2.7.2018 ICO Blockcloud (BLOC) – Infrastruktura pro internet věcí

Share This Post

Pojem internet věcí (Internet of Things – IoT) je dnes stále častěji používán. A uslyšíte o něm ještě daleko více. Internet věcí je totiž novou revolucí v technologickém vývoji lidstva. Blockcloud je novým DAG (Directed Acyclic Graph) projektem, který se chce stát páteří internetu věcí.

Internet věcí

K pochopení, proč je Blockcloud důležitý, je nejprve stěžejní vědět, co je to internet věcí. Internet věcí je v podstatě obecné označení pro propojení reálných zařízení s internetem.

Nejlépe se pojem internet věcí dá chápat na příkladech. Jednou z velmi očekávaných technologií jsou například chytré domy. Ty již dnes existují, ale spíše výjimečně. Váš chytrý dům bude připojen na internet a bude moci samostatně fungovat. Může si brát ze sítě tolik energie, kolik bude potřebovat. Může sám regulovat teplotu na základě předpovědi počasí. Může sám objednávat jídlo, když vám bude docházet. Může v podstatě fungovat jako samostatná entita. K tomu ovšem potřebuje informace z internetu.

Dalším dobrým příkladem jsou chytrá, samořídící auta. Ta by měla být ideálně napojena na internet a díky synchronizaci automobilů by pak již nemělo docházet k nehodám. Jedním z užití je například jízda v závětří, kdy se auta mohou koordinovat tak, aby se minimalizovala spotřeba.

Problém u obou případů je, že dnešní internet neposkytuje dostatečné bezpečnostní záruky. Zde přichází na řadu kryptoměny a jejich technologie, která dokáže dobře zabezpečit fungování na internetu. Díky kryptoměnám zaměřeným na internet věcí by se měla minimalizovat možnost hackerů, napadnout vaše auto za jízdy, nebo si odemknout váš dům přes internet.

Co je Blockcloud?

Blockcloud je kryptoměna založená na DAG architektuře, která má vytvořit bezpečné prostředí pro fungování internetu věcí. Blockcloud přichází s několika novinkami, které jej odlišují od konkurence.

SCN (Service centric networking) je první novinkou. Co to je? SCN je v podstatě typ architektury sítě, který má umožnit efektivní práci na úrovni vysoce distribuovaných systémů. Tím se myslí například právě internet věcí. Tato vrstva se v rámci Blockcloudu stará o propojení fyzicky existujících věcí.

Blouckcloud má více úrovní a vrstev. Další vrstvou po SCN je právě DAG, který je jiný než obvyklé DAGy. SCN zajišťuje v rámci sítě spojení fyzicky existujících zařízení, ale chybí zde mechanismus důvěry, zabezpečení a ekonomické pobídky k udržování sítě v chodu. SCN je tak pouze jednou z částí, která je doplněna o CoDAG (Compacted Directed Acyclic Graph).

CoDAG je upravená verze klasické DAG architektury (ačkoliv mluvit o klasické formě u tak nové technologie asi není úplně správné). Tým vyvinul tuto vlastní technologii tak, aby se transakce v rámci sítě ověřovaly rychleji a s větší úspěšností. Je to ovšem zatím pouze koncept a žádná jiná kryptoměna tuto architekturu nepoužívá.

CoDAG tak společně s SCN tvoří bezpečnou síť, zajištěnou těžaři. To je například rozdíl mezi architekturou Blockcloudu a nejznámější DAG mince IOTA. IOTA je často kritizovány za absenci těžařů, kteří budou udržovat bezpečí na síti. Projekt Blockcloud tvoří bezpečí na síti za pomocí těžařů a ekonomických pobídek v rámci sítě.

Těžaři v síti mají dvě možnosti. Pomalý mód a rychlý mód. Pomalý mód je určen například pro decentralizované volby těžařů. V rychlém módu se pak používá způsob ověřování pomocí Byzantské dohody. Vývojáři zde také určili maximální rychlost, která bude záležet na rychlosti a kvalitě připojení jednotlivých těžařů. Na rozdíl od již zmíněné IOTY by tak síť měla mít jasný (myšleno vypočitatelný) strop v počtu průchozích transakcí.

DAGy jsou žhavé zboží

V několika posledních analýzách se stále opakuje využití DAG architektury. Je tomu tak proto, že tento způsob uspořádání sítě je oproti klasickému blockchainu rychlejší. Díky tomu, že se nemusí tvořit navazující jednotlivé bloky, se síť může rozvíjet podstatně rychleji.

Pro jednoduchou představu uvedu příklad. Máte deset dětí a ty budou stavět věž z dřevěných kostek. Jediným povoleným způsobem je postavit kostku na již stojící kostku. Takže dvě děti budou stavět rychleji, ale nakonec můžete mít dětí třeba 40 a rychlost růstu věže tím nezvýšíte, protože stejně budou muset ostatní děti čekat, až bude postavena další kostka. Jediné, co se zrychlí, je čas, za který postavíte jednu kostku, protože bude mezi dětmi větší konkurence.

U dag architektury se v tomto příkladu všechny děti navzájem kontrolují, ale různé skupinky dětí si staví vlastní věže vedle sebe. Tyto věže se musí stavět podle matematického modelu, kdy se určitě kostky jistými způsoby dotýkají. Věž tak neroste pouze nahoru, ale může se rozšiřovat i do stran.

