ANALÝZA – Rýsuje se na Bitcoinu top? Či dokážeme nakonec překonat 50 000 USD?

bitcoin btc mince coin kryptoměny

Tak jsem si pro vás připravil další analýzu na Bitcoin, neboť s koncem prodlouženého víkendu (v USA měli svátek) se toho na trzích ihned událo velmi mnoho. V každém případě samozřejmě platí všechna rizika, která jsme si nastínili ve včerejší analýze. Kromě toho se však dnes zaměříme i na souvislosti, konkrétně na dolarový index a výnosy z amerických vládních dluhopisů.

Aktuální situace na 4H TF TYX

Bitcoin, ANALÝZA – Rýsuje se na Bitcoinu top? Či dokážeme nakonec překonat 50 000 USD?, TRADING11

Napřed si tedy hrubě okomentujeme rally na růstu výnosů z amerických vládních dluhopisů s delší splatností. Úroky na těchto cenných papírech totiž vzrostly nad 2 %, což je totální red flag. Značí to, že očekávání investorů je dost černé, respektive riziko stoupá. Proto musí úroky z dluhopisů být vyšší.

Investoři totiž preferují likviditu (peníze pod matračkou), což je obrovské nebezpečí pro všechna spekulativní aktiva, jako jsou akcie a samozřejmě Bitcoin. Mohla by to být totiž předzvěst, že na kapitálových trzích bude brzy chybět likvidita. Proč? Protože všichni budou mít tendenci na svých dolarech sedět jako slípky v kurníku na vajíčkách a čekat, co přijde.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Bitcoin, ANALÝZA – Rýsuje se na Bitcoinu top? Či dokážeme nakonec překonat 50 000 USD?, TRADING11

A jak zareagoval dolarový index na růst výnosů z dluhopisů? Též začal solidní rally a já si právě nemyslím, že by se jednalo o náhodu. Růst tržních úrokových sazeb prostě znamená, že riziko soustavně stoupá a investoři nebudou mít jinou možnost než utéct právě do dolaru. Po technické stránce DXY zareagovalo na býčí divergenci, která byla na 4H RSI, což je docela změna. Trh měl celé měsíce tendenci uvedené divergence ignorovat, tedy až doteď.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Bitcoin, ANALÝZA – Rýsuje se na Bitcoinu top? Či dokážeme nakonec překonat 50 000 USD?, TRADING11

Už v několika dřívějších analýzách jsem zmínil, že 50 000 USD je skutečně významná psychologická úroveň, kde lze počítat s větším prodejním tlakem. Tudíž bylo racionální kalkulovat, že blízko řečeného levelu dojde k negativní reakci kurzu. Skutečně se zde odehrával docela solidní boj, ale nakupující to až tak snadno nevzdávali. I když těch zamítnutí v blízkosti hranice bylo hned několik.

Ovšem úplně poslední pokus skončil tím, že se 4H svíce zavřela jako tzv. Gravestone Doji. Jedná se o obratovou svíčku, ale ještě není potvrzená. Aby proběhlo potvrzení, musí se nějaká z následujících svící zavřít červeně a mít close právě pod zmíněnou Gravestone Doji. Mám k té svíčce ještě jednu velkou výhradu, která se týká objemů.

Ty objemy nebyly zas až tak markantní, lidově řečeno nebyl prodejní tlak nějak extrémní. Ano, medvědi tu přetlačovanou sice vyhráli, ale zas takovou iniciativu nepředvedli. Existuje ještě šance, že býci těch 50 000 USD prorazí? Skutečně to nelze vyloučit.

Bez mohutnějšího výprodeje není vůbec na místě věštit nějaké velké obraty směru vývoje. V těchto chvílích cena konsoliduje na S/R levelu 48 183 USD, tak snad brzy uvidíme, zda vydrží.

Indikátory

RSI a MACD zase vygenerovalo medvědí divergence, z čehož my můžeme implikovat, že trhu vyloženě dochází šťáva. Určitě se něco špatného děje. Dokud je však křivka RSI nad zaznačenou úrovní, je pořád jakási šance na breakout.

Závěrem

Těch technických a makroekonomických red flagů neustále přibývá, což by neměl nikdo v žádném případě ignorovat. Musím však zdůraznit, že identifikace rizik neznamená, že musíme jít dolů. Bitcoin za posledních několik měsíců tolikrát překvapil, že by mohl překvapit i nyní. Leč je pravdou, že tehdy těch red flagů nebylo tolik a neměly ani příliš velkou váhu.

Mohlo by vás také zajímat:

ANALÝZA – Bitcoin má za sebou menší propad, začátek něčeho většího?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!