Formácia Harami

0
3396
Obchodná formácia harami
Obchodná formácia harami, zdroj: shutterstock.com/Autor: AleksOrel

Harami

Harami je staré japonské slovo. V preklade znamená „tehotná“ a ak sa s troškou predstavivosti pozriete na túto formáciu, asi vám je hneď jasné, kde japonskí obchodníci našli inšpiráciu pre toto pomenovanie. Formácia Harami sa považuje za formáciu otáčajúcu aktuálny trend. Tak ako pri predchádzajúcich formáciách, aj tu poznáme dve variácie a to Bullish Harami a Bearish Harami.

Bullish Harami

Bullish Harami vznikne, keď po veľkej bearish (červenej) svieci nasleduje v ďalšej perióde malá bullish (zelená) svieca, ktorej telo je celé v rozsahu prvej sviece. Druhá svieca môže byť aj Doji. Podmienkou však je, že medzi zatváracou cenou prvej sviece a otváracou cenou druhej je medzera (gap).

Bullish Harami Example

Veľká bearish svieca nám ukazuje, že trh je stále vo výraznom downtrende, no v následujúcej perióde trh otvára vyššie, ako bola uzatváracia cena predchádzajúcej sviece (spomínaný Gap). To vedie k uzatváraniu short pozícii a ďalšiemu nárastu ceny a tým k vzniku malej bullish sviece.

Bearish Harami Chart

Ako môžme vidieť na grafe, do trhu vstupujeme hneď na otváracej cene sviečky, ktorá nasleduje po Bullish Harami. Kapitál zaistíme stop-lossom umiestneným pod LOW formácie.

Chcete sa naučiť čítať sviečkový graf? Seriál o formáciách na sviečkovom grafe

Bearish Harami

Bearish Harami je formácia otáčajúca aktuálny uptrend. Po výraznej prevahe bears otvára následujúca svieca nižšie, ako bol CLOSE prvej sviečky, čím vznikne medzera (Gap). To spôsobí uzavretie niektorých Long pozícii a tým ďalší pokles ceny a vytvorenie malej  bearish (červenej) sviečky.

Bearish Harami Example

Pre obchodníkov je táto formácia signálom k uzatvoreniu pozícii a vystúpeniu z trhu. Často sa však stane, že formácia ponúkne falošný signál. Preto je lepšie počkať na jeho potvrdenie. Tým je uzatvorenie ďalšej bearish sviece následujúcej po formácii Bearish Harami.

Bearish Harami Chart