Biden inaugurován americkým prezidentem, americký dolar v červených číslech

Biden inaugurován americkým prezidentem, americký dolar v červených číslech (DXY)

Celý svět se nakonec dočkal inaugurace nového amerického prezidenta, na což především kapitálové trhy čekaly. Převzetí moci novou administrativou je samozřejmě pro finanční trhy důležitým milníkem, a dřív nebo později zareagují. Jak jsem mnohokrát v dřívějších článcích upozorňoval, program Joea Bidena počítá s mohutnými fiskálními stimuly. Zatím se reálně mluví o 1,9 bilionu amerických dolarů.

Částka se však může vyšplhat mnohem výš. Mimoto nastoupení nového prezidenta do úřadu ihned podepsal několik exekutivních příkazů. Bohužel se Spojené státy znova připojí ke klimatické dohodě, s čímž se tak nějak počítalo. Jeho program totiž počítá s nemalou podporou všemožných „zelených“ projektů, což samozřejmě bude americkou ekonomiku dodatečně vysávat. Nová vláda ale evidentně ve výdajích nevidí problém, protože peníze přece prší z oblohy.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Biden, Biden inaugurován americkým prezidentem, americký dolar v červených číslech, TRADING11

Dolar je celý týden dost slabý, což je vcelku překvapující vzhledem k předešlému vývoji. Zdálo se, že alespoň ze střednědobého hlediska bude kurz dolarového indexu posilovat. Leč jeden slabý týden neznamená, že k něčemu obdobnému nedojde. Spíš je dobré se zamyslet, proč k oslabení vůbec došlo, protože s fiskálními stimuly se dlouho počítalo.

Tudíž by měly být dávno tzv. priced in. Jak jsem ale uvedl, Biden ihned po zasednutí v oválné pracovně podepsal několik exekutivních příkazů. To může být důvodem, proč dolar pokračuje v poklesu. V každém případě je velmi zajímavé, že Bitcoin a dolarový index klesá současně. Docela prazvláštní anomálie.

Vzhledem k slabému dolaru a faktu, že Bitcoin konsolidoval v rámci pokračovacího trianglu, jsem předpokládal, že dojde k pokusu o průraz up. Místo toho se cena Bitcoinu vylila, což je právě v konotaci na dolar zvláštní. Málokdy se totiž stává, že pohyby jejich kurzů korelují.

Závěrem

Dlouhodobě stále platí, že americký dolar bude určitě oslabovat. Leč střednědobě byla a asi stále je šance, aby tato měna byla schopna posílit. Technicky jsou k tomu na trhu dobré podmínky, ale bohužel zmiňované negativní fundamenty udělují jednu ránu za druhou. Možná to byla pouze nějaká úvodní reakce na první hodiny v úřadu Joe Bidena a následující týdny by mohly být v pořádku. To ovšem bude záležet na akčnosti jeho administrativy.

Mohlo by vás také zajímat:

Ethereum dosáhlo nového historického maxima! Toto ho čeká v roce 2021


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!