8 hlavních důvodů, proč Bitcoin ztratí post největší kryptoměny

Share This Post

Bitcoin byl první. A byl první velmi dlouho. Za tu dobu si vytvořil základnu svých věrných fanoušků. I po deseti letech je BTC stále jasným králem kryptoměn. Otázka, která trápí mnoho chytrých hlav je, zda tomu tak zůstane. Dnes se podíváme na důvody, proč si BTC nemusí udržet výsadní místo na poli kryptoměn.

1. Počet transakcí za vteřinu

Bitcoin má výsadní postavení. Otázkou je, jestli si jej do budoucna udrží. V tomto článku budeme rozebírat BTC v kontrastu k ostatním kryptoměnám. To znamená, že tento článek vychází z předpokladu, že kryptoměny budou do budoucna úspěšné, a kalkuluje s možností, že BTC ztratí své dominantní postavení.

Hlasování o ideálním coinu – Kterou minci byste doporučili pro HODL – Hlasujte pro svůj oblíbený projek

A je dobré začít hned u jádra problému. A tím je počet transakcí, které zvládne daný blockchain za vteřinu. Bitcoin se pohybuje již delší dobu na počtu 3-7 transakcí za vteřinu. V tomto porovnání se budeme nejčastěji obracet na druhou největší kryptoměnu Ethereum. To zvládá přibližně 15-25 transakcí za vteřinu. Obě tato čísla samozřejmě nebudou stačit blížící se adopci, nicméně už zde je jasně vidět, že BTC je pozadu.

2. Technologická zastaralost

Toto porovnání je ještě horší ve vztahu k polocentralizovaným mincím, které zvládají i stovky transakcí za vteřinu, i když tento úspěch byl vykoupen zvýšenou centralizací. XRP má nyní kapacitu okolo 1500 transakcí za vteřinu, ačkoliv jej mnozí nepovažují za kryptoměnu. Bitcoin se nezlepšuje a cesta ke scalingu počtu transakcí je velmi nejistá. ETH například buduje hned několik řešení najednou. V první řadě je to sharding, následuje Plasma network (podobné LN) vyvíjená s pomocí OmiseGo a nakonec přechod na Casper, kdy se vytvoří hybridní systém PoW a PoS.

U BTC to zatím vypadá, že největší nadějí je Lighting network, která má ovšem svá omezení. Primárně byla totiž původně určena na mikrotransakce a tudíž na specifický účel. LN se prozatím hezky rozvíjí, ale zdá se, že tato cesta nemusí být dostatečně konkurence schopná.

3. Cena transakci

V předchozí části sme si ukázali porovnání s ETH, které je BTC cenově nejblíže. To ovšem neznamená, že ETH je největší hrozbou pro BTC dominanci. Stejně jako ETH může předběhnout BTC, tak to samé může udělat např. IOTA ETH.

Cena transakcí je také jednou z kritických vlastností kryptoměn. Pro vyhodnocení tohoto kritéria máme bezvadný příklad. Při nejvyšších cenách kryptoměn na konci roku 2017 se totiž ukázalo, jak zvládají kryptoměny masivní zátěž. Cena transakce na BTC v době největšího peaku byla mezi 40 a 55 USD za transakci. V tu samou dobu ovšem ETH nepřekročilo pět dolarů za transakci. A to byl počet transakcí na ETH chainu dokonce vyšší.

4. Využití sítě

Využití sítě dobře indikuje zdraví dané kryptoměny. Čím více se síť používá, tím pravděpodobnější je, že bude úspěšná a i zde už Bitcoin zaostává za svým hlavním konkurentem ETH. Opět se můžeme podívat na nejvíce vytížené období kryptoměn. Při bull runu v roce 2017 se počet transakcí za den u BTC vyšplhal na téměř 500 000 transakcí za den. ETH v té samé době dosáhlo na 1 350 000 transakcí za den.

Obě sítě samozřejmě fakticky selhávaly pod náporem uživatelů, ale ETH si vedlo v tomto stres testu podstatně lépe. Nutné je také dodat, že ETH si stabilně drží podstatně větší množství transakcí za den než Bitcoin, což indikuje vyšší využívání dané sítě. Ačkoliv má Bitcoin dominantní postavení z pohledu ceny, tak podle počtu transakcí jasně dominuje ETH.

