Podľa on-chain dát bol 3. štvrťrok obdobím konsolidácie, čo Q4?

Share This Post

Ako sa vyvíjala situácia v oblasti kryptomien v treťom štvrťroku 2022? On-chain dáta ukazujú, po turbulentnom druhom kvartáli, na obdobie konsolidácie naprieč celým kryptomenovým ekosystémom.

Q3 v znamení konsolidácie

Správa spoločnosti DappRadar o stave odvetvia za tretí štvrťrok, ktorá sa spolieha hlavne na on-chain metriky, naznačuje, že trhy s kryptomenami vykazujú známky zotavenia.

V rušnom treťom štvrťroku 2022 zohralo svoju úlohu niekoľko faktorov, pričom významný vplyv malo zlúčenie Etherea. To znamenalo úspešný prechod na proof-of-stake. Správa tiež poukazuje na mierne oživenie celkovej trhovej kapitalizácie kryptomien, hoci sa stále nachádza pod hranicou 1 bilióna USD.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Kryptomeny majú svetlú budúcnosť, ľudia prestávajú veriť centrálnym bankám!

Údaje za tretí štvrťrok odrážajú v období od júla do konca septembra 2022 8,5-percentný nárast celkovej trhovej kapitalizácie kryptomien. Tiež oblasť DeFi vykázala známky konsolidácie. Napríklad celková uzamknutá hodnota (TVL) v tejto oblasti sa v treťom štvrťroku zvýšila o 2,9 % na 69 miliárd dolárov. Väčšina TVL, so 48 miliardami USD uzamknutými v smart kontraktoch, aj naďalej pripadá na ethereum.

DappRadar tiež upozorňuje na 12-percentný nárast unikátnych aktívnych peňaženiek v celom kryptomenovom ekosystéme. Významne k tomu prispel sektor blockchainových hier, kde sa unikátne adresy peňaženiek v období od augusta do septembra zvýšili o 8 %.

NFT a hackerské útoky

Počet obchodov s nezameniteľnými tokenmi (NFT) sa od druhého štvrťroku 2022 zvýšil o 11 %. Objem obchodov NFT na sieti Ethereum sa však znížil o plných 76 %. Objem uskutočnených obchodov NFT dosiahol počas tretieho štvrťroka celkom 2,71 miliardy USD, čo stále predstavuje výrazný 67-percentný pokles oproti 2. štvrťroku 2022.

Trh v septembri ovládli NFT projekty vlastnené Yuga Labs: Otherside, Bored Ape Yacht Club, Mutant Ape Yacht Club a CryptoPunks. Na tie pripadlo 46,21 % trhovej kapitalizácie celého NFT sektora.

Chýbať nemohlo ani upozornenie na krádeže kryptomenových aktív, kedy častým cieľom útokov sú stále blockchainové mosty. Správa spoločnosti DappRadar spomenula hlavne augustový exploit Nomad v hodnote 190 miliónov dolárov. Ten znamenal významný podiel na odcudzených kryptomenových aktívach v 3. štvrťroku. Celkom sa škody vyšplhali na 461 miliónov dolárov.

Autori reportu tiež upozornili na vplyv širších makroekonomických faktorov na globálnu ekonomiku. Centrálne banky sa snažia riadiť infláciu a zvýšením úrokových sadzieb sa snažia odvrátiť dopady recesie.

Súčasné makroekonomické podmienky významne ovplyvňujú kryptotrh, takže je nemožné predvídať celosvetovú expanziu kryptomien bez všeobecného oživenia na konvenčných finančných trhoch.

Ale nič nie je tak až také chmúrne a v treťom kvartáli sa objavil aj celý rad pozitívnych udalostí. Napríklad schválenie regulačného plánu pre trhy s kryptoaktívami Európskou úniou naznačuje, že vlády neberú toto odvetvie na ľahkú váhu, počítajú s ním a snažia sa ho riadiť.

Podobne Biely dom v septembri 2022 zverejnil v snahe chrániť investorov „vôbec prvý komplexný rámec pre zodpovedný rozvoj digitálnych aktív“. Tieto udalosti nám naznačujú, že sa kryptomeny stali plne etablovaným odvetvím.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Robert Kiyosaki varuje: Dolár sa do 4 mesiacov môže zrútiť!

Záver

Turbulentný druhý kvartál vystriedalo obdobie upokojenia a konsolidácie. Čo čakať od posledných troch mesiacov tohto roku? História nám naznačuje (ale neberte to ako investičné odporúčanie), že koniec roka býva skôr rastový. Tak snáď už je to najhoršie za nami.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream.

ZDROJ: cointelegraph.com

Related Posts

Axie Infinity pumpuje 24 % za 24 hodin

Vzhledem k tomu, že trh s kryptoměnami po týdnech nejistoty po...

Cardano ako najrozvíjanejšie kryptoaktívum

Skvelá správa pre všetkých fanúšikov projektu Cardano! Podľa údajov...

Bývalá Sberbank integruje Metamask do svojej blockchainovej platformy

Najväčšia ruská banka Sber, predtým známa ako Sberbank, pokračuje...

Bitcoin je na „ceste k bezvýznamnosti“, varuje Európska centrálna banka

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) sa rozhodne postavili proti...

Sam Bankman-Fried popiera v súvislosti s FTX akékoľvek pochybenie

Po krachu kryptoburzy FTX poskytol bývalý generálny riaditeľ Sam...