EU je nerozhodná, Rakousko si vybere daně od internetových gigantů po svém

0
tax-dane

Rakousko se nechce spoléhat na dohodu Evropské unie, jejíž uzavření se neustále protahuje. Plánuje zdanit giganty jako Amazon, Google, Facebook nebo Alibaba. Návrh ve čtvrtek představil kancléř Sebastian Kurz. Tyto společnosti by měly podléhat 3% dani.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz již v prosinci sliboval, že dle příkladu Francie zavede tuto daň pro internetové giganty.

Francie, prosazuje novou tzv. „Daň z GAFA“ (a se takto jmenuje po společnostech Google, Apple, Facebook a Amazon), aby zajistila, že budou platit spravedlivý podíl daní z obrovských obchodních operací, které v Evropě uskutečňují.

„Je spravedlivé, pokud internetoví giganti v Evropě zaplatí správnou výši daně,“ uvedl Kurz.“

Kurz také zmínil, že členské státy EU „v zásadě souhlasí, že takováto daň je potřeba.“

„Cílem je jasné zdanění společností, které vytvářejí obrovské zisky on-line, ale neplatí z nich žádnou daň, jako je Facebook nebo Amazon,“ uvedl Kurz.

Proti návrhu Evropské komise z března loňského roku, se totiž postavily některé „evropské daňové ráje“ jako Irsko, Finsko a Švédsko. Výhrady měla také Česká republika. Plány EU na zdanění těchto obrů tedy váznou, jelikož se musí shodnout všichni její členové.

Rakousko chce uplatnit tříprocentní daň pro globální firmy, které mají roční obrat vyšší než 750 milionů eur (19,2 miliardy Kč). Zdaní také prodeje nad 10 milionů eur (256 milionů Kč), které se uskuteční v Rakousku.

„Pokud se EU nedohodne do březnové konference Ecofin, Rakousko zavede svou daň, neboť nynější vláda už nechce dále čekat“

dodal Kurz a odhaduje, že tato daň by mohla přinést do rozpočtu až 200 milionů eur ročně.

Zdroj:
reuters.com

avatar
  Subscribe  
Upozornit na