Zakladateľ OneCoinu sa priznal k podvodu

Share This Post

Podvodný projekt OneCoin je našim čitateľom asi dobre známy. Všetko začalo v roku 2014 v Bulharsku a ako zakladateľka býva často udávaná Ruja Ignatova (tiež známa ako „kráľovná kryptomien“). Tá zmizla v roku 2017 po odhalení podvodu a je aktuálne vedená medzi najhľadanejšími zločincami v Európe. Okrem nej je z podvodu tiež obvinený Konštantín Ignatov, jej brat a konateľ spoločnosti. Druhým zakladateľom spoločnosti bol Karl Sebastian Greenwood.

Zadržaní sa k podvodu priznali

Greenwoodovo zatknutie prebehlo v roku 2018. Konstantina Ignatova uväznili v marci nasledujúceho roku. Ignatov sa priznal a spolupracuje ako svedok proti svojej sestre. Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov tento týždeň oznámilo, že sa aj Greenwood k svojim skutkom priznal. Hrozí mu až 60 rokov väzenia.

Informácie z registra Europolu. Ruja Ignatova je vedená medzi najhľadanejšími zločincami.
Ruja Ignatova je vedená medzi najhľadanejšími zločincami Európy.

OneCoin – podvod už od začiatku

Podľa dôkazov obžaloby išlo od počiatku o podvod a spoločnosť bola aj s týmto úmyslom založená. Príkladom môže byť aj emailová komunikácia medzi spoločníkmi, kde obaja nazývajú token ako „trashy coin“ (bezcenný). Táto komunikácia pochádza ešte z doby pred samotným založením spoločnosti. Tá potom fungovala súčasne ako pyramída a Ponziho schéma. Ľuďom na vrchole prinášala mesačne značné zisky. Sám Greenwood si za pôsobenie vo firme nechal vyplácať 21,2 milióna USD mesačne. Celková škoda sa odhaduje okolo 4 miliárd USD.

Záver

Súd s Greenwoodom začne 5. apríla 2023 a aký bude finálny verdikt sa môžeme len dohadovať. Rovnako nevieme, či Ruja Ignatova organizovala celý podvod alebo poskytla len svoju tvár. Celý príbeh okolo OneCoin je rozhodne mediálne zaujímavý. Okrem televíznych dokumentov sa pripravuje aj filmové spracovanie s názvom Fake!, kde by jednu z hlavných postáv mala stvárniť Kate Winslet.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream.

Related Posts

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....

Solana ukázala 120% pumpu, riskuje token překoupení?

Solana od nového roku vzrostla o působivých 60 %....