Banky budú môcť držať 1 – 2 % kapitálu v kryptomenách

Share This Post

Komerčné banky po celom svete budú teraz môcť na základe rozhodnutia dozorného orgánu Bazilejského výboru pre bankový dohľad (BIS) držať 1 až 2 % svojho kapitálu Tier 1 v kryptomenách.

Skupina guvernérov centrálnych bánk a vedúcich orgánov dohľadu v piatok schválila finalizovaný štandard pre expozície bánk voči kryptoaktívam.

Banky a kryptomeny

Tento štandard rozdeľuje kryptomeny na tokenizované akcie/dlhopisy a stablecoiny (tradičné aktíva), ktoré nemajú limit, a skutočné kryptomeny, ako je Bitcoin (BTC) alebo Ethereum (ETH).

U posledne menovaných sa v prijatom štandarde píše, že:

Celková expozícia banky voči kryptoaktívam skupiny 2 by vo všeobecnosti nemala byť vyššia ako 1 % kapitálu Tier 1 banky a nesmie prekročiť 2 % kapitálu Tier 1 banky.

Ak sa pozrieme na čísla, o akých sa vlastne bavíme, tak najväčší objem kapitálu Tier 1 má banka JP Morgan, a to 263 miliárd dolárov. Inými slovami to znamená, že môže v kryptomenách držať 2,6 miliardy dolárov.

Naproti tomu napríklad taká Capital One má Tier 1 len 28 miliárd dolárov, takže môže držať kryptoaktíva v hodnote iba 280 miliónov dolárov.

Výnimku však tvoria prípady, kedy je krypto držané ako zaistenie. Pokiaľ teda banka predáva dlhé futures na bitcoin na CME a nakupuje spotové bitcoiny (aby tento dlhý kontrakt zaistila pre prípad, že by cena skutočne vzrástla), tento Bitcoin sa do tejto povinnej rezervy nezapočítava.

Navyše sa zdá, že sa do limitu nezapočítava ani úschova kryptoaktív klientov, takže ide skôr o vlastné aktíva bánk.

BIS vo svojom oznámení zdôrazňuje, že priama expozícia globálneho bankového systému voči digitálnym aktívam zostáva relatívne nízka. Nedávny vývoj však načrtol „dôležitosť existencie silného minimálneho rámca pre medzinárodne aktívne banky, ktorý by zmiernil riziká“.

Nezabezpečené kryptoaktíva a stablecoiny s neúčinnými stabilizačnými mechanizmami budú podliehať konzervatívnemu obozretnostnému zaobchádzaniu. Štandard poskytne robustný a obozretný globálny regulačný rámec pre expozície medzinárodne aktívnych bánk voči kryptoaktívam, ktorý podporuje zodpovedné inovácie a zároveň zachováva finančnú stabilitu.

Kryptomeny ako pevná súčasť moderného portfólia?

Niektoré štúdie hovoria, že určitá expozícia voči kryptomenám poskytuje v rámci modernej teórie portfólia vyššie výnosy (očistené o riziko).

Už v roku 2018, keď tieto štúdie začali prvýkrát informovať o svojich zisteniach, odporúčali, aby aspoň 1 % portfólia smerovalo do Bitcoinu. V neskorších rokoch potom niektoré štúdie toto odporúčanie zvýšili na 10 %. Teraz Bazilejský výbor dáva zelenú už spomínanému 1 %.

Za prísnejších podmienok potom môžu banky zvýšiť túto hranicu na 2 percentá. Toto rozhodnutie tak potenciálne otvára cestu k väčšej integrácii medzi kryptomenovým a  tradičným finančným systémom.

Záver

Za mňa ďalší dielik do skladačky, že banky a veľkí hráči si príležitosť, ktorú kryptomeny ponúkajú, nenechajú bez povšimnutia ujsť. Teraz to chce hlavne čas, tento štandard nadobúda účinnosť 1. januára 2025.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream.

ZDROJ: trustnodes.com

Related Posts

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....

Solana ukázala 120% pumpu, riskuje token překoupení?

Solana od nového roku vzrostla o působivých 60 %....