V poslednej dobe sa z mnohých zdrojov dočítate o hroziacej recesii v Spojených štátoch aj globálnych trhoch. Indikátory nám naznačujú, že by tieto predikcie nemuseli byť ďaleko pravde. Čo by to ale znamenalo pre kryptomeny z pohľadu špekulácie nad cenou?
Nejasná situácia na trhu
Súčasná situácia je ťažko predikovateľná, a to nielen pre analytikov sledujúcich kryptomeny, ale aj pre tých, ktorí sa zameriavajú na trhy tradičné. To potvrdzuje napr. (ne)úspech Michaela J. Burryho pri jeho posledných predikciách. Tento finančný mág je známy najmä v kontexte s filmom „The Big Short“, ktorý popisuje, ako jeho investičný fond perfektne predikoval aj obchodoval finančnú krízu v roku 2008. Pri tej úspešne predikoval prasknutie bubliny na realitnom trhu USA.
Michael potom už v máji 2017 predikoval globálnu finančnú krízu a potenciálnu 3. svetovú vojnu. Tentoraz sa však netrafil, keď v nasledujúcich 9 mesiacoch cena S&P 500 vzrástla o 20 %. A rast sa stále nezastavoval. Na vrchole v decembri 2021 sa tak cena S&P 500 pohybovala na viac ako dvojnásobku oproti ním odporúčaného vstupu do shortového obchodu.
V neúspešných predikciách navyše ďalej pokračoval, keď v decembri 2020 povedal, že cena akcií Tesly je úplne šialená a vidí tu jasnú príležitosť na shortovú špekuláciu. A akcie Tesly hneď v nasledujúcich 35 dňoch vystrelili o 47 %, a ani tu sa rast nezastavil. 10 mesiacov od predikovaného poklesu sa obchodovali dokonca až o 105 % vyššie. A to je príklad iba jediného známeho investora, pre ktorého je súčasný trh tak ťažko čitateľný. A práve taká situácia, keď nevieme, kde by sa trh mohol potenciálne odraziť, môžu znamenať zaujímavé obdobie na zváženie alternatívnych investícií – ako práve kryptomien.
Indikátory naznačujú značnú recesiu – kedy ale príde?
Že by prichádzala recesia, nám ukazuje hneď niekoľko indikátorov. Z tých najsledovanejších by sme spomenuli napr. veľký rozdiel medzi úrokmi amerických 2-ročných a 10-ročných dlhopisov. Tie krátkodobejšie ponúkajú v súčasnosti o 0,57 % vyšší úrok. Táto situácia (inverzná výnosová krivka) je spravidla interpretovaná ako prehlbujúca sa recesia.
Recesiu nám indikuje aj rast dolárového indexu voči ostatným hlavným svetovým menám. Dolárový index je voči väčšine z nich dokonca na 20-ročnom maxime. To jasne ukazuje, ako investori vystupujú z tradičných trhov, ako toho akciového, menového či dlhopisov súkromných spoločností, a hľadajú ochranu najmä v samotnom dolári.
Tým to bohužiaľ nekončí, keď americký FED 22. septembra reportoval najvyšší objem reverzných repo obchodov za jeden deň všetkých čias. Konkrétne išlo o 2,36 bilióna dolárov. V reverznom repu (spätný výkup na základe predchádzajúcej dohody) osoby požičiavajú peniaze FEDu výmenou za cenné papiere štátnej pokladnice Spojených štátov. A práve to, že investori vôbec mali toľko prebytočných peňazí, indikuje strach z úverového rizika protistrany (neschopnosti partnerov splácať záväzky), čo je tradičný indikátor klesajúceho trhu.
Čo by recesia znamenala pre kryptomeny?
Všetky tieto 3 kritické indikátory sú na hodnotách, ktoré sme približne posledných 20 rokov nevideli, a jasne naznačujú recesiu. Čo to ale znamená pre kryptomeny, a konkrétne Bitcoin či Ether, na ktorých sme koreláciu s tradičnými trhmi vidieť mohli? A čo by sa stalo, keby S&P 500 kleslo o 20 %, prišiel prepad na realitnom trhu či niečo podobné?
Tu je dôležité si uvedomiť, že aj v prípade, že človek platí všetky svoje záväzky v kryptomenách (čo je v praxi takmer neuskutočniteľné), určitému prepočtu do tradičnej fiat meny ako dolára sa transakcie pravdepodobne nevyhne. Medzinárodný obchod s komoditami aj množstvo ďalšieho potom samozrejme vychádza z nacenenia vo fiat menách, zase tradične amerického dolára. Stále tak ešte rozhodne nie sme v situácii, aby pokles tradičných trhov mohol nezasiahnuť kryptomeny.
Väzbe na dolár sa nevyhneme
Väzba na fiat meny (dolár) sa u kryptomien jasne prejavuje aj na tom, že obchodovanie kryptomien v exkluzívne kryptomenových pároch (aj bez stablecoinov viazaných na fiat menu) je skôr niche decentralizovaných zmenární a dlhodobých HODLerov a na trhu nie je štandardom. Vývoj dolára tak jasne ovplyvňuje aj túto oblasť. Keď spojíme obe tieto tézy, vidíme, že pokiaľ človek nežije úplne mimo spoločnosti a kryptomeny nevyužíva len tým úplne pôvodným decentralizovaným P2P spôsobom (a bez stablecoinov), jeho život musí byť vývojom sily dolára a náklady na jeho pôžičky tiež zasiahnutý. A to sa musí prejaviť aj na kryptomenách.
Faktom však je, že pokiaľ by nás čakal ďalší 20-percentný prepad na tradičných indexoch či podobne hrozivá situácia, predikovať jej dopad na cenu Bitcoinu a Etheru je takmer nemožné. Je tu určite potrebné brať do úvahy investorov, ktorí by pri prepade uzatvárali obchody, aby znížili svoju expozíciu na klesajúcom trhu a zaistili si dostatočný finančný vankúš pre hroziacu krízu. Na druhej strane by mohli byť kryptomeny zaujímavé pre investorov hľadajúcich ochranu pred infláciou, nezabaviteľné (a často pseudo/anonymné) aktíva a ďalšie potenciálne výhody alternatívnych investícií, ktoré kryptomeny pri recesii môžu v teórii ponúknuť.
A práve preto je relevantný príbeh Michaela Burryho z filmu, ktorý ho preslávil, a prvej časti článku. Väčšina analytikov totiž predikuje blížiaci sa kolaps akciového či menového trhu, alebo dokonca aj potenciálny pád trhu nehnuteľností. A práve to, že Bitcoin a Ether zažívajú takú globálnu situáciu prvýkrát, stať sa môže čokoľvek. Zaujímavým príkladom je tu aj napr. marec 2020, kedy koronavírová kríza spustila panické výpredaje na trhu. Tí, čo situáciu prestali a špekulovali na dlhší časový horizont, boli ale nakoniec odmenení krásnymi ziskami.