Takže takto skončí svoboda Bitcoinu? Označování adres s “podezřelou” aktivitou je obrovský průšvih

Sloboda Bitcoinu

Zostáva do konca 50 % zľavy na všetky naše produkty

Stránka dark.fail, jeden z největších poskytovatelů linků směřujících na darknet na světě, nedávno upozornila na nefér a potenciálně nebezpečnou technologii společnosti Chainalysis. Systém KYT (Know Your Transaction) využívají firmy a vlády po celém světě. Používá se ke sledování blockchainu Bitcinu a vyhledávání peněženek patřících “kriminálníkům”.

Hlasovali jste už v naší anketě? Kdy podle vás kapitalizace Bitcoinu přesáhne 1 000 000 000 000 dolarů?

Označování “podezřelých” BTC adres – Je to začátek konce svobodného Bitcoinu?

Administrátor webu dark.fail v minulosti kritizoval tuto technologii. Na oplátku byla jeho adresa označena jako podezřelá. Nedávno se totéž stalo i dvěma dárcům, kteří přispěli k chodu stránky. Dark.fail nepáchá žádné zločiny, tento web není používán k obchodování s drogami či objednávání vražd, resp. dětské pornografie.

Měly by být peníze, které někdy prošly rukama “kriminálníka,” navždy označené? Přesně to se nyní děje tisícům uživatelům kryptoměn. KYT systém společnosti Chainalysis označuje podezřelé adresy, neudává žádné důkazy ani způsob odvolání a směnárny pak kradou tyto mince.

Pokud pošlete označené bitcoiny na burzu, která používá KYT, považuje se to za dostatečně dobrý důvod na zabavení mincí.

Takže … dávejte si velký pozor, kde posíláte své bitcoiny. Pokud z vaší peněženky poputují někde na darknet, je dost možné, že celá peněženka bude označena a mince se tak stanou nepoužitelnými. A nejhorší je, že se o tom dozvíte až v momentě, kdy je pošlete společnosti, která používá KYT od Chainalysis a peníze vám jednoduše ukradnou.

Aktuálně: Bitcoin mempool je zcela plný! Čeká 125 000 transakcí a poplatky rostou na ATH

Jak mohou vlády v budoucnu zneužít KYT

V USA a EU se nyní chystají regulace kryptoměn které určí, za jakých podmínek je možné je používat. Regulátoři si určitě dají záležet, aby co nejvíce omezily anonymitu kryptoměn jako Bitcoin. V budoucnu by mohla být označena každá adresa, která nemá známého majitele a mince v ní by se v Evropě či USA prakticky nedaly použít.

Pravdou je, že Bitcoin se v poslední době regulátorům vymkl kontrole a pokud rychle něco neudělají, může se stát oblíbeným uchovatelem hodnoty v časech, kdy centrální banky znehodnocují své měny (v roce 2020 bylo vytištěno 40 % všech dolarů v oběhu = 40% inflace za rok!) a později, až se vyřeší problémy s vysokými poplatky, by mohl být používán Bitcoin jako běžná měna.

Soukromí je základní lidské právo, které je neustále porušováno vládami a firmami po celém světě. Výměnou za pohodlí a “bezpečnost” jsme se upsali ďáblu, aby nás chránil před “kriminálními živly.”

Znemožněním plateb BTC z anonymních peněženek autority dostanou Bitcoin pod svou kontrolu a budou s ním moci manipulovat tak, jak manipulují se zbytkem finančního systému.

Anonymní kryptoměny mohou být řešením

Víte že: Výzkum naznačuje, že Satoshi Nakamoto založil i Monero!

Naštěstí, problém s transparentním blockchainem Bitcoinu má řešení. Je zde Lightning Network, která bude přirozeně anonymní a existuje také mnoho kryptoměn, které umožňují posílat anonymní transakce. Jednou z nejoblíbenějších je Monero XMR nebo námi preferovaný Zcash ZEC.

Ostatně, i dark.fail vyřešil nepřijemnou situaci s označenou BTC adresou tím, že ji vyměnil za Monero. Vláda USA se však nedávno pokusila zaútočit i na tuto kryptoměnu. Jejím cílem je prolomit anonymitu Monera:

Monero spúšťa hard-fork, zatiaľ čo sa americká vláda pokúša prelomiť jeho anonymitu