Ako investovať podla úrokových sadzieb – dobrý čas pre akcie?

Share This Post

Akciový trh rastie už 10 rokov, a preto sa nejeden pýta, či je správny čas investovať do akcií s horizontom viac ako jeden rok. Budeme svedkami podobného rastu aj v ďalších rokoch?

Najdlhšia trať

Na úvod by som začal so zaujímavým histogramom, ktorý nám ukazuje, že aktuálne sa nachádzame v takmer najdlhšej ekonomickej expanzii. Chýba už len pár mesiacov (1-2 kvartál), aby bola súčasná expanzia rekordná.

Zdroj: Bloomberg

To, kedy (alebo či vôbec) nastane rapídny pokles na akciových trhoch nikto nevie. Vyzerá byť síce prekúpený, no pokojne môže rásť ešte pol roka, rok. Tento zaujímavý graf nám však môže pomôcť pri rozhodovaní, či vyhľadávať rizikovejšie tituly, alebo sa skôr prikláňať k bezpečnejším alternatívam. Nachádzame sa v bubline. Či už je to technologický sektor, alebo sektor nehnuteľností. Aj keď ponúkajú zaujímavé dividendy, nemusí to byť najlepšie riešenie.

Viaceré silné ekonomiky začínajú spomaľovať. Ako príkladom je aj jedna z najsilnejších – Nemecko, no pokles môžeme spozorovať aj u Číny, ktorá sa snaží stimulovať ekonomiku ako sa len dá. Nabudúce sa vyjadrím aj o BoJ (Bank of Japan), ktorá stimuluje súkromný sektor a má podiel v niektorých spoločnostiach vo výške 50 percent. Napriek tomu akciové trhy rastú a rastú, aj napriek horším zárobkom, výsledkom, makro dátam. Jedná sa teda o bublinu, alebo je tento rast skutočne zaslúžený?

Dôvody prečo akcie rástli v minulom roku (pokiaľ nezapočítavame korekciu) boli najmä buybacky spoločností a tlačenie peňazí a takisto „flip-flop fedu“. Tento rok bude tempo buybackov opäť veľké. Čaká nás pravdepodobne aj viacero stimulov od centrálnych bánk.

Čo skutočne zaujíma akciové trhy a investorov?

Akciové trhy zaujímajú dáta ako HDP len minimálne. Môžu však predstavovať dôležitý indikátor pre ďalší stimul. Ukážkovým príkladom je nemecký DAX. HDP Nemecka klesá, tým sa zväčšuje šanca na zavedenie QE a ďalšie tlačenie peňazí (kvantitatívne uvoľňovanie) a preto index rastie. V poslednom čase to na mňa pôsobí tak, že čím horšie dáta v EÚ tým ide DAX vyššie 😀 …

Akciové trhy zaujímajú najmä úrokové sadzby, QT (kvantitatívne uťahovanie – > nižšia likvidita)/QE (väčšia likvidita) resp. tlačenie peňazí (peňažná zásoba) a dlhopisy. Monetárna politika a jej nastavenie je preto kľúčová pre rozhodovanie o investovaní.

Keďže sadzby a nasledujúce programy sú prepojené, viac-menej sa využívajú v expanzívnej, alebo reštriktívnej menovej politike. Na nasledujúcom grafe môžeme spozorovať ako peňažná zásoba a tlačenie peňazí ovplyvňuje akciový trh. Pokiaľ sa tlačí, tak trhy rastú, pokiaľ sa prestane tlačiť, NEDAJBOŽE sa sťahuje likvidita, tak akcie klesajú.

Pokiaľ chcete porozumieť týmto nástrojom a udalostiam, navštívte školu tradingu a pridajte sa náš FB, kde pridávame množstvo zaujímavostí a cenných informácií.

O tom, či je kvantitatívne uvoľňovanie efektívne ako ekonomický stimul na podporu rastu národného hospodárstva (existujú aj iné nástroje tlačenia peňazí) je už na inú debatu… Na ďalšom grafe však môžeme vidieť, že efektívne je, ale na akciové trhy.

Zdroj: RIA (Real Investment Advice)

QE teda jednoznačne vplýva na súvahu centrálnych bánk a takisto aj na rast akcií. Takisto si môžeme všimnúť aj tzv. flip-flop monetárnej politiky, čo predstavuje zmenu rétoriky centrálnych bankárov.

