Základné typy grafov

Share This Post

Ak chcete obchodovať je nutné poznať grafy. Existuje niekoľko typov. Na tejto stránke používame prevažne sviečkové grafy, ktoré sú na trading ideálne a najviac rozšírené.

V tomto článku sa dozviete:

  • na čo nám slúži graf
  • rozdiely medzi jednotlivými druhmi grafov

Čo je to graf?

Veľmi jednoducho povedané, graf je zobrazenie radu cien za určitú dobu. Na zvislej osi v grafe býva zobrazená cena a vodorovná os vyjadruje časové ohraničenie. Rôzne typy grafov vyjadrujú rôzne typy informácií a preto záleží len na traderoch, aký typ grafu budú využívať (a teda aké informácie hľadajú).

Čiarový graf

ciarovy graf trading11

Čiarový typ grafu patrí medzi tie najzakládnejšie vôbec. Na tomto grafe je zobrazená iba jedna informácia a tou je záverečná cena v určitom časovom intervale. Najpopulárnejším čiarovým grafom býva denný graf. Problémom pri tomto type grafu často býva, že neodhaľuje aktivitu počas dňa, ale iba uzatváraciu cenu. Najmä kvôli tomuto problému sa začali používať ďalšie 2 typy grafov.

Stĺpcový graf

stlpcovy graf trading11

Pri tomto type grafu sa stretávame so stĺpcami. Každý z týchto zvislých stĺpcov predstavuje jednu časovú periódu v období, ktoré graf vyjadruje. Okrem uzatváracej ceny tak na stĺpcovom grafe môžeme vidieť aj otváraciu, maximálnu a minimálnu cenu v danej časovej perióde.

Čiarka vľavo označuje otváraciu cenu (open), čiarka vpravo uzatváraciu cenu (close). Vrchol stĺpca je najvyššia cena (high) dosiahnutá počas určeného času a naopak dno predstavuje najnižšiu cenu (low) v danom časovom intervale.

Tento graf býva väčšinou rozlišovaný aj farebne. Ak je otváracia cena nižšia ako tá uzatváracia, tak je stĺpec zelený (stúpajúci). Naopak, ak bola otváracia cena vyššia ako tá uzatváracia, tak je stĺpec červenej farby (klesajúci).

Sviečkový graf

Sviečkový typ grafu sa veľmi podobá stĺpcovému. Avšak sviečka sa od stĺpca odlišuje tým, že obsahuje obdĺžnik (body-telo). Najčastejšie je sviečkový graf zobrazovaný pri technickej analýze. Vďaka tomu býva často zobrazený pri rôznych stratégiách.

Rovnako ako pri stĺpcovom grafe, aj vo sviečkovom sú pomocou sviece vyjadrené 4 hlavné informácie. Vrchol (high), dno (low), otváracia cena (open) a uzatváracia cena (close). Pri sviečkových grafoch sú však dôležité ešte 2 časti daných sviečok. Sú nimi telo a knôt. Knôt znázorňuje hĺbku minima a maxima daného časového intervalu. Telo zase znázorňuje rozdiel medzi otváracou a zatváracou hodnotou.

svieckovy graf trading11

Ak bola otváracia hodnota väčšia ako tá uzatváracia, tak telo sviečky bude mať červenú farbu (znázorňujúcu pokles ceny). Naopak, ak je otváracia ceny nižšia ako tá uzatváracia,  bude telo sviečky zelené (znázorňujúce rast ceny).

Chcete viac informácií, analýz, signálov a noviniek tradingu? Prihláste sa na odber notifikácií pomocou zvončeka v ľavom dolnom rohu a sledujte nás na facebooku.

Zdroje:
finweb.hnonline.sk
forex-trading.sk

[qsm quiz=4]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Ministerstvo financí USA uvalilo sankce na 5 krypto adres spojených s ruskou neonacistickou polovojenskou skupinou

Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených...

Jižní Korea vydala zatykač na zakladatele Terra Do Kwona

Zatímco komunita LUNC se raduje z možného návratu tokenu Terra Luna...

Napodobitelé Vitalika Buterina rozšiřují ETH phishing před The Merge

Humbuk kolem The Merge přilákal hejno podvodníků, kteří aktivně...

Burza Huobi odstraní Monero a další mince sloužící na ochranu soukromí

Kryptoměnová burza Huobi odstraní ze své platformy sedm různých...

Morehead: Bitcoinové rally je na ceste

Generálny riaditeľ investičnej spoločnosti Pantera Capital, Dan Morehead, v...

Komunita vyzývá roboty, kteří spamují krypto vlákna Twitteru

Twitter je platforma pro členy komunity, kde mohou diskutovat...