Tyto 3 vzácné kovy mají větší potenciál než zlato!

zlato stříbro komodity mince vzácné kovy
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Zlato je král kovů a předchůdce měny. Kdysi dávno bylo zlato základem pro zdravé peníze. Už dlouho je měrkou bohatství a po celém světě je stále vyhledávanou komoditou. V tomto článku se však podíváme na jiné drahé kovy s vyšším potenciálem výnosu.

Palladium

Je to lesklý bílý kov ve stejné skupině jako platina, spolu s ruthenium, rhodium, osmium a iridium.

Nejvyšší zastoupení světového palladia pochází z Ruska a Jižní Afriky. Většina se extrahuje jako vedlejší produkt při těžbě jiných kovů, obvykle platiny a niklu.

Jeho hlavní komerční využití je kritický komponent v katalyzátorech – součást výfukového systému automobilu, který řídí emise – nacházející se hlavně v benzínových a hybridních vozidlech.

Převážná většina palladia, více než 80 %, se používá v těchto zařízeních, která přeměňují toxické plyny, například oxid uhelnatý a oxid dusičitý, na méně škodlivý dusík, oxid uhličitý a vodní páry.

Cena narůstá dlouhodobě, protože poptávka po palladiu převyšuje nabídku.

Jako druhotný produkt těžby platiny a niklu mají horníci v důsledku zvyšujících se cen menší flexibilitu při zvyšování produkce palladia.

Mezitím se poptávka po palladiu ze strany výrobců automobilů prudce zvýšila z několika důvodů. Vlády na celém světě, zejména v Číně, zpřísňují předpisy, které se snaží bojovat proti znečišťování ovzduší benzínovými vozidly.

Spotřebitelé se přesunuli od dieselových automobilů, které ve svých katalyzátorech většinou používají platinu, a místo toho kupují vozidla poháněná benzínem, která používají palladium.

O investování do ekologických automobilů se více dočtete zde – Takto pandemie mění svět – Británie investovala do ekologických automobilek!

Palladium
Palladium

Měď

Pokud jde o inflaci, která může narušit hodnotu portfolií, které nedrží krok s rostoucími spotřebitelskými cenami, každý, kdo si za posledních 25 let koupil zlato jako hedging, přišel o mnohem lepší řešení – měď.

Srovnávací analýzy indexů celkových výnosů komodit sestavených společností Bloomberg – pokud bereme v úvahu růst spotřebitelských cen od roku 1992, tak měď při jejich 1% nárůstu rostla o 18 %, přičemž zlato jen o 5,2 %. Lepší výkon než měď měl jen širší index energetických komodit, který zahrnuje ropu a zemní plyn.

Měď je citlivější na inflaci a dolar kvůli jejímu použití a růstu v ekonomice. Investoři jsou pohodlnější při zlatě, protože má relativně nízkou citlivost na inflaci.

Tradičním důvodem držení komodit je inflace, protože, když se hospodářství zahřeje, spotřeba se zvyšuje od všeho – od automobilů a domů po spotřebiče a cestování.

I když je inflace od finanční krize téměř před deseti lety poměrně krotká, existují náznaky, že se může začít znovu zrychlovat.

měď
Měď

Stříbro

Klíčové faktory dělají ze stříbra atraktivnější aktivum a investici. To ovšem neznamená, že investoři drahých kovů by neměli vlastnit zlato. Stříbro by ale mělo zajistit lepší výnosy.

Centrální banky budou v určitém okamžiku nuceny zálohovat své měny zlatem. Podpora měn založených na dluhu zlatem ale nevyřeší příchozí energetickou krizi. V zásadě platí, že ačkoli zlato může vyřešit určité problémy týkající se důvěry v peníze, nevyřeší to energetické problémy.

Více o ceně zlata se dočtete zde – Zlato nejdražší v historii? Tyto fundamenty možná budou stačit!

Podle údajů World Gold Council a World silver Surveys existuje přibližně stejné množství investic do fyzického zlata než stříbra. Ve veřejných a soukromých trezorech, včetně držby centrálních bank, je asi 2,4 miliardy uncí zlata a 2,45 miliardy uncí stříbra.

Existuje velké množství fyzického zlata a stříbra v držení investorů doma nebo v tajných trezorech, které nejsou zahrnuty v těchto údajích. Tyto částky však příliš nezmění hodnoty těchto kovů.

stříbro
Stříbro

Závěr

Článek měl za úkol poskytnout pohled i na drahé kovy, které mají předpoklad vyšších výnosů než zlato. To ale neznamená, že zlato by nemělo být obsaženo ve vašem portfoliu komodit.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.