ANALÝZA – Zlato (XAUUSD) na rozcestí?

Česká národní banka začala nakupovat zlato – Očekává tato instituce brzký příchod krize?
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Ve včerejší analýze na akciové indexy jsme si ukázali, že na trzích to krapet drhne. Jak jsou ale na tom drahé kovy? Na zlato jsme neměli analýzu už asi dva týdny, takže si myslím, že je na pořadu dne si udělat menší update. Jak se totiž očekávalo, zlato se odrazilo od silného supportu a my můžeme sledovat, zda se povede breakout up, či se jedná o pouhý retracement.

Inflace a zlato

zlato, ANALÝZA – Zlato (XAUUSD) na rozcestí?, TRADING11

Vlastně v minulé analýze jsem krapet nakousl fakt, že zlato na ceně zrovna nějak zběsile neporoste, dokud se nedostaví inflace na trhu zboží a služeb. Dle posledních dat je v USA inflace na 1,7 %, což je podle mne stále dost málo. Aby byla ze strany investorů mnohem větší motivace zajištění v drahých kovech, je potřeba inflace kolem 2 %. Jednoduše řečeno, jestli je inflace nízká, nelze od žlutého kovu očekávat žádné caruso show.

Zas na druhou stranu, inflační očekávání je naopak ve prospěch expanze zlata. Tržní úrokové míry na amerických vládních dluhopisech s delší splatností rostou, takže trh skutečně očekává, že v dohledné budoucnosti se bude inflace pohybovat kolem 3 %. Teoreticky je pak vysoká šance, že se zlato pokusí navázat na dlouhodobý bull trend.

Mohlo by vás také zajímat: Ethereum čeká rekordní expirace! $1,15 miliardy opcí nás může vytlačit na nové ATH

Aktuální situace na 1W TF spotového trhu (zlato)

zlato

Co se tedy týče týdenního grafu, od S/R levelu 1 678 USD/unce se kurz solidně odrazil. Není to v zásadě nic velkého, ale zlato zkrátka zareagovalo minimálně tak, jak se očekávalo. Bohužel je stále nemalá šance na propad k S/R levelu 1 568 USD/unce, což osobně vnímám jako výbornou příležitost, která se objeví možná jednou do roka.

Leč prozatím je ve hře otestování EMA 55 a S/R levelu 1 786 USD/unce. Potřebujeme vědět, jak kurz u statického a dynamického odporu zareaguje. Dost nám to napoví ohledně krátkodobého vývoje. Jestli skutečně dojde k zamítnutí, scénář s poklesem k S/R levelu 1 568 USD/unce získá na váze. Abychom mohli uvažovat o bullish scénáři, je nutné překonat obě zmíněné rezistence a pak prorazit ze zakresleného regresního kanálu. Až poté lze uvažovat nad otestováním all time high z léta minulého roku.

Indikátory

Týdenní RSI má dno na cca 35 bodech a je zde zjevná snaha o rotaci. Nic velkého, ale alespoň víme, že nakupující se o obrat snaží. Na MACD máme pořád silné negativní momentum. Kdybychom se ovšem v dohledné době dočkali bullish crossu, myslím si, že by se jednalo o dost silný signál.

Aktuální situace na 4H TF spotového trhu (zlato)

zlato, ANALÝZA – Zlato (XAUUSD) na rozcestí?, TRADING11

Nyní se dostáváme ke 4H grafu, kde jsme schopni mnohem lépe sledovat tu prozatím krátkou expanzi kurzu. Řečená expanze má podobu rostoucího kanálu se vcelku střídmým sklonem. Nejedná se proto o nic agresivního. Několik obchodních dní se kurz drží v rozmezí S/R levelů 1 716 – 1 756 USD/unce, kdy ve čtvrtek se býci pokusili o průraz skrze horní level vymezeného intervalu.

Ihned došlo k zamítnutí, ale spodní level cenu rychle zastavil a poté se pokračovalo v růstu. Kurz je díky uvedenému zase blízko lokální rezistence a dovolil bych si tvrdit, že druhý pokus o breakout už může vyjít. No, a pak teprve uvidíme důležité otestování EMA 55 a rezistence 1 786 USD/unce. V každém případě, cena musí zůstat v rámci expanzivního kanálu. Jestli dojde k narušení struktury, vzrostou šance na retest S/R hranice 1 674 USD/unce.

Mohlo by vás také zajímat: Nováčci prodávají Bitcoiny, veteráni ale vědí, že HODL je jediná cesta

Indikátory

Z RSI lze vysledovat, že hodnoty indikátoru nedokázaly prorazit skrze 70 bodů, což je bezesporu špatný signál. Silný trend by neměl mít problém na 4H RSI prorážet tuto hraniční úroveň. Co se týče MACD, řečený indikátor je nyní k ničemu. Proč? Protože křivky se kroutí jako had, takže generuje jeden falešný signál za druhým.

Závěrem

Dočká se tedy zlato zase slušného růstu? Já bych řekl, že je to dost možné, ale nedojde k tomu ze dne na den. Jestli zůstane inflace na nižší úrovní, obávám se, že poptávka po zlatě nebude natolik dostatečná, aby cena soustavně rostla. Zatím ovšem stačí sledovat uvedené úrovně, což nám dost napoví. Žlutý kov je velmi blízko u toho pomyslného rozcestí.

Mohlo by vás také zajímat:

ANALÝZA – S&P 500 váhá, přijde brzy oživení?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.