19.6.2018 ICO Vite (VITE) – Airdrop místo ICO!

Share This Post

Vite přichází s novým přístupem k DAG architektuře. Je obecně známo, že DAG architektura poskytuje výhody ve formě vysokého množství transakcí, na druhé straně pak ovšem vzniká problém s bezpečnosní a větší centralizací. Vite představuje mechanismus snapshot-chain, což je v podstatě řetězec stavů sítě, které stále ukazuje, v jakém stavu se síť nachází a nacházela. Tým neplánuje dělat veřejné ICO, ale bude dělat airdrop, kdy zájemci z komunity dostanou tokeny zdarma. 

Co je Vite?

Vite je platformou pro decentralizované aplikace, která funguje na DAG architektuře. Vite v sobě tak spojuje dva faktory. Na jedné straně je jako IOTA nebo NANO (více právě jako NANO, protože používá velmi podobnou architekturu, jakou NANO má). Díky DAG architektuře je pro Vite možné zvládat vysoké množství transakcí. Na druhé straně v sobě zahrnuje smart kontrakty, které pak umožňují tvorbu decentralizovaných aplikací.

Vite chce cílit na industriální sféru, kde by měl projekt díky zvládání vysokého průchodu transakcí zajistit bezpečný provoz. Díky smart-kontraktům se pak užití podstatně rozšíří. DAG architektura je momentálně obecně v kurzu právě kvůli tomu, že ji netrápí problém s množstvím transakcí.

Rozdíl mezi blockchainem a DAGem je fakt, že DAG je asynchronní. V blockchain architektuře těžaři ověřují jednu transakci za druhou. Přechází z jedné úlohy k druhé a tak dále. Nakonec se vytvoří řetězec transakcí a bloků. V asynchronním přístupu se naopak transakce ověřují tak, jak přicházejí a nemusí jít jedna za druhou. Může se jich dokonce ověřovat několik najednou. Díky matematickému modelu DAG (directed acyclic graph) se pak transakce prováží a vzájemně se ověřují.

Rozdílem od již existujících DAGů a novinkou je snapshot-chain. Je to řetězec uložených stavů sítě, který automaticky zaznamenává stav sítě v určité chvíli. Podle zakladatele Vite by měly tyto snapshoty probíhat v řádu vteřin. IOTA také používá snapshoty, nicméně je dělá přibližně jednou za 2 až 3 měsíce. Rychlé snapshoty mají zajistit bezpečnost a přehlednost DAG sítě.

Solidity – kompatibilita s ETH

Projekt je kompatibilní s programovacím jazykem Solidity. Tento programovací jazyk má v podstatě jednu hlavní funkci a tou jsou smart kontrakty. Solidity vyvinuli vývojáři pro Ethereum a díky němu dnes máme ETH síť plnou smart kontraktů.

Vite používá Solidity++, které je upraveno na DAG a jeho architekturu, i tak je ovšem kompatibilní s klasickým Solidity a díky tomu spolu bude moci Vite a ETH komunikovat. To je velmi velké lákadlo obzvlášť pro začínající projekt.

Vytvořit vlastní programovací jazyk, i když z již funkčního základu, není lehký úkol a Vite si k tomu ještě navíc přibralo tvorbu SDK (Software developer kit) pro Solidity++, který má umožnit jednoduchou a rychlou implementaci smart kontraktů pro nové vývojáře.

Vite, Loopring a decentralizované tržiště

Jedním ze strategických partnerů Vite je Loopring. Loopring je velmi nadějný a rozsáhlý projekt. Nicméně dnes zde nejsem kvůli němu, ale kvůli Vite. Loopring je v podstatě protokol, který se dá umístit na blockchainy podporující smart kontrakty a následně jednoduše vytvořit decentralizovanou burzu.

Vite a Loopring spolu velmi úzce spolupracují. Díky Loopringu se už od začátku projekt Vite vyvíjí zároveň také jako decentralizovaná burza krypto majetku. Vite tak bude už od svého startu nejen platformou pro smart kontrakty, přenos hodnoty, ale také decentralizovanou burzou.

Zde je důležité si připomenout, že kompatibilita s jazykem smart kontraktů solidity tak umožní jednoduché obchodování tokenizovaných majetků na DAGu Vite. Třešničkou na dortu je pak samotná úzká spolupráce s již etablovanou kryptoměnou Loopring, která se standardně drží v top 100 mincích na trhu.

Tým

Tým má čínské kořeny a je silně spojen s čínským univerzitním prostředím. Velmi dobrou zprávou je, že sedmičlenný tým má již široké zkušenosti s vývojem blockchain tenchnologie.

Richard Yan, zakladatel a COO (Chief operations officer) – Yan vystudoval Čínskou univerzitu vědy a technologie, kde potkal další členy týmu. Dříve byl víceprezidentem ve společnosti Two Sigma, kde měl na starosti inovace a růst podniku. Yanova role je primárně řízení celého projektu a jeho koordinace.

