Jednou z oblastí, která brzy projde velkou revolucí, je sdílení výpočetní síly. Projekty v této oblasti rostou jako houby po dešti. Mnoho z nich jsme již recenzovali a nyní je zde Hadron. Tento projekt chce vytvořit síť optimalizovanou pro podnikání.
Sdílení výpočetní síly
Dnešní svět je plný počítačů a chytrých zařízení. Jejich výkon a množství stále stoupá, ale většina této výpočetní síly je pro komerční využití stále uzavřena. Důvod je jednoduchý, neexistuje uspokojivý způsob, jak lidem zaplatit za jejich výpočetní sílu.
Představte si, že chcete zaplatit stovkám tisíců lidí za to, že vám poskytují výpočetní sílu. Rozhodně by to nešlo klasickými bankovními cestami. Dosud prostě není možné platit lidem po celém světě tak, aby poplatky za převody vysoce nepřevýšily cenu výpočetní síly.
Existují možnosti cloudového formování výpočetní síly, i ty jsou však stále poměrně drahé. Proto se Hadron rozhodl vydat touto cestou. Hlavním cílem projektu je snížit cenu sdílené výpočetní síly o 90% oproti nynějšímu stavu.
Funkční produkty
Hadron je na začátku. Je to velmi mladý projekt, který je zatím ještě daleko od vytvoření kompletního řešení sdílené výpočetní síly. Nicméně i tak má Hadron velkou výhodu ve funkčních produktech.
Prvním je mining, který by měl být podobný tomu u ANKR. Připomínám, že Hadron zatím nemá kompletní whitepaper, protože je ještě daleko od ICO. V podstatě by se mělo jednat o to, že i těžaři na blockchainu by měli používat Proof of Useful Work. To znamená, že těžením zároveň vykonávají určitou společensky potřebnou činnost, na kterou se jejich těžební výkon využívá.
Od počátku roku běží testování tohoto konceptu. Zatím je testování ve formě alfa verze, ale již brzy by se mělo přejít do betaverze. Zajímavý je způsob, kterým toto testování probíhá. Hadron momentálně pomáhá klasifikovat obrazy pořízené Hubblovým teleskopem. Takže ti, kdo těží, zároveň pomáhají (za pomoci umělé inteligence) rozvíjet znalosti o vesmíru. Takto bylo zatím zpracováno na 800 milionů obrázků.
Dalším produktem Hadron je AI moderátor. Ten je údájně již používán různými projekty na telegramu, bohužel se mi nepodařilo tuto informaci ověřit, takže je to zatím pouze zpráva od týmu vývojářů. Nicméně to ukazuje cestu, kterou se chce Hadron vydat. Hadron by měl umožnit trénování umělých inteligencí a podporovat machine learning.
Sdílení vypočetní síly je už nyní možné přímo z prohlížeče (Alfa verze). To významně přidává na jednoduchosti celé operace. Nicméně zatím není jasné, jak moc efektivní to bude.
Tým a institucionální investoři
Tým projektu Hadron vypadá poměrně dobře. Je složen z absoloventů Stanfordu a Harvardu. Darick Tong je vývojářem umělých inteligencí, který pracoval pro Googlu přes 13 let a figuruje zde jako vedoucí inženýr. Dále zde pracuje David Papandrew, který vystudoval na Harvardu a má za sebou zkušenosti spíše z menších a středních software společností. Na webu jsou uvedeni další 4 členové týmu, kteří pochází z nejlepších univerzit. Na druhou stranu ovšem nemají ty nejlepší pracovní zkušenosti. Hvězdou týmu je jednoznačně Darick Tong, který by měl být zárukou, že tým bude mít alespoň naději na úspěch svého konceptu.
Mezi poradci bohužel není nikdo s většími zkušenostmi s blockchain technologií, ale jsou zde lidé, kteří se dlouhodobě vyskytují v Silicon Valley. Rob Ferber a David Galvin se pohybují mezi vývojáři celý život. Rob pracoval jako vedoucí vývojář ve společnosti Tesla a Galvin má zase zkušenosti s finančním světem, když pracoval jako business developer pro MasterCard.
Hlavním lákadlem projektu Hadron jsou partneři z institucionálního světa. Neo blockchain capital se rozhodl podpořit projekt Hadron. Neo blockchain capital je jedním z nejúspěšnějších investičních fondů investujících do nově vznikajících projektů. Stejně tak se i Matrix Partners rozhodl podpořit tento projekt. To je investiční fond z Číny, který má za sebou velké úspěchy. V komunitě se spekuluje o mnoha dalších partnerech, ale zatím se tyto informace nedají potvrdit, takže bude nutný ještě jeden update stavu ICO Hadron před jeho příchodem.
Hodnocení vize
Hadron má před sebou velmi neoriginální vizi. Což ovšem nic neznamená, protože ten projekt, kterému se podaří vytvořit nejlepší sdílení výpočetní síly, bude mít významný úspěch.
Hadron má poměrně jasnou výhodu v tom, že již nyní probíhá alfa test základní verze jejich produktu. Sdílení výpočetní síly je jednoznačně potřeba a umožní uživatelům monetizovat svá zařízení, která jinak leží ladem.
Zdá se, že Hadron chce spojovat několik progresivních odvětví a technologií dohromady. V první řadě je to silné využití umělé inteligence (bez whitepaperu se ovšem nedá dobře vyhodnotit, jak přesně to chtějí udělat). Dále také použití konceptu Proof Of Useful Work, kdy těžaři zároveň vykonávají potřebnou práci. Díky tomu by měla být celá síť bezpečná a zároveň řešit potřebné problémy.
Hodnocení projektu
Projekt si získal velkou pozornost v komunitě. Hadron přichází se zajímavým konceptem a poměrně rozumným týmem. Zatím chybí zkušení blockchain vývojáři. Tento problém však ještě určitě lze napravit, protože projekt je opravdu na počátku své cesty.
Projekt se také může pochlubit první funkční verzí produktu. A to je rozhodně dobrá známka. Pokud budete sledovat oficiální telegram, tak se můžete zapojit do alfa verze. Za zapojení budete dostávat Hadron tokeny. Oficiální návod najdete na připnuté zprávě na telegramu a nebo můžete použít oficiální stránky.
Zapojení Neo blockchain capital a Matrix partners ukazuje, že projekt má svou legitimitu. Je ale stále velmi brzy na to hodnotit, jestli uspěje. Momentálně si zaslouží hodnocení 7 bodů. Nejprve je nutné, aby tým vydal oficiální whitepaper, a tím vyjasnil směřování projektu. Zatím nejsou uvedeny ani hodnoty tokenové ekonomiky. Jediná veřejná informace je, že tokeny budou ve formě ERC-20 standardu. I tak si Hadron rozhodně zaslouží pozornost a pokud chcete, můžete jej již nyní vyzkoušet.
Hodnocení projektu 7/10
Oficiální web: https://hadron.cloud/
Twitter: https://twitter.com/hadron_cloud
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/25043511/
Telegram: https://t.me/joinchat/GahFuELlfJoWE1vsFQf3VQ