World Wide Web (WWW) oslavuje 30. narodeniny! – Čo dobré a zlé nám priniesol?

Share This Post

Dnes oslavujeme tridsiate narodeniny najdôležitejšieho vynálezu (British Council súhlasí), ktorý ľudstvo ovplyvnil viac, než čokoľvek predtým, zlepšil, ale aj zhoršil naše životy a otvoril pre nás technológie, ktoré sa ešte aj dnes objavujú v sci-fi filmoch 

Nemýľte si WWW s internetom. Ľudia (a tento článok) často oboma slovami označujú tú istú vec, ale v skutočnosti to nie je pravda. WWW je sieť informácií usporiadaných vo forme webových stránok a ďalších podobných zdrojov. Všetky WWW stránky sú identifikovateľné pomocou URL (Unique Resource Locator). Na druhej strane, internet je fyzická sieť počítačov, na ktorých WWW stránky fungujú.

Môže vás zaujímať: [OFICIÁLNE] Predstavujeme vám náš nový web

Čo dobré nám internet priniesol?

Internet za 30 rokov svojej existencie úplne zmenil svet. Z technológie, s ktorou sa hralo niekoľko geekov, ktorí si mohli dovoliť počítače a drahé pripojenie sa stala nutnosť. Základná životná potreba, akou je napríklad elektrická energia.

Internet dal hlas každému. Teoreticky to znamená, že na internete môže ktokoľvek napísať čokoľvek a ďalší ľudia si to môžu pozerať/čítať/sťahovať. V praxi však existujú rôzne obmedzenia, ktoré sa snažia zastaviť nezákonnú činnosť v online svete.

Dnes už je neuveriteľne jednoduché vytvoriť si vlastnú webovú stránku. Nepotrebujete na to ani vedieť programovať. A ak chcete profesionálny web, ktorému nič nechýba a ktorý vyzerá dobre, stačí zaplatiť pár stoviek eur.

Túto službu ponúkame aj my. V prípade, že hľadáte spoľahlivého človeka/firmu, ktorý/á robí webové stránky za prijateľnú cenu a hotový produkt odovzdáva do niekoľkých dní, môžete napísať nám (kontakt)

Vďaka webu vznikli státisíce nezávislých magazínov, ktoré pomaly ale isto vytláčajú veľké, rokmi zabehnuté časopisy. Jeden taký magazín práve teraz čítate a ďalší si už dva roky drží zďaleka najväčšiu čítanosť spomedzi všetkých webov o kryptomenách v Česku a na Slovensku. Iste, nejde o sexy tému, ale toto iba dokazuje, že viac menších časopisov/magazínov odvedie lepšiu prácu, než (napríklad) jedny veľké Hospodárske Noviny – viď naše upozornenie:

(článok pokračuje pod odkazom)

[REAKCIA] Blockchain už nie je bezpečný – Hospodářské noviny nepravdivo informujú o kryptomenách

Tradičná televízia a Hollywood však tiež nezostali nepoznačené internetom. Mladí ľudia často preferujú sledovanie videí online na Streame alebo YouTube pred čumením na Televíziu. Tradičný film zas čiastočne valcuje Netflix (a podobné internetové televízie). Stať sa filmovým tvorcom dnes už nevyžaduje natočenie krátkeho snímku a jeho reprezentáciu na filmových festivaloch, kde ste vydaní na milosť publiku.

Internet dáva každému nie len hlas, ale aj publikum. I ten najpodivnejší obsah sa totiž niekomu bude páčiť. Skupiny ľudí s menej populárnymi záujmami vďaka internetu našli miesto, kde môžu bez obáv pestovať svoje záľuby a tráviť čas robením toho, čo majú najradšej.

Opäť nám ako príklad poslúžia weby o kryptomenách v Česku a na Slovensku. Viete si predstaviť, že by bez internetu existoval nejaký papierový časopis o krypte? Asi ťažko. Bitcoin a podobné „živly“ by sa iba z času načas objavili na stránkach bulvárnych plátkov, v tom lepšom prípade v článkoch vedeckých a vedecko-popularizačných časopisov.

A áno, neunikol nám fakt, že bez internetu by neboli ani kryptomeny. Je to metafora! 😀

Takto by sme mohli pokračovať ďalej cez e-shopping, internetové bankovníctvo, fintech, e-trading… Internet zasiahol do prakticky každej oblasti nášho života a ak to takto pôjde ďalej, čoskoro na ňom bude úplne všetko (doslova všetko). Bude to však pozitívna alebo negatívna zmena?

