Technická a fundamentální analýza

Share This Post

Technická a fundamentálni analýza tvoří dva hlavní nástroje každého tradera. Používají sa jako heuristiky na vytvoření predikce budoucího vývoje ceny aktiva, které analyzujete.

V tomto článku se dozvíte:

  • rozdíly mezi fundamentální a technickou analýzou
  • proč je dobré věnovat pozornost oběma druhům analýz

Obě metody slouží k průzkumu a předpovědi budoucího vývoje trhu. Samozřejmě, je spousta zkušených obchodníků, kteří si vystačí jen s technickou analýzou, ale pro začátečníka je každá nová věc, kterou se naučí, velkým krokem vpřed. Co to je tedy vlastně analýza fundamentu a technická analýza? V čem je mezi nimi rozdíl? Je analýza fundamentu v kryptoměnových trzích totéž, co u klasických trhů? Pojďme si všechny tyto otázky zodpovědět.

Fundamentální analýza

Fundamentální analýza vychází z toho, že každá akcie má svou „vnitřní hodnotu“, která vychází z historických a aktuálních dat hospodaření společnosti. Což znamená, že tato metoda bere například v potaz výsledky podniku, stav managementu a pozici na trhu. Po stanovení „vnitřní hodnoty“ ji můžeme srovnat s aktuální cenou na trhu a určit, zda je aktivum podhodnocené, či nadhodnocené a podle toho zvolit svoji strategii.

Fundamentální analýza kryptoměn

Tak vypadá analýza fundamentu na klasických trzích. Jak to tedy aplikovat na kryptoměny? Shodou okolností jsem měl na toto téma debatu s jedním pánem v práci, který skrze brokery investuje do akcií a když jsme načali téma fundamentu u kryptoměn, tak mi oponoval, že tam žádný fundament nevidí.

Vysvětlil jsem mu, že kryptoměny nejsou podniky, ale můžeme je považovat za nové technologie, které řeší nějaký problém, či něco usnadňují a z toho plyne užitek. Kryptoměny mají své vývojářské týmy, které pracují na vývoji, inovacích, reagují na problémy, které se u coinů objevují a snaží se je vyřešit.

Pokud tedy chcete investovat do konkrétního coinu/tokenu, vrámci analýzy fundamentu byste měli brát v potaz aktivity developerského týmu, jeho složení, whitepaper, road map a co finální produkt nabízí. Důležitý je samozřejmě i marketing a jak developerský tým komunikuje s veřejností – aktualizují novinky z vývoje pravidelně na sociálních sítích a odpovídají na otázky veřejnosti? Pak je to vrámci fundamentální analýzy jeden z pozitivních signálů. Má token na forech redditu/Bitcointalk/Steemit silnou komunitu, která aktivně debatuje nad aktualitami ohledně tokenu? Také to můžeme brát jako pozitivní signál.

Je třeba i aktivně sledovat zpravodajské portály – vyšla špatná zpráva? Trh určitě zareaguje propadem. Vyšla pozitivní zpráva? Trh nejspíš zareaguje růstem. Samozřejmě si musíte i jako investor uvědomovat, že často vychází zprávy, které mají jediný účel – a to manipulace s trhem dle potřeb velkých hráčů.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Technická analýza

Technická analýza je na vysvětlení jednodušší a narozdíl od té fundamentální se prakticky vůbec neliší od klasických trhů s akciemi a komoditami. Jaké jsou zde vstupy, se kterými investor v rámci své obchodní strategie musí počítat? Těmi vstupy jsou jen dvě položky – pohyby cen a objemy.

Vrámci analýzy obchodník pracuje s grafy, díky kterým identifikuje patterny a trendy, které mu pomáhají v predikci budoucího vývoje. Nejoblíbenější strategie pro obchodování se skládají z klouzavých průměrů, které se pro představu používají v praxi i v jiných odvětvích jako je hospodářská statistika, dále pak oblasti support/resistence, trendové čáry a indikátory založené na momentech. Z popisu analýzy je hned znát, že oproti analýze fundamentální, je technická daleko komplikovanější na znalosti a zkušenosti.

Závěr

Při obchodovaní je vhodné používat obě formy analýzy. Každá má svoji výhody a nevýhody. Fundamentální analýzu zvládne opravdu každý, kdo umí číst, hledat informace na internetu a zároveň je umět filtrovat dle důležitosti. Nicméně, je to velmi časově náročné a proto se spousta zkušených traderů spoléhá pouze na technickou analýzu, která není tak časové vytěžující (pro zkušeného obchodníka). Nicméně, pro kvalitní technickou analýzu potřebuje člověk nabýt mnoho zkušeností a pravidelně se vzdělávat. Není to jen kreslení čar.

[qsm quiz=2]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Vitalik Buterin: AI může překonat lidi jako „vrcholový druh“

Podle spoluzakladatele Etherea Vitalika Buterina má super pokročilá umělá...

750 milionů dolarů v kryptotokenech se do prosince dostane na trh

V prosinci má být odemčeno a uvedeno na trh...

Kupci bitcoinů nedávají medvědům žádný manévrovací prostor

Informace z Cointelegraph Markets Pro a TradingView ukázaly na...

Cena XRP vstupuje do fáze prolomení býčí vlajky

Takzvaný vzor býčí vlajky se vyvíjí, když se cena konsoliduje v...

Trh sa pripravuje na skutočnú bitcoinovú rally poháňanú ETF

Cena bitcoinu, najväčšej svetovej kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie, začala...

Kupující tlačí cenu BTC nad 38 000 USD

Bitcoin krátce vystoupil nad hranici 38 000 dolarů, když...