Karl Greenwood, spoluzakladatel OneCoin s Rujou Ignatovou, byl ve Spojených státech odsouzen k 20 letům vězení a 20. září mu bylo nařízeno zaplatit 300 milionů dolarů. Ignatova zůstává na svobodě.
Greenwood, který je občanem Spojeného království a Švédska, byl odsouzen u amerického okresního soudu pro jižní obvod New Yorku. V prohlášení ministerstva spravedlnosti americký právník Damian Williams označil OneCoin za „jeden z největších podvodů, jaký kdy byl kdy spáchán“. Víceúrovňový marketing a Ponziho schéma vynesly 4 miliardy dolarů od 3,5 milionu obětí, uvádí se v prohlášení:
„Ve skutečnosti, na rozdíl od legitimních kryptoměn, OneCoin neměl žádnou skutečnou hodnotu.“
Vězení i svoboda
Greenwood je ve vazbě od roku 2018, kdy byl vydán z Thajska. Přiznal se k obvinění z podvodu a praní špinavých peněz a mohl dostat trest až 60 let. Říká se, že vydělal přes 300 milionů dolarů prostřednictvím 5% provize ze všech prodejů OneCoinu a bohatě utrácel za luxusní zboží a odpovídající životní styl.
Ignatova nebyla viděna od října 2017 a je na Federálním úřadu pro vyšetřování na seznamu deseti nejhledanějších. Řada dalších vedoucích pracovníků OneCoinu však čelí spravedlnosti.
V roce 2014 spustila žena jménem Ruja Ignatova falešnou kryptoměnu s názvem „OneCoin“. Přestože měna nikdy neexistovala, Ruja přesvědčila lidi po celém světě, aby investovali. V roce 2017, poté, co vydělala 4 miliardy dolarů, nasedla do letadla do Řecka a od té doby ji nikdo neviděl. pic.twitter.com/DoJCfmy0Uj
— Informativní a zajímavé (@geniusbrain_in) 15. března 2023
Irina Dilkinska, bývalá vedoucí právního oddělení a compliance, byla v březnu v USA obviněna z jednoho podvodu a ze spiknutí za účelem praní špinavých peněz. Její spolupracovník Christopher Hamilton měl být údajně vydán do USA na základě obvinění z podvodu a praní špinavých peněz v srpnu 2022.
Závěr
V odvětví kryptoměn existuje nespočet nekalých operací a podvodníků, proto předtím než kamkoliv investujete své peníze, proveďte podrobný průzkum a obchod si několikrát ověřte.