Čo zlé nám internet priniesol?

Kde začať? Od fake news, internetových botov, hackerov, cez pranie špinavých peňazí pomocou virtuálnych mien, šikanu cez internet až po rôzne scammy namierené na nekonečný pool dôverčivých ľudí a to ani nejdeme zabiehať do rôznych ilegálnych substancií, produktov a služieb, ktoré nájdete na dark webe.

Internet je potenciálne nebezpečné miesto. Táto technológia mení prakticky všetko, čoho sa dotkne a nemáme nad ňou absolútne žiadnu kontrolu. Vlády sa ho snažia rôznymi spôsobmi skrotiť. Občas však nepoužívajú práve najvhodnejšie nástroje a niektoré zásahy by mohli skončiť veľmi zle.

Takto sa pokúšame odstrániť „zlé veci“ z internetu

Už roky nad nami visí Damoklov meč v podobe zrušenia neutrality internetu. Internet sa skladá z packetov – informačných balíčkov. V súčasnosti je prístup k packetom neutrálny, zn. každý má rovnakú hodnotu a nikto si nevyberá, ktorý packet pustí skôr a ktorý neskôr.

Ak by to tak nebolo, poskytovatelia internetu by mohli uzavrieť zmluvy s veľkými hráčmi ako napr YouTube, Facebook, Twitter, Reddit a naopak, cielene znevýhodňovať iné weby.

Predstavte si svet, v ktorom existujú iba dve veľké internetové televízie – Disney a Netflix.

Disney má k dispozícii desiatky miliárd dolárov ktoré použije na to,  aby všetci internetoví poskytovatelia prioritne púšťali ich packety. Prihodí zopár miliárd navyše, aby Netflix občas prestal fungovať a hádajte, koho služba bude obľúbenejšia?

Neutralita internetu zabezpečuje, že si môžete vytvoriť webovú stránku, spokojne rásť, zväčšovať počet čitateľov a konkurencia vás nemôže neférovým spôsobom poškodiť.

Problematicky vyzerajú aj nové zákony z Európskej Únie. V polovici minulého roka (2018) prišlo GDPR, ktoré sa dá označiť za krok správnym smerom. Stanovilo jednotlivým užívateľom Webu (v EÚ) rôzne práva, čo narobilo vrásky na čele samotným webovým stránkam, ale obyčajní ľudia z toho vyšli ako víťazi.

Problémové sú však ďalšie regulácie od EÚ, podľa ktorých je za obsah na stránkach zodpovedný majiteľ, nie uploader. V praxi to vyzerá tak, že ak niekto nahrá na YouTube obsah, ktorý je chránený Copyrightom, YouTube pôjde na súd a zaplatí pokutu.

Podobne to bude na facebooku, rôznych internetových fórach, stránkach s torrentami. Toto je podľa nás trochu priveľa regulácie.

Je to vôbec nutné?

Je vôbec vhodné takto regulovať internet? Čo je podľa vás lepšie? Výrazne obmedziť/zničiť spôsob, akým internet funguje a vziať tak obživu miliónom ľudí po celom svete alebo neobmedzovať istý druh trestnej činnosti?

Je potrebné zvážiť, či to dobré preváži nad zlým a hlavne si uvedomiť, že ľudia vždy nájdu spôsob ako vy***** so systémom. Nikomu sa nikdy nepodarí odstrániť porušovanie copyrightu, scamy… Lepšie je dať ľuďom nástroje, ako sa brániť.

Kvalitné antivírusové programy prakticky vyriešili problém s infikovaním počítačov. Neviem ako vy, ale ja som už roky nedostal žiadny vírus a na novších zariadeniach som dlho mal iba Windows Defender!

Iste by bolo možné vytvoriť filter, ktorí identifikuje a patrične označí fake news, prípadne možné scamy.

Tak ako tak, budúcnosť Internetu je v našich rukách. Čo s ním spravíme, to budeme mať. V prvých tridsiatich rokoch existencie sme sa oň starali veľmi dobre. Iste, dopustili sme sa chýb, ale to k tomu patrí. Môžeme len dúfať, že nám múdrosť, rozvážnosť a inteligencia vydržia aj v nadchádzajúcich dekádach.

Čo ďalej?

Pozrite sa na náš nový web! 🙂

[OFICIÁLNE] Predstavujeme vám náš nový web – Budúcu česko-slovenskú titulku pre kryptomeny!

Zdroj:
ccn.com

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...