Nucypher má za cíl zabezpečit data na cloudu a decentralizovaných úložištích. Tento nový projekt chce použít proxy znovušifrování k tomu, aby uživatelé a společnosti mohli bezpečně pracovat s daty v prostředí internetu bez potřeby spolehnout se na centrální autoritu.
Co je Nucypher a jaký problém chce řešit
Stále více dat je ukládáno na internetu a s tímto vývojem vyvstává otázka, jak lépe řešit jejich zabezpečení. V dnešní době je ukládání dat na cloud primárně otázka víry v to, že centralizovaná společnost dobře zajistí bezpečnost a podle mnohých úniků dat se ukazuje, že tato víra může velmi jednoduše selhat. Tým Nucypher si vytyčil cíl vyřešit tento problém za pomocí blockchainu a decentralizace.
Nucypher přichází se způsobem šifrování, které umožní bezpečně skladovat a sdílet data tak, aby se nikdy nedostala do nepovolaných rukou a to vše v rámci cloudových služeb.
Jak Nucypher funguje
Na velmi jednoduchém příkladu je vidět, jak má Nucypher fungovat.
- Anna má citlivá data, která se nesmí dostat do ruky nikomu jinému než lidem, se kterými je sdílet chce. A navíc je potřebuje sdílet s Jirkou.
- Anna zašifruje svá data pomocí svého veřejného klíče a uloží je na cloudu nebo decentralizovaném úložišti dat.
- Anna zplnomocní Jirku k přístupu k datům a následně jsou data v úložišti překlíčována (těžaři) na Jirkův klíč.
- Jirka si stáhne data a následně je rozšifruje za pomocí svého privátního klíče.
Využití technologie KMS (Key management system)
Výše popsaný příklad je možný díky technologie KMS. Díky KMS mohou vývojáři decentralizovaných aplikací zabezpečit svá data na blockchainu přes proxy znovušifrování. Nucypher se chce soustředit také na velká data a platformy pro jejich ukládání.
Díky tomu mohou korporátní klienti užívat cloudových služeb beze strachu, že by s jejich daty někdo něco dělal. Mimo jiné to také umožní korporacím bezpečně pracovat s daty na úložištích a snadno je také sdílet mezi dalšími organizacemi.
Nucypher tak umožňuje svým uživatelům získat kompletní kontrolu nad svými daty a dává možnost s nimi bezpečně nakládat. Role těžařů v síti je znovušifrování dat tak, že nemají sami nikdy přístup k datům klientů a jediný, kdo je dokáže otevřít, je ten, kdo má správný privátní klíč.
Tým
Spoluzakladatel a CEO Maclane Wilkinson je softwarový inženýr a pracoval jako investiční analytik pro Morgen Stanley, kde získal zkušenosti s internetovou infrastrukturou a cloudovými úložišti. Díky tomu byl schopen určit potřeby bezpečného užívání takových služeb.
Michael Egorov, PhD. je spoluzakladatelem a CTO (Chief technology officer) a získal titul PhD. ve filosofii a fyzice. Po akademické kariéře pracoval jako softwarový inženýr v Rusku, Austrálii a nakonec ve USA. Předtím, než založil Nucypher, pracoval jako softwarový inženýr pro Linkedin.
Mezi významné poradce týmu pak patří profesor Giuseppe Ateniese, který je jedním z otců zakladatelů proxy znovušifrování a ma významné postavení v rámci vědecké komunity dotýkající se tohoto tématu.
Nucypher má 11 členů týmu a 4 poradce. Je dobré, že Nucypher nedávno přijal do týmu, který se skládal primárně z vývojářů také Dereka Pierra, který zde figuruje jako Bussines development manager a Arjuna Hassarda, jenž má na starost produkt a partnerství. To ukazuje dobrou a rozumnou snahu uspět se svým produktem.
Silné stránky Nucypher
Nucypher má sílu obzvláště ve svém produktu, po kterém je na nynějším trhu poptávka. Bezpečnost internetu, úložišť i internetu věcí je jednou z velmi diskutovaných otázek a Nucypher může být tím řešením.
Za velký klad se dá i považovat proklamace týmu, že spolu s ICO rovnou spustí funkční produkt, což může výrazně zvýšit cenu NKMS tokenů. Samozřejmě velmi záleží na tom, jak produkt bude odladěn a jestli se podaří spustit opravdu funkční verzi, jak je slibováno.
Projekt má také velmi silný tým, který má zkušenosti v oboru a obzvláště dva profesoři v týmu poradců mají velkou váhu a spojení s akademickým prostředím je samozřejmě také výhodou. Také je dobrou známkou, že do týmu nedávno přibyli dva členové, kteří se zaměřují na marketing a šíření produktu.
