Používáte burzu Coinbase? V tom případě byste rozhodně měli upřít pozornost na jejich první transparency report, ve kterém odhalili, jak intenzivně daňováci po celém světě vyšetřují daňové úniky ze zisku z držení či obchodování s kryptoměnami. O těchto datech jsme vás informovali ještě před měsícem, ale většina komunity to bohužel ignorovala.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
K placení daní ze zisku z kryptoměn urguje i právní firma Davida W. Klasing z Kalifornie. Ta sice oslovila hlavně kryptonadšence z USA, ale platí to pro celý svět. Coinbase transparency report jasně ukazuje, že vlády se stále více zaměřují právě na krypto.
Přečtěte si: Coinbase spolupracuje s policií na 1900 případech – I z Česka

Může daňový úřad získat informace o mých aktivitách na burze?
Burza Coinbase v posledních letech úspěšně odolává různým taktikám daňových úřadů. Ze zákona samozřejmě musí spolupracovat s institucemi, ale odmítá vydat informace o všech svých uživatelích. Ve světě existuje něco jako presumpce neviny a daňováci musí mít důvodné podezření, aby si mohli vyžádat informace o konkrétní osobě.
To ve výsledku znamená, že americké úřady většinou jdou po větších rybách, protože je to stojí čas a peníze a také při vymáhání daní by měly být ziskové. Česko v tomto ohledu nadále spí. A jak můžeme vidět v říjnovém transparency reportu, od Coinbase si vyžádaly informace pouze o pěti lidech.
Česko se rozbíhá pomalu, ale platit daně je nutné
Znamená to, že je vše v pořádku a není nutno přiznat zisky z obchodování či držení kryptoměn? Nespoléhejte na to! Tak jako zbytek světa, i Česko se pomalu začíná chytat a v dalších transparency reportech od Coinbase budou případy jistě přibývat.
Navíc vláda od vás může vymáhat nezaplacené daně i za pár let, kdy Evropská unie zreguluje kryptoměny. A buďte si jisti, že pak si pořádně připlatíte.
Čtěte také: Dopad celebrit – Proč změní tvář kryptoměn jména jako Miller, Tudor nebo Dorsey?
Mnoho lidí tak raději jednoduše vyčíslí zisky na burze (od aktuálního stavu portfolia odečte stav na začátku roku a všechny případné depozity fiatu z banky), a to vykáže jako zisk. Ideální je udělat si živnost a danit v Česku, kde zaplatíte pouhých 15%. Na Slovensku to bez firmy či živnosti, přes kterou byste vykázali zisk, může být i 40 %. Drakonické!
Chcete vědět, jak daňováci v USA hledají lidi, kteří nepřiznali zisky z kryptoměn? Zde jsme shrnuli praktiky IRS:
Platíte daně? Takto daňováci sledují lidi, kteří nepřiznají zisky z kryptoměn