Základné typy grafov

Share This Post

Ak chcete obchodovať je nutné poznať grafy. Existuje niekoľko typov. Na tejto stránke používame prevažne sviečkové grafy, ktoré sú na trading ideálne a najviac rozšírené.

V tomto článku sa dozviete:

  • na čo nám slúži graf
  • rozdiely medzi jednotlivými druhmi grafov

Čo je to graf?

Veľmi jednoducho povedané, graf je zobrazenie radu cien za určitú dobu. Na zvislej osi v grafe býva zobrazená cena a vodorovná os vyjadruje časové ohraničenie. Rôzne typy grafov vyjadrujú rôzne typy informácií a preto záleží len na traderoch, aký typ grafu budú využívať (a teda aké informácie hľadajú).

Čiarový graf

ciarovy graf trading11

Čiarový typ grafu patrí medzi tie najzakládnejšie vôbec. Na tomto grafe je zobrazená iba jedna informácia a tou je záverečná cena v určitom časovom intervale. Najpopulárnejším čiarovým grafom býva denný graf. Problémom pri tomto type grafu často býva, že neodhaľuje aktivitu počas dňa, ale iba uzatváraciu cenu. Najmä kvôli tomuto problému sa začali používať ďalšie 2 typy grafov.

Stĺpcový graf

stlpcovy graf trading11

Pri tomto type grafu sa stretávame so stĺpcami. Každý z týchto zvislých stĺpcov predstavuje jednu časovú periódu v období, ktoré graf vyjadruje. Okrem uzatváracej ceny tak na stĺpcovom grafe môžeme vidieť aj otváraciu, maximálnu a minimálnu cenu v danej časovej perióde.

Čiarka vľavo označuje otváraciu cenu (open), čiarka vpravo uzatváraciu cenu (close). Vrchol stĺpca je najvyššia cena (high) dosiahnutá počas určeného času a naopak dno predstavuje najnižšiu cenu (low) v danom časovom intervale.

Tento graf býva väčšinou rozlišovaný aj farebne. Ak je otváracia cena nižšia ako tá uzatváracia, tak je stĺpec zelený (stúpajúci). Naopak, ak bola otváracia cena vyššia ako tá uzatváracia, tak je stĺpec červenej farby (klesajúci).

Sviečkový graf

Sviečkový typ grafu sa veľmi podobá stĺpcovému. Avšak sviečka sa od stĺpca odlišuje tým, že obsahuje obdĺžnik (body-telo). Najčastejšie je sviečkový graf zobrazovaný pri technickej analýze. Vďaka tomu býva často zobrazený pri rôznych stratégiách.

Rovnako ako pri stĺpcovom grafe, aj vo sviečkovom sú pomocou sviece vyjadrené 4 hlavné informácie. Vrchol (high), dno (low), otváracia cena (open) a uzatváracia cena (close). Pri sviečkových grafoch sú však dôležité ešte 2 časti daných sviečok. Sú nimi telo a knôt. Knôt znázorňuje hĺbku minima a maxima daného časového intervalu. Telo zase znázorňuje rozdiel medzi otváracou a zatváracou hodnotou.

svieckovy graf trading11

Ak bola otváracia hodnota väčšia ako tá uzatváracia, tak telo sviečky bude mať červenú farbu (znázorňujúcu pokles ceny). Naopak, ak je otváracia ceny nižšia ako tá uzatváracia,  bude telo sviečky zelené (znázorňujúce rast ceny).

Chcete viac informácií, analýz, signálov a noviniek tradingu? Prihláste sa na odber notifikácií pomocou zvončeka v ľavom dolnom rohu a sledujte nás na facebooku.

Zdroje:
finweb.hnonline.sk
forex-trading.sk

[qsm quiz=4]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...