Bitcoin oslavuje 100 tisíc NFT za mesiac

Share This Post

Protokol Ordinals bol súčasťou soft forku Taproot, ktorým prešiel bitcoinový blockchain minulý mesiac. Umožňuje natívne vytvárať vlastné nezameniteľné tokeny úpravou satoshi. Obrázok alebo video sa tak ukladá priamo do bloku. Takto vytvorené NFT sa nazývajú digitálne artefakty.

Včerajší deň bol pre bitcoin významný. Cena narástla o 15 % a počet vlastných NFT prekročil hranicu 100 tisíc. Niektorí analytici dokonca nárast ceny prisudzujú práve úspechu artefaktov. Na sieť to samozrejme kladie aj vyššie nároky. Bloky sú väčšie, transakcie sú väčšie a pri súčasnej prevádzke sa začínajú aj spomaľovať. Využitá pamäť sa pohybuje na hornej hranici a cena poplatkov transakcií s vysokou prioritou prekročila 1 USD.

Bitcoin - aktuálne informácie z Mempoolu. Okrem transakčných poplatkov vidíte aj výkyvy v obtiažnosti (Zdroj: mempool.space).
Aktuálne informácie z Mempoolu. Okrem transakčných poplatkov vidíte aj výkyvy v obtiažnosti. Zdroj: mempool.space.

Ešte je dlhá cesta pred nami

Vývojári evidentne našli spôsob, ako využiť sieť na účel, ktorý tvorcovia nečakali. Zatiaľ sieť nápor zvláda a je to pre ňu určite zaujímavá skúška. Niektorí v súčasnej situácii vidia ideálnu príležitosť pre rozvoj sidechainov. Tie by mohli časom prevziať bremeno a sieti tak uľaviť. Napríklad Ethereum alebo Solana pre evidenciu NFT využívajú múdre kontrakty a razba tak sieť nezaťažuje. Okrem záťaže siete chýba aj ekosystém služieb. Nie je trhovisko pre obchodovanie a ani nemožno v peňaženke obsah satoshi zobraziť.

Záver

Zatiaľ sa zdá, že kryptosvet je novinkou fascinovaný a chrlí digitálne artefakty na bežiacom páse. A pritom to rozhodne nie je jednoduchá záležitosť. Musíte mať lokálne uložený celý blockchain (cca 500 GB) a k tomu špeciálnu bitcoinovú peňaženku, ktorá umožní daný satoshi upraviť (proces sa nazýva inskripcia). Na serveri Ordinals.com môžete sledovať vytvárané artefakty.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: decrypt.co

Related Posts

Top 5 článkov za uplynulý týždeň + Vstupuje Bitcoin do novej býčej fázy?

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Tim Draper na PBW zaspieval bitcoinovú pieseň a hovoril o budúcnosti peňazí

Americký podnikateľ Tim Draper vystúpil na práve prebiehajúcej akcii...

Do Kwon, zakladateľ Terraform Labs, bol zatknutý

Spoločnosť Terraform Labs asi nie je potrebné dlho predstavovať....

Držať bitcoin sa vypláca, je to uchovávateľ hodnoty

Na serveri Blockchain.com možno nájsť množstvo štatistík a dát...

Bitcoin tento rok prekonáva 97 % všetkých spoločností z indexu S&P 500

Trh s kryptomenami aj naďalej viac ako statočne prechádza...