Chunming Liu, zakladatel a vedoucí vývojář – Liu je jedním z těch lidí, kterých je dnes obrovský nedostatek v celém kryptosvětě. Liu má za sebou nejen zkušenosti, ale také již dokončené projekty v oblasti blockchainu. Byl jedním ze zakladatelů burzy Coinport (která se nakonec finančně neuživila). Pracoval jako ředitel výzkumu a vývoje ve společnosti Meituan-Dianping, která spolupracuje se 4.5 milionů obchodníků v Číně.

Ming Wu, vývojář – Wu má Ph.D. z Čínské univerzity vědy a technologie. Od roku 2007 pracoval pro Microsoft. Nejprve byl na pozici výzkumníka, později vedl výzkumný tým a než odešel pracovat pro Vite, dotáhl to až na staršího výzkumného manažera v Microsoftu. Wu má za sebou širokou plejádu vědeckých publikací. 10 z nich se zaměřuje na distribuované systémy, jako je DAG.

Dalším z členů týmu je například zakladatel Loopringu,Daniel Wang,  který už má za sebou bohaté zkušenosti s blockchain technologií a pracoval také pro Google. Je neuvěřitelnou výhodou spolupracovat s někým, jako je Wang, protože je již zkušeným blockchainem vývojářem.

Hodnocení týmu

Tým Vite má obrovskou výhodu ve zkušenostech s blockchainem. Obzvláště dobré je spojení s Loopringem, který již v práci s blockchainem pokročil opravdu daleko. Blockchain vývojáři jsou prostě nedostatkové zboží a týmy, které si jimi mohou pyšnit, jsou vždy v lepší pozici.

Richard Yan také v rozhovoru řekl, že momentálně najali 16 top vývojářů z Číny, kteří pochází z firem jako Alibaba či Tencent. Tato informace se momentálně nedá ověřit a zatím není jasné, kdy přesně do týmu přijdou, protože nejprve musí odejít ze svých stávajících působišť. Nicméně Yan jasně řekl, že chce vývojáře zkušené, kterí již mají kontakt s praxí.

Hodnocení projektu

Vite čeká ještě dlouhý vývoj a jeho Mainnet by měl být spuštěn až v roce 2020. To je hodně dlouhá čekací doba, nicméně zakladatelé to vysvětlují tím, že opravdu nejde uspěchat vývoj takto zásadní technologie. Nicméně plán vývoje je plný dílčích bodů, které bude moci majitel tokenů sledovat a podle toho vyhodnotit, jak si projekt vede.

Projekt dále představuje interesantní přístup k vývoji DAG architektury, která má stále více zastánců kvůli svým specifickým výhodám. Whitepaper Vite je v komunitě dobře přijímán a obecně se projektu dostalo velké pozornosti i přes brzkou fázi vývoje.

Vite má také mnoho institucionálních investorů, mezi které patří Bitmain, Starwin capital, Node capital a mnoho dalších. Zájem institucionálních investorů dobře ilustruje příslib projektu. Vite má šanci stát se významných hráčem na poli kryptoměn.

Projekt má konkurenci například v nově vznikající DAG platformě Fantom, o které jsme psali. Další DAGy jsou například IOTA, NANO, anebo přicházející Hedera Hashgraph.

Airdrop místo ICO

Tím se dostáváme k nejdůležitější části dnešního hodnocení. Vite fakticky nedělá ICO, protože jim bohatě stačí na financování rozvoje institucionální partneři. Ovšem tým se rozhodl, že nechce vynechat běžné uživatele a malé investory. Proto se rozhodlo o tom, že 5% tokenů bude rozděleno mezi komunitu formou airdropu.

Airdrop je v podstatě darování tokenů lidem. Každý airdrop je jiný a Vite má v následujících hodinách či dnech oznámit, jak přesně bude airdrop probíhat. Standardně se ovšem airdropy dělají na základě proof of love nebo proof of caring. To v podstatě znamená, že airdrop dostanou třeba lidé, kteří jsou zapsáni k odběru newslettru, přihlášeni na Telegram, sledují Twitter, Reddit a další sociální sítě.

Pokud si chcete zdarma ukrojit kus koláče, kterým tento projekt je, vřele doporučuji přihlásit se ke všem možným odběrům, sledovat dění na sociálních sítích a hlavně sledovat v nadcházejících dnech jejich oficiální Telegram, kde se určitě oznámení objeví. Nezapomeňte se také pro jistotu připojit na Discord a Reddit.

Tyto kroky by vám měly pomoci k tomu získat alespoň část nadcházejícího airdropu.

Hodnocení 8/10 

  • Název: Vite
  • Znak: VITE
  • Typ tokenu: ERC 20
  • Cena tokenu: 1 VITE = 0.0770 USD (0.00014286 ETH)
  • Hardcap: 32,300,000 USD (60,000 ETH) (pouze pro institucionální investory)
  • Počet tokenů: 1,000,000,000 Vite
  • Airdrop: 5% tokenů

Oficiální web: https://www.vite.org
Twitter: https://twitter.com/vitelabs
Github: https://github.com/vitelabs
Reddit: https://www.reddit.com/r/vitelabs/
Telegram: https://t.me/vite_en
Telegram (oznámení): https://t.me/vite_ann
Discord: https://discordapp.com/invite/CsVY76q

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...