Špekulanti z bitcoinu utekajú, ukazovatele pre nich nevyzerajú dobre

Share This Post

Spoločnosť ARK Invest zverejnila štatistiky sentimentu na trhu s bitcoinom za mesiac august. Vyplýva z nich, že augustový mesačný pokles ceny o 11,29 % viedol ku kapitulácii krátkodobých investorov (špekulantov). Takto sa označuje každý, ktorý svoje tokeny drží v peňaženke kratšiu dobu ako 150 dní. Nepáči sa im aktuálny vývoj kurzu ceny bitcoinu. Dominancia ale sľubuje zlepšenie.

Z krátkodobého pohľadu to pre bitcoin naozaj nevyzerá dobre. Za druhý štvrťrok si pripísal nárast 7,19 % a v tom súčasnom má zatiaľ stratu 15,2 %. Napriek tomu správa spomína značne pozitívne podmienky pre nákup. Hlavne ten dlhodobý.

Najviac ich k tomu vedie súčasný kurz ceny bitcoinu, ktorý sa pohybuje na hranici 200-týždňového kĺzavého priemeru (200WMA). Do úvahy musíme vziať aj realizovanú cenu, ktorá sa tiež pohybuje pod tou súčasnou. Z historického hľadiska sú toto ukazovatele, kedy sa dlhodobý nákup vždy vyplatil.

Graf ceny bitcoinu vrátane 200WMA a realizovanej ceny (zdroj: TradingView).
Graf ceny bitcoinu vrátane 200WMA a realizovanej ceny (zdroj: TradingView).

Dominancia je podobná roku 2019

Analytici si na internete taktiež všímajú vývoj dominancie bitcoinu. Tá sa veľmi podobá roku 2019. Dominancia najprv v roku 2018 vytvorila dvojité dno a potom od apríla začala masívne rásť. Kurz ceny bitcoinu vtedy dokázal narásť skoro o 190 %.

Týždenný graf dominancie bitcoinu s vyznačením podobného trendu z roku 2019 a súčasnosti (zdroj: TradingView).
Týždenný graf dominancie bitcoinu s vyznačením podobného trendu z roku 2019 a súčasnosti (zdroj: TradingView).

Ostatne súčasnú absenciu býčích investorov ukazuje aj fakt, že klesá trhová kapitalizácia  stablecoinov. Na grafe je vidieť, že už rok je agregovaná 90-dňová percentuálna trhová kapitalizácia v červených číslach. Vyjadrené peniazmi sa trhová kapitalizácia od marca 2022 znížila o 42 miliárd USD.

Graf agregovanej 90-dňovej percentuálnej trhovej kapitalizácie stablecoinov (zdroj: ARK Invest).
Graf agregovanej 90-dňovej percentuálnej trhovej kapitalizácie stablecoinov (zdroj: ARK Invest).

Záver

Kurz ceny bitcoinu bol teraz nejaký čas pomerne stabilný. Ale prázdniny nám skončili a na trh sa opäť vracia volatilita. Napríklad včerajšia denná svieca uzavrela červená s poklesom 2,65 %. A dnes sme už späť na pôvodných hodnotách.

Samozrejme musíme brať ohľad aj na blížiaci sa halving a veľa investorov vyzerá schválenie spotových bitcoinových ETF. To všetko by mohli byť spúšťače pre ďalší býčí trh. Ale kedy, a či vôbec, bude schválený niektorý z ETF, vlastne nevieme. Zato halving tu máme už za 210 dní.

Odpočet do budúceho halvingu bitcoinu (zdroj: Binance).

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...