08.07.18 ICO Aergo – Vznikající konkurence pro EOS

Share This Post

Aergo přichází s konceptem, který má podpořit vstup podnikatelů na blockchain. Hlavním problémem, jež chce projekt řešit, je prozatimní nevhodnost blockchainů pro podnikatele. Aergo vytváří svůj vlastní blockchain podobný tomu, který má EOS. 

Problémy pro podnikatele

Dnešní stav blockchain technologií je prostě nevyhovující pro podnikatelské prostředí. Vývoj na blockchainu je drahý. Ať už se jedná o ukládání dat, vyvíjení decentralizovaných aplikací, či upravování blockchainu dle specifických potřeb konkrétní společnosti.

Představte si situaci, kdy si firma potřebuje najmout vlastního blockchain programátora, aby jim naprogramoval smart kontrakt v Solidity. Nejen, že takoví lidé jsou neuvěřitelně nedostatkové zboží, takže za něj budou muset zaplatit velké množství peněz. Bude také problém s tím, že smart kontrakt či decentralizovaná aplikace z něj vzniklá, bude pomalá a drahá na provoz.

A tak se v dnešním světě kryptoměn pohybuje ohromné množství nadšenců, ale opravdových podniků používajících blockchain bude stále minimum, protože momentální architektura prostě nevyhovuje nynějším potřebám podnikatelské sféry.

Aergo SQL a kombinace blockchainů

Projekt dobře vyhodnotil potřebu vytvořit ekonomicky přijatelné řešení pro společnosti. Jedním z problémů je fakt, že momentální IT pracovníci nemají zkušenosti s blockchain technologiemi a je tak nutné upravit programovací jazyk tak, aby jej mohli používat i ti, kteří s blockchainem nemají zkušenosti.

A tak se tým rozhodl vytvořit platformu (podobnou EOS) pro společnosti, kde si mohou vytvořit vlastní blockchain. Může to být privátní, veřejný, anebo hybridní varianta. Prostě tak, aby si mohla každá společnost vybrat dle svých potřeb. Aergo umožňuje vznik off-chainů pro společnosti. Jiný off-chain přístup volí například Celer network.

Aergo mimo jiné vytvořilo vlastní programovací jazyk, který by měl být přijatelný pro IT pracovníky bez zkušeností s blockchainem. Jmenuje se Aergo SQL a díky své architektuře bude moci tento jazyk interagovat se smart kontrakty stejně jako klasické SQL pracuje s databázemi. Hlavní výhodou pak je fakt, že mnoho vývojářů již s SQL umí a tudíž by pro ně neměl být problém naučit se s touto technologií.

Virtuální stroje všeho druhu

Smart kontrakty obecně umožňuje fakt, že platformy, na kterých vznikají, jsou obří virtuální počítače. ETH je prvním průkopníkem této technologie. Většina lidí stále zná ETH pouze jako token, ale je to obří decentralizovaný počítač, který umožňuje vytváření programovatelných smart kontraktů a následně decentralizovaných aplikací.

Aergo v sobě kombinuje několik těchto virtuálních strojů. Jedním z nich je právě ETH, takže Aergo bude kompatibilní s nejrozšířenějším jazykem smart kontraktů Solidity. Aergo bude také integrovat decentralizovaný počítač Hyperledger.

Variabilní způsob tvorby konsensu

Nyní už by mělo být jasné , že Aergo je multifunkční. Od moznosti vytvářet vlastní blockchainy, po integraci rozdílných virtuálních strojů až k použítí rozličných programovacích jazyků. Nejinak je tomu také u dosahování konsensu v rámci sítě.

Další možností je vybrat si vlastní formu dosahování konsensu. Delegated proof of stake je základní protokol pro hlavní řetězec i ostatní přidané. Je ale také možnost zvolit RAFT, anebo PBFT známý od Hyperledgeru.

Možnosti optimalizace jsou opravdu široké. Zatím se stále jedná pouze o příslib, protože první testnet má být spuštěn Q 3-4 a mainnet má být spuštěn Q1 2019 a pak se teprve uvidí, jak si síť povede. Z příkladu EOS víme, že může vzniknout velký problém, ačkoliv cenu EOS to v podstatě neovlivnilo.

Delegated proof of stake

Jednou z věcí, která je velkým lákadlem, je defaultní model hledání konsensu, který se zkráceně nazývá DPoS. U EOS hype dosáhl té míry, že kryptoměna s čistě spekulativní hodnotou dosáhla mezi TOP 10 měn.

DPoS je variace klasického Proof of stake, kdy roli ověřovatelů dostane omezené množství volených zástupců v síti. Ačkoliv se často mluví o tom, že je to velmi demokratický systém, tak opak je pravdou. Systém je to sice demokratický, ale velmi omezeně, protože tito ověřovatelé mají výrazně vyšší postavení na síti než jakýkoliv uživatel.

