Analýza akciových titulů Tesla a Apple – Přepumpované k prasknutí

Share This Post

Dnes je naším tématem analýza dvou technologických akciových titulů. Vzhledem k tomu, že ve veřejném prostoru nejvíce rezonuje Tesla, v této analýzy bude rozhodně ústředním tématem. Druhý akciový titul je Apple, kde to není až tak extrémní jako na Tesle, ale je to jeden z těch trhů, které bez problémů pokořily únorové historické maximum a později pokračovaly v expanzi.

Jak se opakovaně zmiňuji v analýzách na akciové indexy, akcie technologických společností jsou dohromady jedna velká bublina. Ovšem na dílčích akciových trzích jsou zřetelné rozdíly, kde někde to vypadá udržitelněji (Apple) a jinde je to očividně extrémně přepálené (Tesla).

Aktuální situace na 1D TF akciového titulu Tesla

Tesla od ročního low po roční high (které je zároveň ATH) udělala cca 412 %. Takové zhodnocení na akciovém trhu není často vídané a je určitě na místě si klást otázku, zda má taková expanze vůbec opodstatnění. Každopádně, po pokoření původního historického maxima z února začal být trh maximálně dynamický.

Těsně po průrazu S/R levelu 923 USD cena chvíli konsolidovala, ale jakmile se původně z rezistence stal support, vyústilo to v solidní pumpu. V pumpu, která znamenala zhodnocení o více než 90 %. Díky tomuto masivnímu růstu ceny je struktura trhu parabola, která je samozřejmě neudržitelná, a pád může přijít nepředvídatelně.

Bull trap

Před otevřením nynějšího obchodního týdne jsem bull trap na retail očekával. A skutečně proběhlo ještě atakování cenové relace 1 800 USD a pak následoval hodně rychlý dump, který musel spoustu lidí nepříjemně zaskočit. Pondělní svíce se zavřela jako extrémně bearish a tak jsem odhadoval, že z toho vzejde konečně alespoň korekce.

Místo toho po zbytek týdne trh spíše konsolidoval, ale za doprovodu značné volatility. Z technického hlediska jsme se ale nikam neposunuli. Může pondělek otevřít bullish? Tesla je v takovém hypu, že expanze může pokračovat klidně po parabole. Je to ale nesmírně riskantní, kdy obchodník značně riskuje svůj kapitál, se kterým do pozice vstupuje.

Nikdo by neměl ignorovat i dva bullish gapy, které se vytvořily díky té strmé expanzi. Trhy přirozeně inklinují k jejich vyplnění. Ovšem jestli k tomu dojde už za pár dní nebo až za pár týdnů, nikdo neví. Je třeba to ale brát v úvahu a neignorovat to.

Indikátory

Na vyšších časových rámcích jsou velké medvědí divergence, ale čím vyšší TF, tím delší „čekací doba“ pro uplatnění. Co se týče denního časového rámce, trh se drží kolem 80 bodů, takže jsme docela hluboko v přeprodané oblasti indikátoru.

V konotaci na tu parabolu to doslova křičí o korekci. Na MACD jsou hodnoty až 160 bodů – to je něco nevídaného. Pro kontrast je to ale pořád ještě nic oproti Bitcoinu, který měl v závěru hypu v roce 2017 až 2 500 bodů.

Aktuální situace na 1D TF akciového titulu Apple

Trh s akciemi Apple povyrostl od ročního low po roční high (zároveň ATH) o necelých 90 %. Za několik měsíců je to rozhodně silná expanze, ale není to tak agresivní jako u předchozího titulu. Na rozdíl od Tesly je to vcelku pěkná struktura, kdy se stabilně vytváří vyšší low a vyšší high.

Pokaždé dojde k drobné korekci a odrazu buď od zakreslené trendové čáry, předchozího high nebo obojího zároveň. Historické maximum je nyní téměř 400 USD, kde můžeme identifikovat negativní reakci. Je to psychologická hladina, takže se tu reakce dala očekávat.

Jisté zaváhání tu je, ale dokud se uptrendová struktura nenaruší (nižší low/průraz trendovky), tak je směr daný. Navíc jsou i stabilní objemy, díky čemuž to ještě klidně mohou pushnout výš.

Indikátory

Na RSI indikátoru je ale středně velká anomálie v podobě medvědí divergence. Zároveň  jsou oba vrcholy v extrémních (překoupených) hodnotách. Jestli dojde tento týden k uplatnění, ta uptrendová struktura asi nevydrží. Na MACD v pátek došlo k bearish crossu, ale musíme brát v potaz, že předchozí dva vygenerované prodejní signály byly falešné.

Závěr

Především titul Tesla je nesmírně překoupená akcie a už jen z toho důvodu bych se od toho držel dál. Na sociálních sítí se často chlubí lidi, kteří na Tesle vydělali balík, ale nesmíte zapomenout na to, že příliš riskovali.

Pokud někdo přespříliš riskuje a neuvědomuje si to, ale vydělal, měl pouze štěstí. Štěstí, které má jen menší část retailových investorů, a ostatní utřou nos.

Proto tady ty chlubily nemám zrovna v lásce, protože nevědomky motivují ostatní ke špatnému kroku, který je může stát spoustu peněz. Pokud jde o Apple, tento titul je méně přepálený, ale rozhodně je to taktéž dost nafouknuté.

Co číst dále?

Analýza indexů Nasdaq a S&P 500 – Aktuální týden rudý, bude to pokračovat?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

Top 5 článkov za posledný týždeň + Hádka vedenia Ripple o centralizácii XRP

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Tento token postavený na ethereu môže čoskoro vystreliť, hovorí kryptostratég Pentoshi

Ostro sledovaný kryptomenový analytik a influencer Pentoshi naznačil možný...

Putin požaduje mezinárodní platební systém založený na blockchainu

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval monopol v globálních finančních...

Problém nie je v Bitcoine, ale v FTX – hovorí Robert Kiyosaki

Bitcoin a kryptomenový priemysel vo všeobecnosti sa stále vyrovnávajú...

Pozor, škandálu okolo MetaMask sa chytili podvodníci

Zatiaľ čo kryptokomunita diskutuje na Twitteri o nedávnej aktualizácii...

Samson Mow: Bitcoin nemožno zničiť pádom kryptomenových búrz

Generálny riaditeľ videohernej spoločnosti Pixelmatic a veľký zástanca kryptomien...