Co se stane, až budou všechny Bitcoiny vytěžené?

Share This Post

Po chvíli přemýšlení jsme se rozhodli, že pondělí ráno je ideální čas na zodpovězení jedné z nejpalčivějších otázek všech krypto-nováčků. Co se stane, až bude všechen Bitcoin vytěžen? Kdo bude ověřovat transakce?

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

V populárních médiích se čas od času objeví článek o Bitcoinu a autor většinou nezapomene zmínit, že konec těžby přijde v roce 2140 nebo 2050 anebo… Doplňte náhodné číslo. Všechno jsou to kecy!

Něco z archivu: Klinická smrt kryptoměn: Je opravdu tak zle?

Bitcoin nikdy nebude vytěžen!

Tak, a tady máte odpověď. Nestane se nic, protože k žádnému „utracení zásob“ nikdy nedojde. Těžba Bitcoinu probíhá následovně:

  1. Síť se shodne na kryptografickém hashi (jakýsi matematický problém, který je nutné rozluštit).
  2. Při volení obtížnosti tohoto hashe se bere v úvahu celkový výkon sítě a obtížnost je upravována tak, aby vyřešení daného problému trvalo ~ 10 minut.
  3. Kdo první vyluští kryptografický hash, dostane odměnu (na začátku to bylo 50 BTC, dnes je to 6,25 BTC) a možnost vytvořit nový blok. V tomto bloku jsou transakce. Každá transakce má u sebe připnutý poplatek. Ten, kdo vytváří blok, dostane kromě zmíněné odměny i veškeré poplatky. Do bloku tedy vloží transakce s nejvyššími poplatky.

Čtěte také: TOP události pro Bitcoin v roce 2020: Takto nás to ovlivní v roce 2021

Halving

Takže ještě jednou, na začátku se celá síť shodně na speciálním matematickém problému. Ten, kdo ho jako první vyřeší, potom vytvoří nový blok. Za odměnu dostane 12,5 nových BTC a poplatky za všechny transakce, které vložil do bloku.

Těch 6,25 BTC vznikne zčistajasna. V podstatě z ničeho. Přibližně každé čtyři roky však nastává halving a počet nově vznikajících Bitcoinů se sníží na polovinu. Poslední halving nastal v květnu roku 2020. Další na nás udeří vytěžením bloku číslo 630000. Přesně tak, čas ve světě Bitcoinu se měří na bloky. Proto je nemožné předpovědět přesný čas dalšího halvingu.

Každopádně, právě proces halvingu zaručuje, že na světě nikdy nebude více než 21 milionů Bitcoinů. Ve skutečnosti se k tomuto číslu můžeme pouze limitně přiblížit. Každé ~ 4 roky se jednoduše odměna za vytěžený blok sníží na polovinu. Nakonec bude zanedbatelná a síť bude fungovat téměř výhradně díky poplatkům za transakce.

Tak a teď tento článek pošlete Vaším známým, aby nežili celý život v mylném domnění, že Bitcoin jednoho dne skončí, protože bude „vytěžený.“ Pokud tak učiníme všichni, možná se nám podaří vyčistit svět od této stupidní pověry.

Mohlo by vás také zajímat:

Tři altcoiny s velkým potenciálem do roku 2021

Related Posts

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...

Ethereum ETF schváleno, tak proč ještě nejsme bohatí?

Mohou existovat dva hlavní důvody, proč se cena etheru...

ETH ETF byly schváleny, ale Gary Gensler pro ně nehlasoval

Komise pro cenné papíry a burzu Spojených států (SEC)...

Tom Lee – Cena bitcoinu na 150 000 USD v roce 2024

Bitcoin je na dobré cestě k dosažení 150 000...

Ethereum ETF potvrzeno?

Uprostřed rostoucích spekulací o možném schválení burzovně obchodovaného fondu...

Vitalik Buterin zdůrazňuje rizika AI uprostřed otřesů ve vedení OpenAI

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se podělil o svůj pohled...