11.6.2018 ICO Airbloc Protocol (ABL) – Síť pro prodej reklamních dat

Share This Post

Airbloc Protocol je korejské ICO, které chce dát uživatelům kontrolu nad svými daty a možnost je zpeněžit. Airbloc se zaměřuje na trh s reklamou. Uživatelé by díky projektu Airbloc mohli prodávat svá data společnostem, které díky těmto datům budou moci lépe optimalizovat reklamy.

Bezpečnost dat a kontrola uživatelů

Skandál společnosti Cambridge analytica ukázal všem uživatelům internetu, jak hodnotná jsou data, která poskytují různým entitám na internetu. S daty uživatelů se obchoduje na každodenní bázi a již dnes je to ohromné odvětví, které pouze poroste. Data jsou totiž ropou budoucnosti.

Hlavním problémem je, že různé weby a instituce sbírají data uživatelů, která pak prodávají těm, kdo o ně má zájem. Zisky z těchto dat, která by očividně měla jít uživatelům, se dostanou pouze do rukou velkých korporací, ale nikdy ne k samotným uživatelům.

Airbloc přichází s řešením této situace v oblasti reklamy. Je nutné zmínit, že v tomto oboru je velká konkurence a mnoho projektů již vyhodnotilo, že jsou kryptoměny řešením. Například BAT (Basic Attention Token) chce dělat to samé, co Airbloc a má již funkční vyhledávač a brzy se očekává spuštění funkčního produktu.

Airbloc protokol a Data marketplace

Airbloc má dvě hlavní části. Jednou je samotný protokol, který sbírá data uživatelů, kteří se je rozhodnou prodávat a následně pomocí smart kontraktu odesílá odměny za tato data. Druhou částí je pak Data marketplace (datové tržiště), kde tato data budou nabízena k odkupu pro společnosti, které je využijí k lepšímu zaměření a zvýšení efektivity reklam.

Výhoda takového tržiště s daty spočívá mimo jiné v tom, že se k datům dostanou i středně velké a malé podniky, které si tato data normálně dovolit nemohou. Data uživatelů získávají ve velkém primárně korporace, které je pak přeprodávají dál. Středně velké podniky momentálně nemají pořádnou cestu, jak získat požadovaný objem dat a díky Airblocu by tuto cestu mohly získat. Tím by zároveň vzrostla poptávka po datech uživatelů a jejich cena.

Institucionální zázemí

Airbloc vzniká pod křídly již etablované korejské společnosti ab180. Ab180 je marketingová a reklamní firma v Jižní Koreji, která má pod sebou klienty, jako jsou korejská mutace Ebay nebo GS shop. Celkově pod sebou ab180 sdružuje na 300 firem a řadí se mezi přední společnosti v oblasti reklamy v Jižní Koreji.

Airbloc tím získává řadu výhod nad konkurencí, protože již mají díky existující firemní základně know-how, data a chápou potřeby trhu a specificky potřeby reklamního odvětví. Legitimita projektu tím také získává vyšší úroveň, protože neúspěch Airblocu by znamenal i problémy pro ab180.

Ab180 se chlubí přístupem ke 40 000 000 mobilních zařízení, od kterých sbírá data. To je vzorek, kterým se jen tak někdo pochlubit nemůže a pro Airbloc je to velká konkurenční výhoda.

Korejský faktor

Míra užívání kryptoměn ve společnosti je v Koreji nejvyšší na světě a tudíž i původ Airblocu je významným faktorem. Projektů přímo vznikajících v Koreji totiž není tolik a na příkladu ICON je dobře vidět, že jsou velice žádané.

Velmi úspěšný blockchain ICON je také korejský projekt a ne náhodou je hlavním partnerem Airblocu. V rámci socio-politcké situace se dá říci, že Jižní Korea je protekcionistický a nacionalistický stát.

Na Korejské krypto burzy nemá člověk přístup bez korejských dokumentů (proto je cena v Koreji někdy i mnohonásobně vyšší než ve zbytku světa) a obecně jsou Korejci velmi nacionalisticky smýšlející národ (je to velmi podobné po celé Asii). I když mají nyní v Koreji zakázáno kupovat ICOs, tak se dá rozumně předpokládat, že po vstupu na trh bude mít Airbloc, stejně jako měl ICON, silnou pozici na korejském trhu a tudíž i dobrou a stabilnější cenu, než bývá obvyklé.

Snadný přístup aplikací

Airbloc se pyšní tím, že při spuštění projektu bude mít rovnou 40 000 000 uživatelů, kteří budou moci okamžitě začít s monetizací svých dat. Airbloc bude napojen na Ethereum, kde se momentálně vyvíjí zdaleka nejvíce aplikací, pro které by mělo být jednoduché začlenit Airbloc do své infrastruktury.

Airbloc se rozumně soustředí na vývoj SDK (Software development kit), což je sada vývojových nástrojů, která výrazně usnadní integraci a přístup již existujícím i nově vznikajícím aplikacím. Také si díky SDK nebudou muset uživatelé stahovat specifické aplikace, jak je tomu u konkurečních projektů Datawallet nebo Datum.

Tým

Airbloc se může pyšnit širokým týmem 22 zaměstnanců. Dva ze zakladatelů dokonce získali ocenění od Ministerstva vědy Jižní Koreji, když se propracovali mezi TOP 8 vývojářů. U týmu je důležité mít na paměti, že má za sebou již zázemí existující společnosti, takže bude mít dostatek prostoru a know-how.

