Tohle jsou akcie, které v roce 2018 vzrostly nejvíce

0
akcie rust trading11 analyza

Loňský rok byl pro akciové trhy přinejmenším bolestný. Hlavní americké indexy odepsaly minimálně pět procent, zatímco rok 2017 pro ně znamenal 30% nárůst. I v takto vichřicí polámaném lese lze přesto najít stromy, které dokázaly o něco povyrůst.

Autor: Dmitrij Gurkovskij, vedoucí analytik RoboMarkets

Tak nějak tradičně rostly firmy z oblasti biotech, k nimž se přidaly společnosti spojené s konopím. Toto odvětví celkově nabobtnalo o tisíce procent díky IPO firem jako Tilray (NASDAQ: TLRY). V tomto případě se nicméně jednalo o jakousi krátkodobou horečku, po které přišlo vystřízlivění…

Vyjma několika menších firem je největší raketou loňského roku technologická firma Twilio (NYSE: TWLO), jejíž titul nabral úctyhodných 306 procent.

Tato sanfranciská společnost založená v roce 2008 vytváří software pro online komunikaci a má za sebou úspěšné IPO z června 2016. Její příjmy od té doby vždy předčily očekávání analytiků a dostaly se až k 169 milionům dolarů.

Na pomyslném druhém místě nejsilnějších akcií loňska je další technologická firma MongoDB (NASDAQ: MDB), sídlící v New Yorku.

Od svého IPO v roce 2017 zůstával titul relativně klidný a to až do února 2018, kdy se nastartoval strmý růst vzhůru. Hnacím motorem byly skvělé finanční výsledky zveřejněné na začátku roku, které přitáhly spoustu nových investorů.

Tak nějak není asi žádným velkým překvapením, že i třetí místo patří technologické firmě. Tabula Rasa HealthCare Inc (NASDAQ: TRHC) operuje pouze na půdě Spojených států, kde vyvíjí různé zdravotnické technologie. Titul za loňský rok nabral více než solidních 169 %.

Navzdory tomu, že vybrané technologické tituly rostly báječně, sektor si procházel peklem.

Na trzích se také objevilo několik nečekaných zvratů, třeba když dříve zesměšňovaný titul Twitteru (NYSE: TWTR) narostl o 65 %, zatímco větší a úspěšnější Facebook (NASDAQ: FB) ztratil důsledkem skandálů celých 18 %.

Pro akciové trhy zásadní index Dow Jones Industrial Average (INDEXDJX: DJI) nepřipsal ani jedno procento a ztratil přibližně 0,91 %. I v něm se ale našlo několik zajímavých vítězů.

Z indexu se nejméně dařilo Goldman Sachs, kteří odepsali 31 %. Nechvalně proslulou investiční banku následuje IBM se ztrátou 21,3 % a Caterpillar (20 %).

Celkový propad za sebou má i další z hlavní indexů S&P 500, který odepsal 1,68 %. Někteří jeho „koně“ však také zaznamenaly solidní nárůsty.

Nejhorší ze stáje je pak společnost General Eletric (NYSE: GE), která se horečně pokouší snížit náklady a nevypadnout z trhu úplně. Investory však zatím nepřesvědčila, a tak loni odepsala dramatických 60 %.

Z indexů si nejlépe vedl NASDAQ 100, kterému se v turbulentním roce podařilo připsat skoro 4 procenta. Táhly ho tituly jako Amazon, Illumina, Netflix, O’reilly, Twenty-First Century Fox a Workday. Všem těmto firmám se za rok 2018 podařilo připsat minimálně 40 %.

Z propadáků stojí za zmínku čínská společnost JD.com Inc (NASDAQ: JD), které odepsala téměř polovinu hodnoty (47 %), a to zejména díky čínsko-americkým obchodním válkám. Její CEO byl navíc zadržen pro podezření ze sexuálního obtěžování, což celé věci rozhodně nepomohlo.

Když si to tak vezmeme kolem a kolem, tak nám souhrn loňského roku napovídá, že se ani letos určitě nebudeme nudit.

avatar
  Subscribe  
Upozornit na