DAGy tak řeší zásadní problém blockchain technologie. A stále více vývojářů si toho všímá a proto vzniká čím dál tím více DAGů. Mezi další nově vznikající DAGy patří například VITE, či Perlin.

Tým

Ačkoliv je tým mezinárodní, jeho kořeny pochází z Číny. Blouckcloud projekt vzniká pod křídly společnosti Oudmon, která má již 6 let zkušeností s internetem věcí a nabízí přes 100 produktů. Jedná se například o zařízení pro chytré domy, nebo moduly pro komunikaci automobilů.

Tým má 12 členů a 15 poradců. Je zde vidět až ohromující zakotvení v univerzitním prostředí. Členové týmu publikovali více než 50 akademických prací a mimo jiné také podali přes 80 patentů.

Zhongxing Ming, CEO – Ming je zakladatelem a vedoucím projektu. Je držitelem Ph.D. z Tsinghua University a také studoval jako host na Princtonu. Zde se zabýval projektem Serval, který měl za cíl zlepšit a upravit architekturu sítí tak, aby lépe sloužila potřebám moderního světa. Ming je také členem Blockchainové komise Čínské počítačové federace.

Dong Huo,  Hlavní výzkumník – Huo je držitelem Ph.D. z Tokijské univerzity. Je také hostujícím profesorem Harbin Institute a Najing University. Huo je členem programu Spojených Národů pro vývoj udržitelných projektů.

Shu Yang, Vedoucí vývoje SCN – Yang je pojítkem mezi společností Oudmon, kde působí jako CEO s projektem Blockcloud. Zde má na starosti vývoj vrstvy SCN.

Tým projektu je velmi silný a má za sebou již existující společnost Oudmon, která působí několik let na poli internetu věcí, a to jsou zkušenosti k nezaplacení. Projekt je úzce provázán s univerzitním prostředím a je velmi akademicky aktivní. Až do té míry, že je opravdu raritou, setkat se s tak aktivními vydavateli akademických prací. Navíc jsou práce poměrně hojně citovány ve vědecké komunitě.

Díky silnému týmu a širokému okruhu poradců má Blockcloud ty nejlepší předpoklady k tomu, aby byl z dlouhodobého hlediska konkurenceschopný.

Hodnocení vize

Internet věcí přijde tak či onak. Vše bude propojené a desítky miliard zařízení budou potřebovat bezpečnou síť, která bude zajišťovat komunikaci všech těchto zařízení. Blockcloud si na tento problém vyšlápl s neotřelým přístupem.

Je nad slunce jasné, že projekt bude mít uplatnění. Pokud uspěje a získá dominantní postavení na trhu, bude mít i závratnou cenu. Podle plánu vývoje by se minimální funkční verze produktu měla objevit na konci roku a první testnet by měl vzniknout v polovině roku příštího.

V plánu vývoje ovšem zatím není uvedeno spuštění hlavní sítě, což je jedním z nejdůležitějších milníků každé kryptoměny. Proto není jisté, kdy vůbec bude ověřitelné, zda projekt opravdu funguje a zda plní to, co slíbil ve svém whitepaperu.

Hodnocení projektu

Každý dobrý projekt potřebuje čas. A čas je zde dvousečnou zbraní. V prostoru DAG mincí bude vznikat velká konkurence a projekty jako IOTA a NANO mají významný náskok ve vývoji, protože oba již mají spuštěné své hlavní sítě. Blockcloud tak bude muset přijít s velmi dobrým produktem, aby vytvořil silnou konkurenci.

Projekt má ale v mých očích ty nejlepší předpoklady uspět. Silný tým, dobré zázemí a podpora existující společnosti, která se ke všemu již řadu let pohybuje v oblasti internetu věcí, jsou bezesporu velmi dobré známky. Mezi investory bude uvolněno pouze 20% tokenů, což není moc. Je zde na místě obava z přehnané centralizace projektu.

Blockcloud potřebuje ještě hodně času na to, aby dosáhl plné funkčnosti. Je to ovšem jeden z projektů, které si ten čas rozhodně zaslouží a osobně budu velmi bedlivě sledovat, jak si projekt povede, protože by z něj mohlo vyrůst něco opravdu velkého!

Projekt zatím neoznámil podmínky ICO, takže jako vždy doporučuji zapsat se k odběru novinek a sledovat oficiální telegram kanál.

Hodnocení projektu 8/10

Znak: BLOC
Token type: ERC20
Cílová částka: 15,000,000 USD
Cena tokenu: 1 BLOC = $0.008 (Přibližně)
Celkový počet tokenů: 10 000 000 000 BLOC
Počet tokenů k prodeji: 2 000 000 000 BLOC
Část k veřejnému prodeji: 20%

Oficiální web: http://www.block-cloud.io
Whitepaper: http://www.block-cloud.io/blockcloudtechnicalwhitepaper.pdf
Facebook:https://www.facebook.com/Blockcloud-605495993154497
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/blockcloud
Twitter: https://twitter.com/BlockcloudTeam
Telegram: https://t.me/BlockcloudTeam

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...