Roi Nam, CEO a zakladatel – Roi Nam vystudoval univerzitu v Soulu. Následně sloužil jako seržant v korejské armádě, kde pracoval po boku americké rozvědky. Po odchodu z armády našel místo CSO (Chief strategist officer) ve společnosti Bitgenstein a později se stal výkonným ředitelem ve společnosti ab180 odkud pak přešel k řízení projektu Airbloc. Byl také oceněn Ministerstvem pro vědu a informační a komunikační technologie Jižní Koreji.

Wonkyung Lyu, vedoucí vývojář a zakladatel – Lyu byl stejně jako Nam oceněn v rámci TOP 8 vývojářů korejským ministerstvem vědy. Pracoval jako CTO (Chief technical officer) v Disco, která je reklamní tiskařskou společností. Lyu také pracoval jako učitel a přednášející o programovacím jazyku Python než se dal dohromady s Namem a začali pracovat na projektu Airbloc.

V týmu jsou také dva vývojáři zabývající se vyhradně blockchain technologií. Jsou jimi Hyojun Kim, blockchain inženýr, který má zkušenosti také s vývojem aplikací na android, a Byeongsu Hong, blockchain vývojář s velmi aktivním Githubem .

V týmu je také velká část lidí, která se zaměřuje na netechnické stránky vývoje, kterými jsou šíření produktu, získávání partnerství, anebo péče o značku. To je vždy důležité pro dlouhodobý úspěch projektu.

Airbloc má neuvěřitelně silný tým poradců. V první řadě je důležité jmenovat zakladatele Nadace ICON JH Kima, který má za sebou již úspěšný blockchain projekt ICON. Mezi poradci najdete jak lidi z univerzitního prostředí jako je Wooseok – profesor na Univerzitě Kyunghee, tak businessem ošlehané matadory jako Sean Lee, který je ředitelem společnosti GS shop.

Hodnocení vize

Dnes již málokdo pochybuje o tom, že reklama bude jedno z odvětví, kde blockchain přinese výraznou změnu. Kontrola dat samotnými uživateli je jednoznačně cesta vpřed. Nejen že poskytne uživatelům větší soukromí a bezpečnost, ale také jim umožní zpeněžit svá data. Tím se přesune monopol na toto odvětví, které momentálně drží velké korporace a umožní to i malým a středním podnikům využívat data uživatelů.

V odvětví reklamy vzniká mnoho blockchain projektů a jedním z momentálně nejúspěšnějších je Basic Attention Token (BAT). Konkurence je zde velká, nicméně reklamní průmysl je také velmi rozsáhlý a určitě dokáže uživit více projektů. Velkou výhodou Airblocu je zázemí již existující firmy, zaměření na jednoduchou implementaci přes SDK a korejský původ společnosti, která má již mnoho uživatelů. Odpadá tak velká část práce na marketingu projektu.

Hodnocení Týmu

Tým je alfou a omegou každého projektu a u blockchain projektů to platí dvojnásob. U Airblocu je nutné vyzdvihnout hned několik aspektů. V první řadě jsou to Ministerstvem vědy ocenění zakladatelé. Dále je pak ohromnou výhodou rozsáhlý tým, který dobře pokrývá všechny potřebné pozice od blockchain, front-end a back-end vývojářů až po marketingově zaměřené pracovníky a zaměstnance soustřeďující se na rozvoj samotné společnosti či partnerství.

Silný tým poradců pak slibuje dobré konexe nejen ve světě blockchainu, ale také kontakty na akademické prostředí a již etablované společnosti.

Hodnocení projektu

Airbloc zvolil oblast zájmu, po které je poptávka jak z institucionálního prostředí, tak i z prostředí uživatelského. Díky silnému zázemí má výhodu oproti ostatním projektům zabývajícími se marketingem a reklamou na blockchainu.

Díky silnému týmu má Airbloc ty nejlepší předpoklady stát se úspěšným projektem a vzhledem k zakotvení v Jižní Koreji má také již velmi technologicky vyspělý trh na dosah ruky. Za slabší stránky lze považovat fakt, že tzv. „data wallets“ projektů, kdy má uživatel svá data pod kontrolou, je opravdu hodně. Ačkoliv je sídlo v Koreji výhodou, tak silná lokalizace týmu a absence mezinárodních talentů může později projekt bolet. 

Whitelist (seznam investorů, kteří se budou moci účastnit ICO) je otevřen na oficiálních stránkách a pokud se chcete ICO účastnit, musíte se zde nejdříve zaregistrovat. Samotné ICO bude začínat 19. června. V předprodeji se prodaly ABL tokeny v hodnotě přes 4 miliony dolarů.

Hodnocení: 7/10

  • Znak: ABL
  • Typ tokenu: ERC20
  • Cena tokenu: 1 ABL = 0.0534 USD (0.00010000 ETH)
  • Hard cap: 10,700,000 USD (20,000 ETH)
  • Celkový počet tokenů: 400,000,000
  • Procento tokenů určené pro ICO: 55,4%
  • Začátek ICO: 19. června (přesný čas je zde: https://www.airbloc.org/ico.html )

Oficiální web: https://www.airbloc.org/#main
Whitelist: https://www.airbloc.org/ico.html
Twitter: https://twitter.com/AirblocOfficial
Telegram (anglický): https://t.me/airbloc
Medium (Blog): https://medium.com/airbloc
Github: https://github.com/airbloc
Whitepaper: https://docs.google.com/document/d/1JFpgTbp3W76Q45HmefSpLBraZ_XeTHmdtWheYMU0czQ/edit

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...