Bitcoin na CMC na chvíli ztratil post největší kryptoměny! Neuvěříte, co ho předběhlo :O

Bitcoin na CMC na chvíli ztratil post největší kryptoměny! Neuvěříte, co ho předběhlo :O

Web Coinmarketcap se nedávno svým fanouškům postaral o pořádný šok. Na chvíli totiž na prvním místě v žebříčku ukazoval nesprávnou kryptoměnu. Tomuto žebříčku od jeho vzniku jednoznačně dominuje Bitcoin, ale jeho derivát, ERC-20 token WBTC, na chvíli získal trilionovou kapitalizaci a sesadil krále z trůnu.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Samozřejmě, šlo o chybu ve zdrojovém kódu, která byla velmi rychle opravena, ale i tak. Je vtipné, že se to stalo právě s WBTC (Wrapped Bitcoinem). To je v podstatě token krytý skutečnými BTC mincemi. WBTC se často používá v DeFi ekosystému. Umožňuje také traderům na decentralizovaných burzách obchodovat hodnotu Bitcoinu vůči dolaru bez nutnosti „dotknout se” reálných BTC mincí, což má mnoho výhod.

Aktuálně je v oběhu 110,9 tisíce WBTC s celkovou hodnotou 4 miliardy dolarů. V době, kdy byl na CMC bug, však stránka ukazovala 1,2 bilionu WBTC s celkovou kapitalizací 432 biliard dolarů.

Biliarda je název pro tisíc bilionů, tedy číslo, které lze zapsat 1015 nebo jedničkou a za ní patnácti nulami: 1 000 000 000 000 000. V soustavě SI se biliarda označuje předponou peta-. V krátké škále (užívané zejména ve Spojených státech) se číslo 1015 nazývá kvadrilion (což v dlouhé škále označuje číslo 1024).” Zdroj: Wikipedie

WBTC na coinmarketcape

Čtěte také: Příběh o studentovi, který před Vánocemi našel staré Bitcoiny a je z něj multimilionář!

WBTC ve skutečnosti není decentralizovaný

Smutné ale je, že teoreticky by se něco takového klidně mohlo stát. WBTC je totiž centralizovaná kryptoměna. V podstatě jde o druhý nejpopulárnější stablecoin po Tetheru. Drží si však hodnotu Bitcoinu, nikoli amerického dolaru.

Pokud by se správcovská společnost WBTC rozhodla, mohla by vyrazit nekryté WBTC a pustit je do oběhu. Ovšem, že to neudělá, protože by tím ztratila důvěru lidí. A existuje mnoho podobných projektů, které by WBTC nahradily. Jeden z nich, renBTC, je dokonce skutečně decentralizovaný, podobně jako Dai!

Mohlo by vás také zajímat:

Na trh možná brzy vstoupí 126 000 BTC! Rozhodnou poškození z Mt. Gox hacku