Ukrajinská národní banka zveřejnila návrh konceptu digitální hřivny

Share This Post

Ukrajinská národní banka (NBU) představila návrh koncepce digitální hřivny neboli e-hřivny a kandidáta na digitální měnu centrální banky (CBDC).

Ukrajinská centrální banka vydala 28. listopadu prohlášení o konceptu e-hřivny, jehož cílem je plnit všechny funkce peněz tím, že jako svůj klíčový účel doplňuje hotovostní a bezhotovostní formy hřivny.

NBÚ uvedl, že představil koncept e-hřivny a pokračuje v rozvoji projektu CBDC s účastníky trhu virtuálních aktiv, platebními společnostmi a státními orgány.

Tři možnosti

Podle oznámení centrální banka v současné době zvažuje a vyvíjí tři možné možnosti CBDC v závislosti na designu a hlavních charakteristikách.

První varianta popisuje e-hřivny pro maloobchodní bezhotovostní platby s možnou funkčností „naprogramovaných“ peněz prostřednictvím smart kontraktů. Maloobchodní e-hřivna by umožnila realizaci cílených sociálních plateb a snížení vládních výdajů na administrativu, uvedl NBÚ.

Druhá možnost CBDC předpokládá, že e-hřivny budou k dispozici pro použití v operacích souvisejících se směnou kryptoměn, vydáváním a dalšími operacemi s virtuálními aktivy. „E-hřivna se může stát jedním z klíčových prvků rozvoje kvalitní infrastruktury pro trh virtuálních aktiv na Ukrajině,“ uvádí se v oznámení.

Třetí možnost zahrnuje e-hřivny umožňující přeshraniční platby s cílem poskytovat rychlejší, levnější a transparentnější globální transakce.

Implementace e-hřivny

„Vývoj a implementace e-hřivny může být dalším krokem ve vývoji platební infrastruktury Ukrajiny,“ uvedl v prohlášení Oleksii Shaban, ředitel oddělení platebních systémů a inovativního vývoje NBÚ. Dodal, že ukrajinské CBDC by mohlo mít pozitivní dopad na zajištění ekonomické bezpečnosti a posílení měnové suverenity státu a také na udržitelný hospodářský růst.

Podle oznámení zaregistroval Ukrajinský institut duševního vlastnictví ochrannou známku „e-hřivna“ pro NBÚ v říjnu 2022.

Závěr

Jak již bylo dříve oznámeno, NBÚ v posledních letech aktivně studuje možnost vydání CBDC, najímá vývojáře blockchainu a spolupracuje s hlavními průmyslovými projekty, jako je Stellar Development Foundation.

Podle regulátora zahájil NBÚ pilotní projekt vydávání e-hřivny pro maloobchodní platby založené na blockchainu již v roce 2018.

Related Posts

Zákazníci FTX varovali před podvodníky, kteří je lákají vrácením majetku

Zkrachovalá kryptoburza FTX přiznala nedávnou záplavu podvodů, které jsou...

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....