Identická situácia sa stala nedávno. V novembri 2018 Fed ohlasoval zvyšovanie sadzieb v roku 2019 celkovo trikrát, to znamená celkom silnú reštriktívnu politiku. Na toto trhy prudko reagovali poklesom. V decembri na zasadnutí hovoril už len o dvoch zvyšovaniach a keď sme čelili 15-20 percentnému prepadu na akciových indexoch, tak zrazu sa žiadne zvyšovanie konať nebude. Ako sa má teda podnikateľ, resp. korporácia, alebo investor pripraviť, alebo čo môže očakávať keď Fed takto mení názory. Aj keď nejaké spomalenie v Amerike tu máme, stále sa ekonomike darí veľmi dobre (najmä trhu práce) a preto sa naskytuje priestor na otázku- prečo sa nezdvíhajú sadzby? No, pretože sa očakáva podobný pokles na akciových trhoch ako sme videli v novembri/decembri. Faktom je, že americká ekonomika rastie aj naďalej (aj keď rast HDP je menší ako pred pár mesiacmi). Sektor nehnuteľností začína klesať a aj tak sa nachádza na rekordných úrovniach, zamestnanosť je výborná.

(V budúcnosti sa budem venovať aj súvahe bánk…)

Odporúčam sledovať FED FUNDS INTEREST RATE FUTURES (DEC 2019)

Fed robí to, čo chce trh, alebo čo si trh myslí. Na tomto grafe- Futures na FED FUNDS IR (DEC 2019) si môžeme ukázať návod ako sledovať očakávania investorov ohľadom úrokových sadzieb v USA. Kľúčová hodnota je 100 a aktuálnu hodnotu odčítavame od tejto sumy. Keď si trh myslí, že Fed bude zvyšovať sadzby tak cena tohto kontraktu klesá. Na druhej strane, ak trh očakáva expanzívnu menovú politiku, teda znižovanie sadzieb, tak cena tohto kontraktu rastie.

Zelené pásmo symbolizuje situáciu v novembri a vyhlásenie Fedu, že bude v roku 2019 zvyšovať sadzby trikrát. Toto je jednoznačne negatívne pre akcie a preto nasledoval strmý pokles. Aby sa zabránilo ešte väčšiemu výplachu na indexoch a možno aj kríze, tak investori zmenili pohľad na sadzby, resp. zmenu monetárnej politiky tzv. FLIP-FLOP, čomu sa aj Fed prispôsobil. Presne tak zareagoval aj akciový trh, kedy sme mohli vidieť vymazanie strát po prepade. Červené pásmo signalizuje pásmo aktuálnych Federal Funds 2.25-2.50. Práve v tejto zóne sa nachádzame, ale pokiaľ sa dostaneme nad túto úroveň tak trh očakáva zníženie sadzieb a to je ďalší stimul pre rast akcií. Pokiaľ sa dostane pod toto pásmo, tak môžeme očakávať opätovnú reštriktívnu politiku z pohľadu sadzieb, tj. zvyšovanie, čo je jednoznačne negatívne pre akcie, čo ovplyvní aj ich cenu a aj podľa tohto sa môžeme zaradiť do budúcna.

Ako vypočítame aktuálnu úroveň? Od úrovne 100 odpočítame aktuálnu úroveň a získame sadzbu, ktorú trh očakáva. 100- 97.725 predstavuje úrokovú mieru na 2.275 a to predstavuje pohyb v tomto pásme, takže úrokové sadzby ostanú nezmenené (ak ostaneme v tejto úrovni a trh nebude veľmi padať). V každom prípade, tieto futures reagujú na pokles, ale aj rast akcií (aj na infláciu, nezamestnanosť a iné makro dáta) na základe čoho sa vyvíja úroková miera.

Podobné články môžete sledovať na novom projekte škola tradingu.

Záver

Na jednej strane tu máme riziko dlhodobej expanzie a aj iné riziká (inverzia dlhopisových kriviek, ktorej sa budem venovať v inom článku, pretože bondy sú takisto veľmi dôležité), no na strane druhej tu máme Fed, tlačenie peňazí, úrokové sadzby a podľa toho nastavený set-up. Trhy môžu rásť ešte kľudne o 10, 20 alebo 30 percent. Bublina sa môže ešte ďalej nafukovať, čo jednoznačne nie je ideálne, lebo finálny pokles bude ešte väčší. Zatiaľ to však vyzerá, že akonáhle príde väčší prepad je tu Fed a iné centrálne banky a pomocou svojich nástrojov tento pokles odvrátia.

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...