Uplynulo pouze několik týdnů od té doby, co čínský prezident Xi Jinping (přezdívaný také Medvídek Pú) vyjádřil podporu pro vývoj aplikací využívajících distribuované počítačové sítě a čínští experti už přicházejí se stále novými využitími. Nejnověji se v čínských armádních novinách PLA psalo o použití blockchainu na férové vyplácení vojáků. Čínská armáda je největší na světě, jsou v ní více než dva miliony vojáků v aktivní službě a dalšího půl milionu v záloze.
Podle PLA by čínská armáda mohla jako první inovovat implementací blockchainu. To by umožnilo ohodnotit jednotlivé vojáky na základě jejich schopností, zkušeností a výkonu. V novinách se píše:
„Možnost oceňovat na základě výkonu a vytvořit tak objektivní ohodnocení bude motivovat vojáky a umožní efektivně řídit lidské zdroje.“
To bez distribuované databáze není možné, jelikož data uložená „tradičním způsobem“ je možno libovolně měnit. Možnost uložit je na více serverech eliminuje případné problémy s neautorizovaným přístupem a prací se záznamy.
Blockchain v Číně nepřinese decentralizaci
Tento nápad jasně dokazuje, že blockchain nutně nemusí znamenat decentralizaci. Pokud se ho chopí autoritativní vláda, může být použit ke sledování a hodnocení lidí a upírání jejich svobody.
Tak jako každá jiná technologie, ani distribuované databáze nejsou inherentně dobré nebo špatné. Záleží na jejich využití. Mohou nás osvobodit (Bitcoin, Ethereum), nebo uvěznit a sloužit mocným. Je pouze na nás, zda to dovolíme.
Situace v Číně stále více připomíná román 1984 od George Orwella a je smutné, že právě Satoshiho nápad tomu ještě napomáhá.
Co číst dál?
Podívejte se na současnou ekonomickou situaci v Číně a jaký to má vliv na nás:
Nová data ukazují, že Čína ekonomicky zpomaluje – Jak moc je to nebezpečné pro světovou ekonomiku?
Zdroj:
bitcoinist.com