24.6.2018 ICO Drep (DREP) – Decentralizovaná reputace na internetu

Share This Post

Reputace na internetu se čím dál více ukazuje jako nesmírně potřebná věc. Nové ICO Drep přichází s rozsáhlým ekosystémem, ve kterém bude možné využívat svou reputaci i k finančním ziskům. Cílem je vytvořit propojený, bezpečný a přehledný systém reputace, kde se bude moci uživatel spolehnout na hodnocení ostatních uživatelů.

Co je Drep?

Nejprve je nutné si říci, v čem vlastně spočívá problém, který chce Drep řešit. Internet je velmi anonymní prostředí, kde se nelze spolehnout na informace, které uživatelé i společnosti poskytují. V podstatě existují jenom centralizované způsoby, jak poznat kvalitu obsahu. To řeší například Reddit svým hodnocením příspěvků a karmou uživatelů. Nicméně toto hodnocení není přenositelné na jiné weby.

Toto nové ICO přichází s řešením, které umožní reputaci na internetu přenášet. Drep je nový blockchain s vlastnostmi podobnými Ethereu. Díky tomuto základu bude možné tvořit decentralizované aplikace s již vloženým hodnocení reputace jak pro uživatele, tak i pro společnosti a jiné entity na internetu.

Spojování blockchainů

Ačkoliv projekt tvoří svůj vlastní blockchain, je vývojářům naprosto jasné, že bude existovat více konkurenčních blockchainů. Jednou z hlavních výhod bude možnost propojit funkce Drep blockchainu s ostatními blockchainy, což by fakticky znamenalo, že budete mít možnost užívat systém reputace i na ostatních blockchainech.

Hodnocení reputace bude tak přenositelné i do decentralizovaných aplikací jiných blockchain technologií. Díky tomu by se měla vytvořit celosvětová, přenositelná síť reputace uložené na blockchainu.

Drep ovšem není první projekt, který zkouší vyřešit tento problém. Jsou to například nově vznikající projekt Hub token, Layer protocol, a nebo již existující Verify protocol. Konkurence je tak poměrně silná.

Proč reputace na internetu?

Zde si uděláme menší odbočku, která se týká kryptoměn obecně. Ačkoliv se v kryptosvětě pohybuje mnoho lidí, velká část jich stále nechápe fundamentální důležitost kryptoměn. Jejich hlavní síla je totiž v ekonomické teorii.

Hlavní síla kryptoměn spočívá v tom, že se díky nim odehrávají transakce, které by jinak nemohly existovat. Ekonomická teorie obecně říká, že každý nově vzniklý obchodní vztah pozvedá ekonomické prostředí na vyšší úroveň a je prospěšný. To znamená, že každý nový způsob, který z globálního hlediska otevře nové obchodní cesty je prospěšný a svou existenci si bude hájit.

Spolehlivý systém reputace na internetu bude moci vytvořit mnoho nových obchodních cest a cestiček. Možnost zvýšení bezpečnosti a důvěry na internetu podpoří existenci nových obchodních vztahů.

Drep, Quarkchain a Qtum

Do hledáčků velké části kryptonadšenců se Drep dostal po oznámení spolupráce s projektem Quarkchain, který vtrhl do světa kryptoměn jako hurikán. V době psaní článku je hodnota Quarkchainu 7x vyšší než byla v ICO.

Quarkchain se zavázal společně s projektem Drep, že budou rozvíjet spojování blockchainů a tím umožní jejich společnou práci. Toto spojení je hodnotné díky velice silnému týmu Quarkchainu, který nyní bude pomáhat i rozvojem Drepu.

Stejně tak partnerství s blockchainem Qtum je velmi dobrou známkou u nově vznikajícího projektu. Qtum je jednou z nově vznikajících chytrých měn, jejíž tým si vytyčil za úkol spojovat existující nekompatibilní blockchainy jako BTC a ETH.

Co bude Drep umět?

Drep má čtyři hlavní oblasti zájmu, které mají být v prostředí internetu revoluční.

 1. Mechanismus na kvantifikaci reputace (reputace bude kvantifikována na základě chování uživatele)
 2. Ekonomický systém hlasování (Uživatel bude odměňován za kvalitní obsach na decentralizované síti – podobné jako Steem)
 3. Identifikace falešných účtů (Rychlá identifikace a likvidace falešných účtů a díky tomu větší bezpečí a míra důvěry na síti)
 4. Sdílené informace o reputaci uživatelů (Seznam uživatelů a jejich reputace – díky tomu budou moci společnosti přilákat uživatele s expertní znalostí v oboru)

Představte si, že chcete mít sociální síť pro lidi se znalostí kvantové mechaniky a tím zlepšit obsah, který se u vás nachází. Díky Drep můžete tyto uživatele najít a poskytnout jim ekonomickou pobídku, aby diskutovali na vašem fóru a ne nikde jinde.

