08.07.18 Technická analýza GOLD – Je zlato bezpečná investice?

Share This Post

Investice nebo spekulace na určité aktivum se nemusí točit pouze okolo rizikového krypto trhu, existují i konzervativnější investice. Vezměte si třeba nejstarší platidlo a ceninu na planetě, zlato. Mince z něj byly ražené po tisíciletí! Nebo třeba Stříbro! Investovat se dá i do Mědi, případně do Platiny. Záleží, co si kdo vybere. Každopádně, komodity nejsou tak divoké jako krypto trhy, ale všechno má svá pro i proti.

Zlata je na planetě poměrně málo a největšími producenty jsou: Jihoafrická republika která pokrývá cca 11% celosvětové produkce, následována je USA s 10,5% ,Austrálie 10,1%, Čína 9,7%, Peru 8,2%, Rusko 6,2%, Kanada 4,2%…

Povrchová a ryžovatelná ložiska jsou prakticky vytěžená a těžba se přesouvá do větších hloubek země, nebo například do moře a dobývání tohoto drahého kovu je nákladnější než kdykoliv předtím. Přesto je zlato považováno za investiční jistotu v dobách, kdy se globálním ekonomikám nedaří.

Nejčastěji se setkáváme s váhovou měrnou jednotkou, které se říká 1 trojská unce (oz). Jde o základní váhovou jednotku na národních a mezinárodních trzích stříbra, zlata, platiny a dalších drahých kovů.

1 oz = 31,103 g

Zlato je oblíbenou investicí právě v době ekonomických krizí, jaká byla například v roce 2008. Ta smetla finanční trhy na celém světě a vše šlo do červených čísel. Investoři potřebovali ochránit své investice co nejefektivněji a tak se většina přiklonila k nákupu drahých kovů. Zlato se před ekonomickou krizí obchodovalo za 936 $. To se psal konec roku 2007, kdy tato cena představovala (v té době) ATH. Ovšem, poté co se na podzim 2008 projevila finanční krize v plném rozsahu, začala cena zlata prudce stoupat a zastavila se až koncem roku 2011 na úrovni 1923.7 $. Od té doby cena zlata klesá a jak se zdá, ještě může klesat právě na úroveň cen před ekonomickou krizí 2008.

Daily trend …………………….Downtrend
Weekly trend…………………..Downtrend

GOLD

Po technické stránce cena stále naráží na resistanci v oblasti 1280-1350 $. Současné dno je v úrovni 1045 $ a pokud bude proražené, bude to pravděpodobně znamenat přímý postup k úrovní ATH z roku 2007. Na druhou stranu, je to skvělý ukazatel stavu globální ekonomiky. Levnější zlato ukazuje, že globální ekonomika na tom není zase tak zle, jak často čteme v ekonomických rubrikách.

Odraz od resistance vede skoro vždy cenu přímo k dlouhodobé trend line, která se zatím zdá být velmi silná a nabízí spekulantům na trzích jasně definované pásmo, které se ale začíná nebezpečně zužovat a vytváří tak formaci trojúhelníku, která může být proražena. Znepokojující je klíčová cenová úroveň 1160.5 $, která působí trochu jako magnet spekulativních obchodů. Trh zlata je zatím proti pádu dobře zabezpečen hned na několika úrovních.

  • dlouhodobá trend line
  • key level 1160,5 $
  • předchozí swingové low 1045,4 $

Pokud by došlo k proražení trend line tak to bude sice negativní signál směrem k obchodníkům držící dlouhodobě zlato jako investiční aktivum, ale nic se neděje pokud cena neprorazí KEY level 1160.5 $. Překonání 1160.5 $ by už bylo závažnějším signálem a mohlo by naznačovat že zlato se chystá otestovat 1045 $, toto může být úroveň která cenu odrazí a vrátí jí zpět k úrovni 1160.5 $. Ale pokud by takový pull back byl úspěšný a cena se nedokázala vrátit nad klíčovou úroveň tak nás skutečně později čeká návrat k ATH 2007.

Daily vypadá trochu pozitivněji

Cena se odrazila v oblasti dlouhodobé trend line a trh se pohybuje v sestupném trendovém kanál. Odrazem od trend line se může vytvořit krátkodobý růst k úrovni 1280 $. A proto že to je spodní okraj dlouhodobé resistance a horní okraj trendového kanálu, cena zde může zpomalit, nebo úplně zastavit svůj dočasný růst. Samozřejmě, překonání úrovně 1280 $ podpoří růst až k úrovni resistance 1300 $. Zde pak bude záležet na reakci trhu. Nicméně nezapomínejte na to, že pohyb UP je proti trendu a případné selhání v resistanci se dá využít pro vstup do sell obchodu.

GOLD – Daily

Jak vidíte, u zlata musíte sledovat globální ekonomiku a politiku, neboť má výrazný vliv na jeho cenu. Ukazatelů, které ovlivňují cenu zlata, je samozřejmě ještě více, ale to by vydalo na velmi rozsáhlou analýzu. Zatím by vám mělo stačit, že případný pokles cen zlata k úrovni 900-950, tedy do oblasti předchozího ATH z roku 2007, by měl být dobrou šancou pro dlouhodobou investicí.

Jestli chcete obchodovat zlato můžete použít RoboMarkets, kde lze obchodovat kryptoměny, forex i akcie.


Při tradingu je důležité získávat relevantní informace včas. Proto si na naší stránce můžete aktivovat odesílání notifikací (návod najdete zde) a budeme rádi, když nás začnete sledovat na facebooku.

Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na krypto trzích jsou velmi rizikové!


Disclaimer: Tento článek patří firmě Medial Base s.r.o. a je chráněný copyrightem. Jakékoliv zneužití (např. kopírování) je trestné! Uveřejněné informace jsou autorským dílem a bez souhlasu autora není další šíření tohoto materiálu povoleno.

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...