Analýza akciových indexů S&P 500 a DAX – Americký trh roste, evropský skomírá

akcie ekonomika trading graf indexy NYSE DAX

Dnešní analýza na akciové indexy je takovým kontrastem evropského a amerického trhu. Jako reprezentanta pro Evropu jsem vybral německý index DAX, protože německá ekonomika je taková vlajková loď Evropské unie. Nemá ani úplně smysl třeba S&P 500 srovnávat s řeckým indexem.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Záměrně jsem si pro to srovnání vybral S&P 500, neboť technologický index Nasdaq composite je jednoznačně bublina, která nemá reálnou odpovídající hodnotu. Na úvod lze ještě říci, že německý DAX už skoro tři roky skomírá, protože není schopen překonat svoji ATH hladinu.

V únoru letošního roku se to povedlo pouze na pár dní a pak hned následoval ponor. Mimochodem, trh s Bitcoinem významně tento rok koreluje právě s americkými indexy. Není pochyb o tom, že tyto dva trhy expandují současně.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (futures)

DAX, Analýza akciových indexů S&P 500 a DAX – Americký trh roste, evropský skomírá, TRADING11

Ten price action byl na S&P 500 opravdu bohatý. Index měl docela dlouhou dobu problém překonat svoje maximum, ale nakonec se to v srpnu povedlo. Momentální ATH je na cca 3 588 bodech. Následná korekce poslala kurz zpátky pod původní ATH hladinu, ale pokles posléze dlouho nepokračoval. Jednak se tu tvořil korekční (bullish) falling wedge a za další se podařilo S/R level 3 231 bodů úspěšně bránit.

Jakmile došlo k breakoutu z klínu, expanze nabrala dost silné momentum, které ale dlouho nevydrželo bez krátké korekce. Další vývoj se ubíral v rámci zakresleného malého kanálu. Když byli býci konečně úspěšní v prosazení průrazu původní ATH hladiny, momentum zase významně zesílilo a svoji sílu si udržuje doteď.

Důležité je hlavně to, že se povedlo kurz dostat zpátky do toho mohutného kanálu, který byl jakýmsi fundamentem pro ten aktuální uptrend na indexu S&P 500. Jestli se tam cena udrží, nejspíš jdeme nahoru. Každopádně jsme na S/R levelu 3 486 bodů a po open nového týdne snad uvidíme, jak to dopadne.

Aktuální situace na 1D TF indexu DAX

DAX, Analýza akciových indexů S&P 500 a DAX – Americký trh roste, evropský skomírá, TRADING11

Co se týče indexu DAX, tady hned na první pohled vidím dost slabý price action. Po relativně dlouhé době se vůbec povedlo kurzu k ATH hladině přiblížit, ale na průraz to zatím moc nevypadá. Ztráty z toho masivního propadu jsou sice pryč, ale dokud neprorazíme těch cca 13 625 bodů, trh vlastně nic nezíská a bude i nadále skomírat.

Tady je snadno rozpoznatelný rozdíl oproti S&P 500, kde DAX je jednoznačně ten slabší trh. Osobně jsem ale dost překvapený, že ten index neroste na hodnotě, protože Evropská centrální banka je vcelku agresivní, co se týče jejich expanzivní politiky. Když je centrální banka eurozóny tak agresivní a na trzích to stagnuje, je to obrovský problém.

Závěr

Pro mě osobně je evropský trh strašně nezajímavý, protože je zkrátka slabý. Jestli dojde k nějakému delšímu kolapsu na kapitálovém trhu, tak to ty evropské indexy tvrdě smete a pak se budou vracet na své ATH hodnoty i dekádu. To ale zase bude dost záležet na tom, co pánové v Evropské centrální bance vymyslí. Jsem upřímně dost zvědavý, jak dlouho se jim bude dařit trhy držet nahoře.

Mohlo by vás také zajímat:

Analýza Bitcoinu (BTC) – Trhy ožívají, ale zatím není vyhráno!


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!