Trhu s kryptoaktivy a akciím se daří, tudíž se zdá, že jsou všechny problémy kvůli Covidu za námi. To ovšem není úplně pravda, protože USA a potažmo celý svět je fakticky v ekonomické recesi. Ve Spojených státech je jedním z hlavních témat nový fiskální stimulační balíček, který kalkuluje s pomocí v hodnotě pár bilionů dolarů.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Přesná částka není známa, protože se představy o její výši u demokratů a republikánů dost liší. Avšak obě strany se shodují na tom, že je nutná a s největší pravděpodobností se pomoc schválí.
Dolaru se to nelíbí
Vzhledem k tomu, že se stále více kalkuluje s reálnou pomocí od státu, dolar logicky klesá. Během řečené fiskální politiky se totiž do oběhu dostanou nové a nové dolary, které bude muset Fed pravděpodobně „natisknout“. Reálně se tedy politika ještě neprovádí, ale už samotná skutečnost, že k tomu dojde, má vliv na směnný kurz dolaru.
Jak je z grafu vidno, dolar je od března v těžkém bear marketu. To je zrovna období, kdy Federální rezervní banka začala s agresivní uvolněnou monetární politikou, díky které se zase jenom natiskla hromada nových dolarů. Držitelé této měny proto nejsou rozhodně spokojeni a mohou politiku Fedu považovat za obyčejnou krádež.
Máme tu však jakýsi trend, který tyhle agresivně stimulační politiky legitimizuje a dokonce považuje za povinné. Tudíž nelze počítat s ničím jiným, než že dolar bude v této krasojízdě směrem dolů dlouhodobě pokračovat. Vzhledem k tomu, že je dolar světovou rezervní měnou, tak se vlastně celý svět na jejich stimulační politiku skládá.
Člověk s tím nemůže dělat nic jiného, než se postupně dolaru zbavovat a utéct do jiných měn a aktiv, které jsou zároveň dobře likvidní, ale žádná centrální banka nepracuje na jejich znehodnocování. O to víc se naskýtá možnost, že se Bitcoin může jednou jevit jako uchovatel hodnoty. Leč nyní by to nebyla kvůli výrazné volatilitě pravda.
Závěr
Nejenom Spojené státy, ale i eurozóna je čím dál více závislá na neomezeném kvantitativním uvolňování a jiných monetárních nástrojích, které logicky peníze znehodnocují. Je potřeba si z toho vzít ponaučení, že větší obnos úspor se absolutně nevyplatí v těchto měnách držet. Přirozeně úspory přicházejí o svou hodnotu, což je škoda, protože se tomu dá alespoň částečně zabránit.
Mohlo by vás také zajímat:
STREAM o 20:00 Bitcoin překonal tři roky staré all time high – Co nás nyní čeká?
Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!