Obchodovanie v trojuholníku – nástrahy a úskalia!

3
triangel formacia trading11

Ahojte traderi. V tomto článku by som rád rozvinul moje myšlienky z predchádzajúceho článku. Ten som ukončil slovami, že v momentálnej situácii, kedy Bitcoin formuje trianglovú formáciu, budem radšej z trhu von a nechcem sa zapájať do obchodov vo vnútri trojuholníka! Prečo je to tak a aké to má úskalia?

Negatívne RRR

Skratka RRR znamená Risk to reward ratio. Po slovenský povedané to znamená, koľko na danom obchode môžem získať a koľko stratiť. Napríklad, ak mám RRR 1, znamená to, že v prípade, že môj obchod bude úspešný, získam 1 jednotku a naopak, ak môj obchod nebude úspešný, tak 1 jednotku stratím. Ak chcete byť v tradingu dlhodobo úspešní, tak si vždy potrebujete stanoviť RRR a vždy musíte vedieť svoju úspešnosť obchodov.

K tomuto pripojím aj menší príklad s kalkuláciou, predtým než sa pozrieme na konkrétne situácie na Bitcoine. Zoberme si, že je naše RRR 1. V takom prípade potrebujeme mať úspešnosť našich obchodov minimálne 51 %, aby sme boli v zisku. Pretože zo 100 obchodov by nám vyšlo 51, čiže 51 jednotiek by sme získali a naopak 49 obchodov by bolo neúspešných a 49 jednotiek by sme stratili. Koniec koncov by sme ostali 2 jednotky v pluse. Pri RRR je potrebné mať úspešnosť aspoň 65 – 70 %. Keď však máme RRR napríklad až 5, tak ja pri vydarenom obchode získam 5 jednotiek, zatiaľ čo pri stratovom obchode prídem len o 1 jednotku. Ak by som mal úspešnosť 50 %, tak pri 50 ziskových obchodoch získam 250 jednotiek a stratím 50 jednotiek. Môj zisk je 200 jednotiek!

Myslím si, že pointu už chápeme, a teraz k veci. RRR je práve ukazovateľ, ktorý je v drvivej väčšine pri triangloch negatívny. Navyše, triangle sú typické svojimi výplachmi. Keď sa trh nachádza vo formácii triangel, a teda vo vnútri trojuholníka, tak práve tam najviac zarábajú veľryby a ľudia čo dokážu hýbať trhom. Však poďme si ukázať momentálnu situáciu!

Ak by sme v momentálnej situácii chceli otvoriť long, môžeme získať zhruba 6,8 %,ale stratiť môžeme až 10 %. To je situácia, ktorá sa nám jednoznačne neoplatí! Navyše, v triangloch je veľkým problémom výplach stopiek. Pamätajte na to, že telo sviečky sa pokojne môže nachádzať v tele trojuholníka, ale knot vám stopku zoberie! A práve táto situácia je proti vám, pretože vy si stoploss potrebujete dať vyššie. Akonáhle si posuniete vyššie stoploss, tak dochádza k tomu, že vaše RRR je negatívne. Môžete si dať užší stoploss, ale riskujete tým, že vám to veľryba vypláchne knotom! Tieto situácie sú pre triangle absolútne typické.

Na druhej strane, ak by som išiel do shortu, tak by som si svoj stoploss radšej dal až na aktuálne high, čiže aktuálne maximum. Aj v takomto prípade mám negatívne RRR, pretože môžem získať 6 %, ale riskujem 9 %. Takéto situácie proste nechcete tradovať.

Zhrnutie

Triangle sú nevyspytateľné a môže sa v nich odohrať úplne všetko. Chytanie stopiek, cenová manipulácia, dlhé knoty – to sú typické úkazy pre triangel. V mojom prípade to teda nie je obchod, ktorý by som vyhľadával a radšej by som svoju pozornosť sústredil iba na príležitosť, kde mám vyššiu pravdepodobnosť na úspech a pozitívnejšie RRR!

Verím, že sa vám tento druh článku páčil, a že vám niečo dal. Prípadne mi nechajte koment, či podobný štýl článkov chcete aj ďalej. Ďakujem.

Predĺžte si svoje členstvo o šesť mesiacov úplne ZDARMA! Ako na to? Návod nájdete v tomto článku:

Polročné členstvo na Trading11 ZDARMA pre každého! – Návod, ako ho získať

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na Facebooku.

Ako použiť túto analýzu ?

Trading11 nie je stránka, na ktorej vám povieme kedy nakúpiť a kedy predať.
Naším cieľom je dať vám dostatok informácii, aby ste boli schopní urobiť správne rozhodnutie. Ak chcete vedieť, ako používať analýzy na našej stránke, prečítajte si tento článok.

Pokiaľ nerozumiete nášmu krypto-trading-slangu určite vám pomôže náš slovník.

Na Facebooku sme pre vás vytvorili diskusnú skupinu, kde môžete pridať vaše postrehy, analýzy, prípadne dotazy na našich traderov. Príďte si podebatovať o kryptomenách a aktuálnom dianí na trhu.

Táto analýza je iba orientačná a neslúži ako odporučenie k nákupu či predaju. Situácia na trhu sa môže kedykoľvek zmeniť. Špekulatívne obchody sú na krypto trhoch veľmi rizikové.

Disclaimer: Tento článok patrí firme Medial Base s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

 

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MarsselMartinados800 Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ados800
Člen
ados800

Ďakujem za vysvetlenie trianglu a privítal by som podobné články.

Martin
Člen
Martin

Super teoreticke skoleni,
no myslim ze rrr je lepsi pokud si nastavim ordery na steny trianglu,jakoze neobchoduju uvnitr,ale buy dole,v toto oripade cca na 7k a sell na cca 8.. ,ci posunou SL na 7,5 abych zustal v zisku kdybych vrchol vlny v trojuheleniku neuhlidal treba v noci a kdyby to slo nad nemelo by me to vyplachnout z trhu,Coz se ale ted nepredpoklada) 🙂 ale mozna i buy na 7 je 1:1 kdyby to slitlo na 6,3 ci byl potencial vytahnout pri 7,7 jestli to chapu dobre ..

Marssel
Člen
Marssel

tieto clanky su velmi poucne super a dik