A prý decentralizace – 154 adres vlastní 40 % Etherea! – Jak jsou na tom další coiny?

Share This Post

Kryptoměny se pyšní tím, že jsou decentralizované. Tedy… aspoň jejich blockchainy. Neexistuje žádná centrální entita, která by nad nimi měla moc a mohla je ovládat, případně cenzurovat. To vše je pravda, ale není decentralizace jako decentralizace.

Bitcoinu je známo, že malé množství velryb vlastní velké procento coinů. Na 39 největších adresách se momentálně nachází 11,1 % všech BTC, které byly kdy vytěžené (a to nepočítáme Satoshiho peněženku). Mezi ně však patří i peněženky burz, reálná situace tedy není až tak hrozná.

Ethereum je na tom špatně, Cardano úplně nejhůř

Druhá největší kryptoměna – Ethereum – je na tom mnohem hůře. Pouze 154 adres vlastní neuvěřitelných 40 % ETH! V případě Bitcoin Cashu je na 105 adresách 28 %. 128 Litecoinových adres vlastní děsivých 47 % LTC, na 104 BSV adresách najdete 25 % mincí a nejhůř je na tom Cardano (ADA). Na 39 největších adresách najdete až 40 % ADA tokenů!

Odkud velryby získaly své coiny?

Tento nepoměr je způsoben několika faktory. Jedním z nich jsou zmiňované burzy. I přes varování stále mnoho lidí drží své peníze na různých burzách a směnárnách. Nepomohl ani Proof of Keys day (3. 1. 2020), během kterého si komunita připomíná, že toto počínání je nebezpečné. I velké burzy totiž mají problém se zabezpečením. Binance byl v roce 2019 hacknutý hned dvakrát.

Burzovní peněženky však nadále drží velké procento mincí v oběhu.

(článek pokračuje pod odkazem)

Máte bezpečně uložené vaše coiny? Dnes je Proof-of-Keys den!

Hlavním „problémem“ jsou však spíše investoři a mineři, kteří svými penězi pomohli rozjet tyto altcoiny a nyní sedí na obrovských kupách virtuálních mincí a HODLují. Svými coiny často nepohnou i celé roky a čekají na další velký hype.

Proč je to pro kryptoměny problém?

Problémů spojených s nerovnoměrným rozdělením mincí v oběhu je mnoho. Tím hlavním je fakt, že takový coin nikdy nemůže vyrůst příliš vysoko, protože by tak vzniklo několik hyperbohatých lidí. Pokud by například Bitcoin naplnil svůj maximální potenciál a stal by se globálním platidlem, jeho hodnota by mohla vystřelit i na milion dolarů. Někteří jedinci by tak bez práce přišli k opravdu obrovskému bohatství (desítky, ba i stovky miliard dolarů).

Více jsme se o tom pobavili na našem YouTube kanálu BitLink:

Druhým problémem je fakt, že tito lidé mají obrovskou moc a umí manipulovat cenou dané kryptoměny. Kdykoliv ji mohou poslat dolů, a občas i nahoru.

Třetí problém vzniká při PoS mincích. V případě stakingu by velryby dále bohatly a získaly by velkou kontrolu nad blockchainem. Tím by se zvýšilo nebezpečí 51% útoků na síť. Až Ethereum přejde ze současného vytváření konsensu pomocí PoW na PoS – tedy staking, mohl by mít problém.

Related Posts

Americký Senát schválil rezoluci, která ruší kryptopravidlo SEC o bankách

Většina zákonodárců v Senátu Spojených států schválila společnou rezoluci...

Studia GameFi opět vzkvétají, protože ceny kryptoměn se zotavují

Projekt GameFi, miláček kryptoprůmyslu, který upoutal pozornost investorů během...

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...