Sviečkový graf – ako sa na ňom vyznať?

Share This Post

Každý, kto sa chce venovať tradingu, musí začať od úplných základov. Iba tak sa človek dokáže časom vypracovať na úspešného tradera. Pochopiť graf, jednotlivé formácie sviečok a urobiť si základnú technickú analýzu, je alfou a omegou obchodovania.

V tomto článku sa dozviete:

  • kde a ako vznikol sviečkový graf
  • význam sviečkového grafu

Ako vznikol sviečkový graf?

Už v 17. storočí japonskí obchodníci premýšľali, ako zdokonaliť a zároveň zjednodušiť obchodovanie s ryžou. Časom vyvinuli svoju vlastnú, tajnú metódu technickej analýzy. Bola iná, ako tá, ktorú okolo roku 1900 začal zavádzať Charles Dow, no v mnohých veciach si boli veľmi podobné. Avšak táto tajná japonská technika bola až do roku 1991 západnému svetu neznáma. Predstavil ju až Stave Nison v svojej knihe Japanese Candlestick Charting Techniques. V západnom svete sa stala bestsellerom a spôsobila revolúciu v obchodovaní. Do študovania tejto techniky a vytvárania nových softvérov pre obchodovanie sa vrhlo obrovské množstvo ľudí túžiacich po ziskoch. A tak sa vyvinul sviečkový graf až do podoby, v akej ho poznáme dnes.

Čo je sviečkový graf

Sviečkový graf je v jednoduchosti graf zložený zo sviečok. Ak chcete takýto graf vytvoriť, potrebujete základne údaje ku každej časovej perióde (sviečke), ktorú chcete zobraziť. Tými sú: otváracia cena (OPEN), najvyššia cena (HIGH), najnižšia cena (LOW) a uzatváracia cena (CLOSE). Vyplnená alebo dutá časť vzniknutej sviečky sa nazýva telo (THE BODY alebo THE REAL BODY). Tenké čiary nad a pod telom, nám reprezentujú horný a spodný rozsah ceny za periódu. Nazývajú sa tiene (SHADOWS) alebo knôty (WICKS). Najvyššia cena za periódu je reprezentovaná vrcholom horného knôtu a najnižšia zase koncom spodného knôtu. Pre lepšie pochopenie si to ukážeme na obrázku:

Viac o grafoch, ktoré sa používajú na obchodovanie, nájdete v tomto článku.

Pod časovou periódou si môžeme predstaviť akýkoľvek časový rámec. Či už je to mesiac, týždeň, deň, niekoľko hodín alebo minút. Záleží iba na nás, aký graf si vyberieme a na akom chceme obchodovať.

Farba alebo výplň tela sviečky záleží od rozdielu otváracej a uzatváracej ceny. Ak bola otváracia cena (OPEN) nižšie, ako uzatváracia (CLOSE), telo bude duté alebo v našom prípade zelené. Ak bola otváracia cena vyššie, ako uzatváracia, telo sviečky bude vyplnené alebo červené.

Záver

V porovnaní s tradičnými tabuľkovými grafmi veľa traderov považuje sviečkový graf za prehľadnejší a vizuálne atraktívnejší. Každá sviečka poskytuje ľahko rozlíšiteľný obraz cenovej akcie. Obchodník tak môže hneď na prvý pohľad porovnať vzťah medzi otváracou a uzatváracou cenou, ako aj najvyššiu a najnižšiu cenu počas danej periódy. Vzťah medzi týmito základnými údajmi sa považuje za dôležitú informáciu a tvorí podstatu sviečok a sviečkového grafu. Práve na základe týchto informácii vieme predvídať smerovanie ceny v blízkej budúcnosti.

Pri tradingu je dôležité získavať relevantné informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

[qsm quiz=5]

 

Pokračovať

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...