Indikátor Volume sa považuje za jeden z najdôležitejších indikátorov technickej analýzy. Nie len kvôli svojim obchodným stratégiám, (zameraným najmä na tento indikátor) ale najmä preto, že vykazuje stav na trhu a pokročilý technický obchodník, pomocou ktorého môže stanoviť platnosť formácií a takisto aj funkčnosť technickej analýzy.
V tomto článku sa dozviete:
- čo je indikátor Volume
- ako sa Volume ráta
- ako ho využiť pri obchodovaní
O čom hovorí Volume?
Volume (objem) vykazuje aktivitu alebo ochotu obchodníkov a investorov podieľať sa na danom aktíve pomocou svojich pozícií (LONG, SHORT). Každá jednotka objemu na trhu odráža reakciu dvoch osôb: jeden obchodník nakupuje kontrakt a druhý ho predáva. Týmto spôsobom vznikne jedna transakcia a každá takáto transakcia sa započítava do celkového volume (objemu). Podľa tejto teórie, denný Volume je počet kontraktov zobchodovaných v jednom dni. Identický scenár sa vyskytuje na nižších timeframoch.
V minulosti obchodníci kreslili Volume ako histogram, (niektorí obchodníci histogram používajú stále), kde objemy nákupov/predajov zakresľujú ako zvislé stĺpce, pričom výška každého stĺpca odráža objem daného obchodného timeframu. Aktuálne obchodníci zvyknú používať „collums“ (stĺpce), kde môžeme spozorovať iba vizuálny rozdiel.
Niektorí obchodníci ignorujú tento indikátor, pretože sú presvedčení, že cena odráža všetky známe informácie. Naopak, profesionáli používajú tento indikátor, ktorý im môže pomôcť pri rozhodovaní o vstupe do pozície.
Spôsoby ako merať Volume
- Jeden z objektívnejších spôsobov merania volume je sledovanie hodnoty zobchodovaných kontraktov. Pomocou tohto spôsobu máme reálny prehľad o objeme nákupov či predajov.
- Niektoré burzy uprednostňujú menej objektívny spôsob. Hovoríme o spôsobe merania, keď burza sleduje počet obchodov. Tento spôsob merania volume výrazne skresľuje realitu, pretože malé obchody majú rovnakú váhu, ako tie veľké.
- Ďalšou možnosťou je i „tick volume“ – znázorňuje počet zmien kurzu v priebehu stanoveného časového obdobia. Názov sa odvodzuje z toho, že väčšina zmien sa rovná 1 „ticku“.
Pravidlá obchodovania na konkrétnom príklade:
- Veľký nárast volume (objem nákupov) počas Uptrendu zvyčajne predchádza ďalšiemu rastu cien resp. hodnoty daného aktíva. V konkrétnom príklade za sebou nasledujú dve sviečky s vysokým Volume. Pre nás je kľúčová prvá, keďže potvrdzuje signál. Nachádzame sa v Uptrende, následne prichádza silná zelená sviečka. V tejto situácií treba prikupovať a pritiahneme Stop Loss pod silnú sviečku.
- V bode dva môžeme spozorovať extrémny nárast ceny, čo potvrdzuje aj vysoké Volume. Keďže Volume je viac než dvojnásobne vyššie ako jeho priemer, cena doslova vystrelí. Je to náznak ďalšieho možného útlmu. V tomto prípade pritiahneme náš Stop Loss, pretože môžeme očakávať korekciu v nasledujúcich dňoch.
- Cena klesne pri silnom objeme predávajúcich. Dané dno zvykne trh ešte párkrát otestovať. Pokiaľ uvidíme veľký pád ceny, no napriek tomu silný tlak kupujúcich zo spodu (tieň sviečky je výrazne nižší ako close sviečky) môžeme očakávať obrat na trhu.
- Cena sa nachádza blízko úrovne predchádzajúceho vrcholu, ale Volume je oveľa nižšie. Táto divergencia (volume je nízke ale cena atakuje HIGH) signalizuje vrchol na trhu. Keďže Volume stále klesá, je nutné vystúpiť z LONG pozície a otvárame SHORT pozície. Keď si nie sme istý vstupom, môžeme počkať na červenú sviečku (objemovú) a následne vstupujeme do SHORT pozície, pričom Stop Loss nastavujeme nad posledný vrchol (v tomto prípade posledná zelená sviečka).
- Trh vytvoril nové low (dno), aj keď Volume sa môže zdať dostačujúce je menšie ako v bode 3. Tento znak je typický pre overovanie najnižšieho dna. Keďže je vysoko pravdepodobné, že trh sa pri takejto sviečke obráti, uzavrieme SHORT pozície a otvárame LONG. Stop Loss nastavujeme tesne pod úroveň novovytvoreného dna.
Pokiaľ obchodníci v shorte zatvárajú svoje pozície v priebehu rastu cien, nakupujú, aby pokryli svoje pozície, a tak tlačia trh smerom nahor. Vďaka stresu tak cenu poženú ešte vyššie, takže sa eliminuje počet držiteľov krátkych pozícií (short) a pohyb sa tak vyčerpá. Platí to aj opačne. Práve pri tejto príležitosti môže nastať obrat na trhu (no nemusí, záleží od konktrétnej situácie).
Pri sledovaní tohto indikátora odporúčame používať na histograme aj indikátor Moving Average, (ktorý nastavíme na ľubovoľnú dobu) ktorý nám pomôže nájsť priemer objemov. Veľa obchodníkov využíva sledované obdobie na MA – 13, 20 ,24 ,50, 100, 200.
Záver:
Volume odráža stupeň finančného a emočného napätia obchodníkov a investorov. Podľa objemu môžeme predikovať pokračovanie trendu alebo aj obrat. Volume osobne považujem za jeden z najdôležitejších indikátorov technickej analýzy, pretože nám takisto potvrdzuje platnosť rôznych formácii. V ďalších článkoch si priblížime formácie a stratégie zamerané na indikátor Volume.
Zdroje:
Dr. Alexander Elder – Trading k bohatství
www.investopedia.com
[qsm quiz=23]