Technická a fundamentální analýza

Share This Post

Technická a fundamentálni analýza tvoří dva hlavní nástroje každého tradera. Používají sa jako heuristiky na vytvoření predikce budoucího vývoje ceny aktiva, které analyzujete.

V tomto článku se dozvíte:

  • rozdíly mezi fundamentální a technickou analýzou
  • proč je dobré věnovat pozornost oběma druhům analýz

Obě metody slouží k průzkumu a předpovědi budoucího vývoje trhu. Samozřejmě, je spousta zkušených obchodníků, kteří si vystačí jen s technickou analýzou, ale pro začátečníka je každá nová věc, kterou se naučí, velkým krokem vpřed. Co to je tedy vlastně analýza fundamentu a technická analýza? V čem je mezi nimi rozdíl? Je analýza fundamentu v kryptoměnových trzích totéž, co u klasických trhů? Pojďme si všechny tyto otázky zodpovědět.

Fundamentální analýza

Fundamentální analýza vychází z toho, že každá akcie má svou „vnitřní hodnotu“, která vychází z historických a aktuálních dat hospodaření společnosti. Což znamená, že tato metoda bere například v potaz výsledky podniku, stav managementu a pozici na trhu. Po stanovení „vnitřní hodnoty“ ji můžeme srovnat s aktuální cenou na trhu a určit, zda je aktivum podhodnocené, či nadhodnocené a podle toho zvolit svoji strategii.

Fundamentální analýza kryptoměn

Tak vypadá analýza fundamentu na klasických trzích. Jak to tedy aplikovat na kryptoměny? Shodou okolností jsem měl na toto téma debatu s jedním pánem v práci, který skrze brokery investuje do akcií a když jsme načali téma fundamentu u kryptoměn, tak mi oponoval, že tam žádný fundament nevidí.

Vysvětlil jsem mu, že kryptoměny nejsou podniky, ale můžeme je považovat za nové technologie, které řeší nějaký problém, či něco usnadňují a z toho plyne užitek. Kryptoměny mají své vývojářské týmy, které pracují na vývoji, inovacích, reagují na problémy, které se u coinů objevují a snaží se je vyřešit.

Pokud tedy chcete investovat do konkrétního coinu/tokenu, vrámci analýzy fundamentu byste měli brát v potaz aktivity developerského týmu, jeho složení, whitepaper, road map a co finální produkt nabízí. Důležitý je samozřejmě i marketing a jak developerský tým komunikuje s veřejností – aktualizují novinky z vývoje pravidelně na sociálních sítích a odpovídají na otázky veřejnosti? Pak je to vrámci fundamentální analýzy jeden z pozitivních signálů. Má token na forech redditu/Bitcointalk/Steemit silnou komunitu, která aktivně debatuje nad aktualitami ohledně tokenu? Také to můžeme brát jako pozitivní signál.

Je třeba i aktivně sledovat zpravodajské portály – vyšla špatná zpráva? Trh určitě zareaguje propadem. Vyšla pozitivní zpráva? Trh nejspíš zareaguje růstem. Samozřejmě si musíte i jako investor uvědomovat, že často vychází zprávy, které mají jediný účel – a to manipulace s trhem dle potřeb velkých hráčů.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Technická analýza

Technická analýza je na vysvětlení jednodušší a narozdíl od té fundamentální se prakticky vůbec neliší od klasických trhů s akciemi a komoditami. Jaké jsou zde vstupy, se kterými investor v rámci své obchodní strategie musí počítat? Těmi vstupy jsou jen dvě položky – pohyby cen a objemy.

Vrámci analýzy obchodník pracuje s grafy, díky kterým identifikuje patterny a trendy, které mu pomáhají v predikci budoucího vývoje. Nejoblíbenější strategie pro obchodování se skládají z klouzavých průměrů, které se pro představu používají v praxi i v jiných odvětvích jako je hospodářská statistika, dále pak oblasti support/resistence, trendové čáry a indikátory založené na momentech. Z popisu analýzy je hned znát, že oproti analýze fundamentální, je technická daleko komplikovanější na znalosti a zkušenosti.

Závěr

Při obchodovaní je vhodné používat obě formy analýzy. Každá má svoji výhody a nevýhody. Fundamentální analýzu zvládne opravdu každý, kdo umí číst, hledat informace na internetu a zároveň je umět filtrovat dle důležitosti. Nicméně, je to velmi časově náročné a proto se spousta zkušených traderů spoléhá pouze na technickou analýzu, která není tak časové vytěžující (pro zkušeného obchodníka). Nicméně, pro kvalitní technickou analýzu potřebuje člověk nabýt mnoho zkušeností a pravidelně se vzdělávat. Není to jen kreslení čar.

[qsm quiz=2]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Robert Kiyosaki varuje: Dolár sa do 4 mesiacov môže zrútiť!

Slávny autor literatúry zameranej na finančnú gramotnosť Kiyosaki prichádza...

Popularita kryptomien medzi mileniálmi v USA mierne klesá

Finančná spoločnosť Bankrate pred nedávnom zverejnila správu, v ktorej...

TOP 5 článkov za posledný týždeň + Bonusová správa dňa

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Kryptomeny majú svetlú budúcnosť, ľudia prestávajú veriť centrálnym bankám!

Kryptomeny už dávno stratili negatívny punc a naopak sa...

Ministerstvo financí USA uvalilo sankce na 5 krypto adres spojených s ruskou neonacistickou polovojenskou skupinou

Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených...

Jižní Korea vydala zatykač na zakladatele Terra Do Kwona

Zatímco komunita LUNC se raduje z možného návratu tokenu Terra Luna...