Proč tedy užívat DPoS? Protože je to momentálně přijatelný kompromis mezi demokratičností sítě a její optimalizací na větší rychlost a lepší výkon. Ovšem komunita kryptoměn je momentálně nakloněna tomuto způsobu hledání konsensu. Používá jej více úspěšných kryptoměn. Jedná se o EOS, Lisk, Ark, Steem, anebo Bitshares.

Tým

Aergo má rozsáhlý a mezinárodní tým. Nejvyšším orgánem je rada Aergo nadace, kam patří Roderik van der Graaf, který je zkušeným obchodníkem. Zakládal investiční společnost do blockchainu a má přes 13 let zkušeností z top investičních firem. Hun Young Park je vedoucím technickým manažerem Aergo a také má za sebou široké zkušenosti s prací na distribuovaných systémech. Phil Zamani pracoval s databázemi a velkými daty a byl vedoucím práce s daty v bance Santender.

Většina týmu je tvořena Korejci a díky tomu bude mít Aergo poměrně silnou pozici na korejském trhu. Mezi členy vývojářského týmu se nachází mnoho lidí se zkušenostmi s distribuovanými systémy a perličkou je pak Pierre-Alain Ouvrard, který je Solidity vývojářem a pracoval mimo jiné na plasma network a zabývá se off-chain řešením.

Projekt má také silnou podoboru v rámci blockchain investičních společností. Mezi investory se řadí FBG Capital, Rockaway Blockchain, Dekrypt Capital,´Block Crafters Capital. Všechni byli přidáni nedávno, protože momentálně probíhá privátní prodej tokenů. V komunitě se proslýchá, že zájem je veliký. Tyto informace ovšem lze těžko ověřit.

Hodnocení vize

Zapojení podnikatelských subjektů do blockchain prostoru je samozřejmě dobrý cíl. Projektu, kterému se to podaří, se povede velmi dobře. Ale na příkladu EOS je vidět, že bohatě stačí i prázdné sliby a nefunkční technologie k tomu, aby člověk dosáhl na neuvěřitelné cenové hodnoty.

Aergo volí rozumný postup, kdy tvoří optimalizovatelnou technologii na míru. I fakt omezené decentralizace dává v obchodním prostředí relativní smysl, ačkoliv věřím, že existují lepší řešení, jako jsou DAGY, které ovšem čeká ještě delší vývoj. Aergo by mohlo být funkční již na začátku roku 2019.

Projekt je dále rozdělen na tři hlavní části. Jedná se o samotnou blockchain technologii v první řadě. Následuje Aergo Hub, což je veřejná centrála pro vývoj aplikací a práci s projektem. Ta má za úkol co nejvíce usnadnit práci s platformou. Nakonec je zde Aergo Marketplace, kde si budou mezi sebou účastníci na síti moci prodávat svá softwarová řešení. Později by na tržiště měla být přidána i možnost prodávat výpočetní sílu.

Hodnocení projektu

Projekt je solidní. Stojí za ním silný tým a má dobrou a potřebnou vizi. Navíc volí formu, která je momentálně díky EOS a dalším projektům v kurzu. Aergo má za sebou navíc již existující zázemí společnosti Blocko.

Blocko je korejská společnost, která již 4 roky poskytuje blockchain řešení pro společnosti za pomocí své existující technologie a nyní se rozhodla podpořit vývoj Aergo. Je to silný argument, proč by měl projekt uspět.

V komunitě kolem projektu nastal velký hype a velmi se očekává, jaké budou nastaveny podmínky pro ICO. Zatím se pouze ví, že do prodeje půjde 30% tokenů. Jak jsem již psal, tak se proslýchá v komunitě, že je ohromný zájem o privátní předprodej. Což se jeví jako pravda podle přibývajících jménech institucionálních investorů.

Pokud máte o projekt zájem, tak doporučuji zapsat se ke všem odběrům, pokud by projekt zvolil Proof of care na výběr ICO investorů. Zde je přihlášení k odběru Newslettru a zde je pak oficiální telegram kanál.

Pokud nenastaví Aergo hrozné podmínky pro tokenovou ekonomiku, tak si zaslouží hodnocení 8/10 jako velmi dobrý projekt, zatím ovšem bude mít ještě půl bod dolů.

Hodnocení projektu: 7,5/10

Celkový počet tokenů: 500,000,000
Množství tokenů pro ICO: 30%

Oficiální web: https://aergo.io/
Telegram: https://t.me/aergoofficial
Telegram (oznámení): https://t.me/aergoannouncements
Twitter: https://twitter.com/AERGO_IO?lang=en
Medium: https://medium.com/aergo
LinkedIn: https://bit.ly/2JLmPmB

 

 

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...