5. Absence potřeby v západním světě

Ačkoliv jsme svědky mnoha debat o tom, jak je BTC potřebné, tak fakticky jej západní svět zase tolik nepotřebuje. Venezuela a jiné, krachující ekonomiku ukazují, že pro lidi v kritických podmínkách může být globální síť opravdu důležitá, ale máte opravdu dnes potřebu pro Bitcoin?

České kryptoměny – Rozbor projektu Platoncoin – První česká kryptoměna zalistovaná na významné burze

BTC je úžasně inovátorský projekt, nicméně finanční systém v Evropě a Severní Americe je poměrně stabilní (představte si, že se dolar propadne o 80% za rok jako BTC). Jinak to je již v případě ETH, protože to umožňuje podstatně více věcí. Dobrou ukázkou tohoto aspektu byly tzv. Krypto Kočičky. Byly roztomilé, byly a jsou nezcizitelně vaše a lidé si je za to cenili. Technologie ETH umožnila jejich vznik a tím se demonstrovala možnost uplatnění ETH v zábavním průmyslu. Bitcoin funguje v podstatě jako čistě transakční technologie a to bude do budoucna dost možná málo.

6. BTC zaostává

S předchozím odstavcem se pojí další problém. BTC je transakční technologie a tím to v podstatě končí. Zatímco v síti ETH se bez ustání pracuje na vylepšování smart kontraktů, na kterých stojí decentralizované aplikace, tak Bitcoin nemá takovouto iniciativu. ETH je nejen napřed, ale hlavně svůj náskok stále zvyšuje a bylo by bláhové si myslet, že má Bitcoin šanci uspět v závodu o nejlepší smart kontrakty.

To se následně pojí i s cenou. Cena ETH byla mimo jiné hnána nahoru, protože na síti probíhalo jedno ICO za druhým. Ty na Bitcoin blokchainu v podstatě neprobíhají. Můžeme se také podívat na nynější růst BNB, který je dán přesunem ICO na burzovní platformy. To žene cenu vzhůru a BTC je o to ochuzen. Decentralizované burzy se staví primárně na ETH či NEO blockchainech a žádné na BTC.

7. Ztráta dominance

BTC si stále drží dominantní postavení. Je nejznámější kryptoměnou a velká část lidí do kryptoprostoru vstupuje právě přes Bitcoin a až následně traduje BTC za altcoiny. Dominantní postavení BTC mimo jiné stojí i na jeho ceně, která je logicky nejvyšší. V roce 2017 jsme se ovšem stali svědky toho, že Bitcoin byl blízko ztráty svého dominantního, cenového postavení.

Pokud se podíváme na dominanci ceny BTC, tak v červnu roku 2017 se ETH výrazně přiblížilo BTC. V té době tvořil BTC přibližně 40% celkové ceny trhu kryptoměn a ETH se vyšplhalo až na 32%. Byly jsme tak pár krůčků od toho, aby ETH získalo dominantní místo na trhu. Tato situace nikdy v historii nenastala. Pokud ovšem nastane, může BTC rychle ztratit svou auru neotřesitelného krále kryptoměn.

8. Může přijít nový král

Ačkoliv jsem srovnával primárně ETH a BTC, tak je klidně možné a dokonce i pravděpodobné, že nově vznikající technologie budou prostě lepší. To dobře ilustruje např. IOTA. Ta je momentálně centralizovaná pod Nadací IOTA. Teoreticky ale nemá žádné vrchní hranice průchodu transakcí. Síť zároveň běží kompletně bez poplatků za transakce.

Informace o cenovém vývoji – Technická analýza POT/BTC – Konečně nad trendline

Díky výhodám IOTA technologie se k tomuto projektu upírají oči industriálních gigantů. S Nadací IOTA tak usilovně pracuje například Volkswagen, Fujistu, Bosch a mnoho dalších společností. Dokonce i OSN se snaží vytvořit koncept využití IOTY pro oblasti zasažené živelnou katastrofou. Pokud by IOTA dospěla do fáze finálního produktu, tak bude kategoricky rychlejší a velká část ostatních kryptoměn ztratí smysl.

Závěrem bych rád poděkoval Jaromíru Tesařovi. Diskuze s ním vedla ke vzniku tohoto článku. Bitcoin je stále králem kryptoměn, ale tato situace rozhodně nemusí vydržet navěky. Je možné, že v příštím cyklu přijde výměna na pozici cenového lídra a pak se uvidí, jestli si BTC zachová svou hodnotu.

Pokračovat ve čtení:

28.03.19 Technická analýza BTC/USD – Krátký update Bitcoinu

 

 

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...