Formácia Doji

Doji

Pri tejto formácii má sviečka veľmi tenké telo. Na dĺžke knôtov v tomto prípade nezáleží. Pri pohľade na ňu sa nám javí ako kríž, prevrátený kríž, či znamienko plus. Znamená to, že otváracia cena zo začiatku periódy je zároveň aj zatváracou na jej konci.

Formácia Doji je sama osebe neutrálna a v grafe ju môžeme vidieť pomerne často. Sformuje sa, ak po otvorení bulls začnú cenu tlačiť smerom hore, no bears ju stlačia späť až pod otváraciu cenu a vytvoria LOW. Aj im však nakoniec dôjdu sily a cena sa vráti spať na otváraciu hodnotu periódy. Z toho dôvodu telo sviečky, ktoré je vyjadrením trendu (zelené alebo červené), vyzerá ako horizontálna čiara.

Doji Chart

Takáto formácia znázorňuje nerozhodnosť na trhu. Ponuka aj dopyt sú vyrovnané, trh je neutrálny a rozhoduje sa, ktorým smerom sa vydá graf. Doji môžeme často vidieť v blízkosti supportu/rezistencie. Čím viacej sviečok Doji za sebou, tým väčšia nerozhodnosť prevládana trhu.


Upozornenie: Samotná formácia Doji nie je z pohľadu obchodovania až tak dôležitá. Oveľa dôležitejšia je, ak je súčasťou niektorej zo sviečkových formácii.

Tip redakcie: Pozrite sa na náš seriál o formáciách na sviečkovom grafe

Ďalšie typy Doji