04.06.18 Fundamentálna analýza – ICO Fantom (FTM) – nové DAG ICO

Share This Post

Krypto prostor je ve velkém rozpuku a na trhu se stále objevují nová a nová ICOs. Vzniká jich takové množství, že je velmi těžké se vyznat v tom, který projekt je smysluplný a který skončí v propadlišti dějin. Dnes se podíváme na novou kryptoměnu FANTOM.

Co je to FANTOM?

FANTOM má i ve světě ICOs významné postavení, protože je to jeden z mála nově vznikajících coinů, který se nedrží “staré” architektury blockchainu, nýbrž používá novátorský přístup nazvaný DAG. DAG je zkratka pro Directed Acyclic Graph a od blockchainu se liší absencí bloků.

DAG, naopak, transakce vrámci své sítě staví do specifických pozic, které se vzájemně ověřují. Díky této technologii je možné významně zvýšit množství průchozích transakcí. V případě FANTOMU si vývojářský tým nárokuje až 300 000 transakcí za sekundu, což je v poměru k nynějším kryptoměnám veliký posun.

Mezi další DAG měny se řadí například dobře známá IOTA, anebo NANO, které používá upravený DAG. Díky této technologii je nejen možné zvýšit průchod transakcí, ale také minimalizovat poplatky za transakce, které podle týmu FANTOM budou dosahovat nejvíc 0.01 dolaru. Konsensu na síti FANTOM bude dosahováno přes zbrusu nový Lachesis Protocol.

Smart kontrakty na DAGu

Doposud se žádné DAG kryptoměně nepodařilo vytvořit platformu pro smart kontrakty, což se považuje obecně za jednu z větších slabin DAG coinů. Tohle si vytýčil tým FANTOM jako svůj hlavní cíl. Začlenění smart kontraktů do DAG architektury bude revolučním počinem, který přiláká mnoho investorů. FANTOM má více vrstev a jednou z nich je FANTOM OPERA chain, což je vpodstatě základ pro budovaní aplikací na DAGu FANTOM.

Pro jednoduchost si můžete FANTOM představit jako Ethereum s naprosto novátorskou architekturou, která zatím nemá ve světě kryptoměn obdobu.

Silné stránky kryptoměny FANTOM

FANTOM přichází s něčím, co na trhu v momentální době neexistuje a přípravy takových smart kontraktů mají zatím v krypto světě jen velmi rozmazané obrysy. To znamená, že se o FANTOM bude zajímat vysoké množství investorů.

Dalším velkým plusem je tým, který je už v nynější fázi velmi rozsáhlý. Jádro týmu tvoří 11 členů, 16 vývojářů se podílí na vývoji a k tomu má FANTOM 8 poradců, kam patří například Steve Belloti (pracoval jako výkonný ředitel v Merill Lynch – veliká společnost na poskytování finančních služeb), anebo mediálně známý redaktor pro CNBC – Ran Neu Ner. Obzvláště v krátkodobém horizontu může mít angažovanost takto vlivné osobnosti zásadní vliv na cenu.

Mezi velmi pozitivní body se také řadí množství institucionálních investorů. Patří sem například BlackWater Capital, investiční společnost svázaná s burzou Bibox, nebo Token Capital Managment, investiční firma umožňující velkým investorům jednoduchý přístup na trh kryptoměn.

Sentiment kolem projektu FANTOM je také velmi pozitivní a na stránce ICOdrops si získal ta nejvyšší možná hodnocení, což samo o sobě nemusí být indikátor dlouhodobého úspěchu, ale pro krátkodobou investici je to velmi důležité a to obzvláště proto, že momentálně je možné nakoupit tokeny FANTOM jen za 2 000 000 dolarů. Existuje velká pravděpodobnost, že po vypuštění FNT tokenů na trh cena oproti ICO vzroste.

Slabé stránky kryptoměny FANTOM

Nejslabší stránkou projektu je fakt, že jeho vývoj je na úplném začátku, takže se nemůže prokázat ničím víc než whitepaperem. Z pohledu na plán vývoje projektu je hned jasné, že mainnet nebude spuštěn dříve než v Q3 roku 2019, což je opravdu dlouhá doba. Není ovšem neobvyklé, že na ty nejlepší projekty se musí dlouho čekat.

CEO projektu FANTOM, Ahn Byung Ik, se bohužel nemůže prokázat žádnou znalostí vývoje blockchainu, což je samo o sobě velmi slabou stránkou. Nicméně má k dispozici rozsáhlý tým a mnoho profesionálů a tím může nahradit absenci vlastních znalostí.

FANTOM má poměrně vysoký cíl v množství peněz, které chce vybrat. Ačkoliv se nemůže rovnat projektům jako EOS, Dragon a dalším, kteří vybírali stovky milionů dolarů,
40 000 000 dolarů je stále hodně vysoký hardcap na ICO. Nicméně FANTOM je velmi ambiciozní projekt, takže jsou na rozdíl od jiných projektů tyto náklady ospravedlnitelné.

Vzhledem k tomu, že první verze produktu bude vycházet teprve v Q3 2019, tak není jasné, jestli na trhu s DAG coiny již nebude daleko větší konkurence. IOTA oznámila 3.6. co je to projekt Q (Qubic) a ukázalo se, že je to způsob, jak zaimplementovat smart contracty v neuvěřitelně chytré podobě do IOTY. Je nutné ovšem chápat, že konkurence v rámci DAG coinů není ani zdaleka tak velká jako je to u blockchain coinů.

Hodnocení FANTOM

Projekt vypadá velmi nadějně a přichází s novým produktem, ačkoliv je to zatím pouze příslib a ještě se na něj bude muset dlouho čekat. Vzhledem k nízké alokaci mezi neinstitucionální kupce je možné, že cena hned po vstupu na trh vzroste a je to dokonce pravděpodobné kvůli hypu, který kolem projektu FANTOM momentálně panuje. Je těžké odhadnout dlouhodobé hledisko a bude velmi záležet na tom, jak bude tým FANTOM fungovat a jak se mu podaří plnit své závazky a svůj plán vývoje. Proto je nutné aby dlouhodobí hodleři sledovali pozorně všechny novinky a samotný vývoj.

Hodnocení: 8/10

Do whitelistu se můžete hlásit od 8. června a prodej tokenů by měl být 15. června.
Hard cap: $39,800,000
Celkový počet tokenů: 3.175 billion
Tokeny k prodeji: 1.27 billion (40% total supply)
Cena tokenů: $0.04

Oficiální web: https://fantom.foundation/
Twitter : https://twitter.com/FantomFDN
Medium : https://medium.com/@FantomFDN
ICOdrops : https://icodrops.com/fantom/
Whitepaper (výtah) : https://fantom.foundation/data/ExecutiveSummary_en.pdf

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...