Tým

Tým projektu čítá 10 členů a 6 poradců. Jako vždy je u týmu důležité, aby měl již osvědčené blockchain vývojáře a k nim zde patří Stephen Xu, který byl hlavním vývojářem úspěšného projektu Qtum, o kterém jsme mluvili výše. Projektu také přináší bohaté zkušenosti z působení v Microsoftu či Tencentu (největší asijská společnost cílící na počítačové technologie).

Druhým zakladatelem je Matt Bennice. Bennice pracoval jako vývojář na nejnovějších projektech u společnosti Google. Dohromady má více než 10 let zkušeností z práce pro ty největší internetové stránky jako je Google+ nebo Youtube.

Svou zlatou rybku má projekt v poradkyni Siaou Lien, která je viceprezidentem HP pro Asii a je také stálou členkou TOP 10 žebříčku nejbohatších žen mimo USA. Dále je též mezi poradci zakladatel projektu Quarkchain Qi Zhou. Ten má za sebou vydání úspěšného blockchain projektu a díky úzké spolupráci může přinést své zkušenosti s vývojem blockchain technologie.

Hodnocení vize

Internet je díky monitorování reputace bezpečnějším místem a stále více se ukazuje, že reputace na internetu si zaslouží daleko více pozornosti. Vezměme si například hodnocení hotelů či restaurací. Kdo dnes jede do zahraničí, aniž by se podíval na hodnocení hotelu uživateli. Stále zde ovšem přetrvává centralizace takových hodnocení. A je běžnou praxí, že hotely za příplatek zvýší svou pozici, svá hodnocení a místo v interních vyhledávačích.

Poptávka po decentralizovaném hodnocení reputace je na internetu obrovská. Díky spojení s peněžní pobídkou by mohl takový systém zaujmout velké množství firem a uživatelů. Drep ovšem v mých očích volí těžkopádnou variantu, pro kterou bude náročné obstát v rámci nově vznikající konkurence.

Projekt chce vytvořit kromě decentralizované platformy pro reputaci také např. sociální síť podobou Steemu, což osobně považuji za nadbytečné. Systém reputace by měl být jednoduše implementovatelný do každé aplikace a jeho užívání by mělo být možné s minimální potřebou znalostí systému. Tvorba rozsáhlého ekosystému mi přijde v tomto ohledu lehce nadbytečná.

Hodnocení projektu

Jak již bylo zmíněno, tak v oboru reputace na internetu již existuje konkurence a bude vznikat další. V tomto ohledu bych byl skeptický k rozsáhlosti projektu.

Dalším problémem je absence platební brány, kterou konkurenční projekty často mají, takže je přímo do systému reputace zabudována i možnost platit. Pro eshopy to například znamená, že v rámci platby si člověk rovnou prohlédne reputaci daného podniku a nemusí složitě hledat recenze a ověřovat, zdali je to bezpečné. Tato funkce ovšem může být přidána v rámci ekosystému.

Projekt má poměrně dobrý tým se zkušenostmi s vývojem blockchainu. Obzvláště spojení se silnými existujícími projekty je dobrou známkou pro budoucí cenu tokenů. Z krátkodobého hlediska by pravděpodobně mohla cena tokenů vzrůst. V komunitě je díky partnerstvím velký hype kolem Drepu a desítky tisíc lidí tak očekávají ICO. Skupina na Telegramu momentálně čítá téměř 23 000 zájemců o projekt. 

Z dlouhodobého hlediska mám ovšem pochyby, zdali se projekt udrží a jestli nebude nahrazen buď lehce implementovatelnými projekty, nebo nebude postaven mimo nově vznikajícími internety na blockchainu, které by mohly mít funkce reputace implementované již od počátku.

Jak nakoupit Drep?

Drep má otevřený whitelist až do konce června. Musíte se zaregistrovat na Telegram a také musíte mít připravenou ETH adresu s minimálně 0,5 ETH a to k 30. červnu. Jinak se na whitelist nedostanete.

Whitelist, registrace a KYC je prováděno externí společností Westart. Zde se musíte ověřit na 2. level, což vyžaduje fotky dokladů. Pokud se chcete účastnit ICO, doporučuji to udělat co nejdříve, aby Westart stihl ověřit vaši identitu.

Hodnocení projektu 6,5/10

 • Znak: DREP
 • Typ tokenu: ERC20
 • Cena tokenu:  1 DREP = 0.0110 USD
 • Hard cap: 28,700,000 USD
 • Celkový počet tokenů: 10,000,000,000
 • Procento tokenů určené pro ICO: 30 %
 • Začátek ICO: 30. června (Whitelist je otevřen do 30. června )

Oficiální web: https://www.drep.org/
Whitelist: https://www.westart.co/project/drep-ico/register
Telegram: https://t.me/drep_foundation
Medium: https://medium.com/@DREP_Foundation
Twitter: https://twitter.com/drep_foundation
Reddit: https://www.reddit.com/user/DREP-FOUNDATION/

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...