Světové ekonomické fórum (WEF) zveřejnilo svou 19. zprávu o globálních rizicích, která zdůrazňuje novou globální hrozbu – umělou inteligenci (AI) – a zkoumá její rozmanité důsledky ve vyhrazené sekci.
Zpráva WEF zkoumá různé dopady AI. Nastiňuje nepříznivé výsledky technologií umělé inteligence, některé zamýšlené či nezamýšlené negativní důsledky pokroku v oblasti umělé inteligence a souvisejících technologických schopností (včetně generativní umělé inteligence) na jednotlivce, podniky, ekosystémy a ekonomiky.
Zpráva také identifikuje kvantové výpočty, systém závislý na AI, jako potenciálního narušitele, který představuje riziko pro stávající technologické prostředí a přináší značné bezpečnostní problémy. Kategorizuje nepříznivé výsledky umělé inteligence v hraničních technologiích tak, aby zahrnovaly kvantové výpočty, biotechnologie a geoinženýrství.
WEF však poznamenal, že umělá inteligence nabízí výhody produktivity a průlomy v tak rozmanitých oblastech, jako je zdravotnictví, vzdělávání a změna klimatu. Zpráva naléhala na omezení úmyslného zneužívání umělé inteligence a dodržování předpisů v této oblasti.
Obavy z dezinformací
WEF zdůrazňuje zvláštní obavy z rychlého nárůstu obsahu generovaného umělou inteligencí, který ztěžuje rozlišování mezi realitou a nepravdou. Zpráva identifikuje šíření dezinformací a dezinformací prostřednictvím zmanipulovaného a vymyšleného obsahu jako globální riziko, které může ovlivnit veřejné mínění a podpořit nedůvěru ve fakta a autoritu.
Zpráva podtrhuje vliv umělé inteligence na globální trh práce a očekává podstatná narušení v různých odvětvích. I když umělá inteligence může vytvářet nové pracovní příležitosti, poznamenává WEF, mohla by také vést ke značným ztrátám pracovních míst a ekonomické nestabilitě.
Tento problém vyvolal polemiku v různých průmyslových odvětvích, kdy umělá inteligence rychle nahradila lidi, což způsobilo globální obavy o práci od zábavy po vědecký výzkum.
WEF vyzývá ke zvýšení informovanosti a vzdělávání veřejnosti o AI a její regulaci, aby se tato rizika vyrovnala. Nedávná globální deklarace o bezpečnosti umělé inteligence, podepsaná vůdci z 29 zemí a Evropské unie v Bletchley Park, zdůrazňuje naléhavou potřebu řídit tuto vyvíjející se technologii.