Analýza akciového indexu EU50EUR – Padesát největších firem v EU má pozitivní vyhlídky na další růst

0
prumysl

Dnes jsem si pro vás připravil další index a tentokrát to bude evropský index EU50EUR, který v sobě zahrnuje padesát největších společností, které sídlí na starém kontinentě. Tento index je dost specifický tím, že je na první pohled vidět, že se mu poměrně daří. Své all time high má index na cca 4 000 EUR z roku 2007 a jeho současná hodnota činí 3 389,6 EUR. Od svého ATH je index sice dost daleko, ale za celou tu dobu se střídají období růstu s obdobími poklesu, které se určitě nedají označit za likvidační. Vzhledem k tomu, že analýza je na 1D time frame, tak pro naše potřeby bude muset stačit období mezi lety 2016 – 2019. To je na úvod vše a teď již tedy samotná analýza.

Aktuální situace na 1D TF indexu EU50EUR

Analýza EU50EUR

Dvojité dno

Napřed si vezmeme vše pěkně chronologicky dle toho, co na grafu můžeme vidět. V první polovině roku 2016 kurz konsolidoval a našel po předchozích propadech své dno na hodnotě 2 674 EUR, které bylo i později potvrzeno znova jako silný support. Vytvořilo se tedy dvojité dno, což byl dobrý základ pro solidní růst, což se také i stalo. Hodnota indexu následujících jedenáct měsíců, až na menší korekce, prakticky jen rostla a zvýšení bylo až o 36 %. První větší korekce nastala v létě roku 2017, kdy se kurz pohyboval ve vyznačeném kanálu.

Pohyb ceny v tomto kanálu trval ale jenom několik týdnů a poté došlo k průrazu pozitivním směrem. Ceně se povedlo dostat na HIGH (3 684 EUR) předchozí větší korekce, ale zde došlo k razantnímu odmítnutí. Kurz ale našel support na 3 540 EUR, kde se trh zkonsolidoval a poté zase atakoval přechozí zmiňovanou hladinu. Znovu ale v této hladině došlo k odmítnutí. Od té doby se vývoj na trhu ubíral tím špatným směrem a první velký odraz započal až na S/R hladině 2 944 EUR.

Díky tomuto vývoji můžeme i dle Price action dobře vidět, kde jsou S/R pásma. S/R hladiny máme na 2 940 EUR. Za dobrý support lze považovat i kulatou psychologickou hladinu 3000 EUR, kde je (dle Volume profile) nejvíce zobchodovaných objemů za posledních pár let. Následně pak hranice na 3103 EUR, 3282 EUR, 3385 EUR, 3537 EUR a poslední je na 3687 EUR.

Pokračování uptrendu?

Jak už bylo řečeno, tak první velký odraz se uskutečnil na supportu 2 944 EUR. Výše zaznačené S/R pásma byla proražena a následně zafungovala jako odrazový můstek pro další růst. Od začátku nynějšího roku až do prvních dnů května jsme mohli vidět pěkný růst s občasnými, ale malými korekcemi. Trh se zastavil až na hladině 3 537 EUR, kde začala větší korekce předchozího růstu. Vývoj kurzu poté probíhal ve vyznačeném klesajícím klínu. Trh využil pro odraz hladinu 3 282 EUR a nyní už můžeme sledovat breakout z patternu.

Kurzu tedy momentálně stojí v cestě nahoru hladiny 3 385 EUR, 3 537 EUR a pak 3 687 EUR. Díky tomu průrazu byla setrvačnost zadefinována a následujících několik týdnu by mělo být ve znamení růstu. Přece jenom větší korekce už proběhla a trh se zároveň pročistil. Rozhodující budou samozřejmě reakce kurzu na jednotlivá pásma.

Indikátory

Všimněte si, že RSI bylo poměrně dlouhou dobu fakt dost bullish a křivka byla během celkem krátké doby mnohokrát v přeprodané oblasti (či se držela v její těsné blízkosti). Trh byl tedy hodně silný. Když došla pára, tak si indikátor našel své dno na hodnotě 35, což je znovu hodně bullish. Můžeme zde vidět i býčí divergenci mezi dny kurzu a křivkou RSI. Na MACD došlo včera k bullish cross a to znamená, že po korekci se nám obrací setrvačnost tím správným směrem. Co se týče Stochastic RSI, tak setrvačnost je už nějakou dobu pozitivní a nyní je v těsné blízkosti překoupené oblasti.

Komentář/zprávy

A teď pojďme na nejnovější makro data z EU, které jsou dle aktuálních zpráv pozitivní nebo alespoň uspokojující. Ceny producentů v rámci EU mírně poklesly. Retailový prodejní index pro EU28 vzrostl až o 2,9 %. Pak tu máme růst HDP za první kvartál tohoto roku, který činí 0,4 %. Největší růst zažilo Chorvatsko se 1,8% růstem a nejmenší Litva s 0,1 %.

Abych řekl pravdu, tak osobně příliš nechápu, co je na těchto datech tak pozitivního. Je očividné, že se dostáváme do recese a přesně to tato data už nějakou dobu naznačují. Uvidíme ale, jak na tom bude druhý kvartál tohoto roku a třeba opravdu došlo k nějakému oživení ekonomiky EU.

Závěr

Závěrem lze říci, že tento index na tom není celkově nijak špatně. Je jasné, že o akcie těchto padesáti firem je zájem a že nejsou rozhodně na odpis. Co se týče technické stránky, tak index zažívá od nového roku pěkný uptrend a první velkou korekci má za sebou. Vzhledem k breakoutu z bullish patternu lze i předpokládat, že korekce je již u konce a uptrend bude pokračovat. Což naznačují i indikátory, které signalizují pozitivní momentum.

Co číst dále?

Analýza akciového indexu DAX – DAX nakonec taky dostihla korekce


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naší Školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na