefungujú je ten, že obchodníci ich zadávajú na základe svojej chamtivosti a strachu zo straty. Umiestňujú ich čo najbližšie k aktuálnej cene s vidinou bezrizikového obchodu a strachu z možnej straty už nadobudnúteho zisku.

Keď si však zoberiete akýkoľvek graf uvidíte, že cena sa vždy pohybuje vo vlnách. Traderi, ktorí umiestňujú príkazy Stop-loss príliš blízko, nerešpektujú tieto pravidla trhu a preto je tento nástroj pre nich prakticky nepoužiteľný.

Záver

Je až zarážajúce ako je príkaz Stop-loss bagatelizovaný a znehodnocovaný. Mnohí obchodníci stále veria, že práve Stop-loss je dôvodom ich neúspechu a strát. Avšak je to iba znakom toho, že daný obchodník nie je dostatočný profesionál a úplne nepochopil jeho význam. Stop-loss nie je váš nepriateľ. Je to vaše istiace lano pre prípad, že spravíte krok vedľa.

Zdroj: tradeciety.com

Pri tradingu je dôležité získavať relevantné informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

Predchádzajúca strana

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...