Srozumitelnost projektu hraje Nucypheru do karet, protože je relativně snadný na pochopení a uživatelé v něm rychle uvidí hodnotu. Možnost bezpečně skladovat svá data na cloudu s nezcizitelným vlastnictvím je dobře pochopitelná i pro běžného uživatele. Záleží ovšem, zda produkt bude i uživatelsky příjemný.
Nucypher má mimo jiné již také množství partnerství, která dávají projektu větší legitimitu, ačkoliv jich stále většina je v prostředí blockchainu. Mezi partnery projektu patří například Polychain Capital, Satoshi Fund, FBG Capital, Medibloc či Datum.
Dobrou zprávou je také velmi aktivní Github Nucypheru.
Slabé stránky Nucypher
Nucypher je stále tak trochu pod pokličkou. Projekt nedělá žádný pořádný marketing a veřejně také není moc aktivní. To se dá do jisté míry považovat i za dobrou věc, protože tým neztrácí zatím čas s marketingem. Nicméně informací o projektu není tolik.
Významnějším problémem je pak absence informací o tokenech. Zatím se ví, že v předprodeji se prodalo tokenů za 4,3 milionů dolarů, neví se ovšem, kolik bude celkem tokenů, jak přesně ICO bude probíhat a kdy vlastně bude. Je pravděpodobné, že po oznámení naberou věci rychlý spád a investoři se budou muset rychle rozhodovat. Ekonomika tokenů je u každého ICO nesmírně důležitá a může se tak stát, že do oběhu půjde třeba jen malé procento tokenů.
Plán vývoje Nucypheru je velmi neurčitý a nejsou u něj určeny žádné datumy, ke kterým by se mohl investor obracet. Veřejnost tak nemá jasnou představu o tom, jak bude pokračovat vývoj. Očekávalo se, že prodej tokenů bude již v Q1 2018, zatím ale nejsou žádné informace o tom, kdy se prodej tokenů přiblíží a s ním i spuštění produktu.
Hodnocení týmu
Silný tým je garancí, že projekt by neměl ustrnout na mrtvém bodě a vzhledem k nabírání nových členů, kteří mají mít na starost marketing a partnerství je vidět, že Nucypher se chystá na to vyrazit do světa s plnou vervou. Předchozí zkušenosti v oboru jsou u ICO k nezaplacení a jako třešnička na dortu je zde silný tým poradců, který zahrnuje dva profesory a tvoří tak most k akademickému prostředí, které pro Nucypher může být jedině plusem.
Hodnocení cíle
Nejvýznamnější je fakt, že produkt Nucypheru má jasné a potřebné uplatnění, což se o naprosté většině ICOs nedá říct. Nucypher naprosto konkrétně určil oblast, kterou se chce zabývat, nabídl jednoznačné a pochopitelné řešení, což je pro ICO velmi významné. Znamená to totiž, že po vypuštění tokenů nebude pro investory složité pochopit, co vlastně Nucypher je a k čemu je taková služba potřeba.
Hodnocení komunity
I přes slabé stránky projektu, jako je absence kvalitního plánu vývoje a zdržení s prodejem tokenů, si dokázal Nucypher vybudovat s nulovým marketingem solidní komunitu zapálených nadšenců. Projekt se těší celkově velké pozornosti a to je v takovém stádiu dobrá známka. Tým Nucypher si je očividně vědom potřeby komunity kolem projektu a snaží se aktivně komunitě věnovat. Aktivní Github je samozřejmě také velkým plusem.
Celkové hodnocení
Nucypher je solidní projekt s dobrým týmem a vizí, která má okamžité uplatnění. Projekt je důvěryhodný a podle toho, jak jej sleduji, tak se vyvíjí správným směrem k tomu, aby byl úspěšný i z dlouhodobého hlediska.
Nucypher by si jistě zasloužil vyšší hodnocení, avšak absence informací o tokenové ekonomice je zatím velkou červenou vlajkou, protože to může změnit celé vyznění ICO. Pokud budou pravdivé spekulace o celkové ceně okolo 20 000 000 dolarů, pak si zaslouží ICO jeden bod hodnocení navíc. Před investováním do Nucypheru doporučuji dobře si projít podmínky, za jakých budou tokeny prodávány a kolik jich půjde do oběhu.
Hodnocení 7/10
Informace o tokenech zatím nejsou známé. Ví se pouze, že v předprodeji se prodalo tokenů za 4.3 milionů dolarů.
Oficiální web: https://www.nucypher.com/
Twitter: https://twitter.com/nucypher
Github: https://github.com/nucypher
Medium: https://blog.nucypher.com/
Whitepaper: https://cdn2.hubspot.net/hubfs/2807639/NuCypher%20KMS%20Technical%20White%20Paper.pdf