Bitcoin se chystá na velké změny – Nový softfork má zvýšit míru soukromí, ale přinese i rizika

Share This Post

U Bitcoinu se často spekuluje o tom, že zaspává vývoj. Tuto tezi vyvrací Steve Lee z Bitcoin Optech, který se rozpovídal o potřebě softforku Bitcoinu. Ten má přinést dvě nová vylepšení. Jedná se o Schnorr signature algorithm a Taproot. Obě vylepšení mají významně zvýšit funkčnost BTC blockchainu.

Schnorr a multisig

Vývoj Bitcoinu jde stále kupředu. Jedním z nejbližších vylepšení, která nás čekají, je implementace Schnorr signatures a Taproot. Tyto dva aspekty budou hrát klíčovou roli v budoucnosti Bitcoinu.

Nejprve se podíváme na to, co jsou to Schnorr signatures. Nyní se na BTC chainu používá tzv. ECDSA (Elliptic Curve Digital Signature Algorithm). Použití tohoto algoritmu bylo široce kritizováno v rámci BTC komunity a to právě proto, že Schnorr Signature Algorithm je pro Bitcoin vhodnější. 

Díky použití Schnorr algoritmu se výrazně uleví tzv. multi-signature aplikacím. Tento algoritmus se výrazně lépe hodí pro situace, kdy je potřeba vytvořit agregát více podpisů. Právě snížení náročnosti pro multisig aplikace přinese vyšší škálovatelnost.

Podle Steva Leeho, který se podílí na vývoji BTC, Satoshi nepoužil Schnorr signatures, protože v době vzniku ještě podléhala tato technologie patentovému právu. Nyní je již volně dostupná a brzy se tak může objevit v kódu BTC.

Taproot

Taproot se dá popsat jako takový „trik“, který umožní Bitcoinu provádět komplexnější smart kontrakty a zvýšit míru soukromí na BTC blockchainu. Taproot byl původně navržen core vývojářem Gregory Maxwellem a nyní se zdá, že je na dobré cestě dostat se do blockchainu BTC.

Více informací – Môže Bitcoin SKUTOČNE ovládnuť svet alebo je to iba rozprávka?

Taproot je v podstatě schéma na podepisování transakčních skriptů. Pro pochopení, co přesně Taproot je, může být vhodné například následující vysvětlení od Aarona van Wirduma. Velmi zjednodušené vysvětlení je, že pomocí Taprootu budou transakce na blockchain exploreru vypadat úplně stejně. To by mělo fakticky zlepšit soukromí na síti na podstatně vyšší úroveň.

Další výhodou je pak zvýšení zastupitelnosti. To fakticky znamená, že každý jeden Bitcoin bude zaměnitelný za kterýkoliv jiný. Dnešní situace je totiž jiná, a pokud se náhodou dostanete k Bitcoinu, který pochází z nelegální činnosti, tak je možné to zjistit. Váš Bitcoin se pak bude lišit od ostatních, protože bude známo, že byl použit k financování např. obchodu se zbraněmi. Tomu by měl Taproot zabránit.

Nebezpečí regulací

Nepanuje mnoho pochybností o tom, že Schnorr signatures jsou pro BTC vhodné a důležité. Vyšší anonymita BTC blockchainu ovšem budí vášně a to ve vztahu ke státním regulacím. Právě anonymní mince se dostaly pod tlak po uvedení nových regulací od FATF.

Některé burzy tak delistují anonymní coiny jako Monero či Zcash a to proto, že nemohou garantovat jejich původ. Kdyby stejná situace nastala i u BTC, tak se dá očekávat, že to regulátoři využijí jako argument pro potenciální zákaz BTC. Steve Lee věří, že Schnorr + Taproot softfork by mohl být začleněn do BTC na jaře 2020.

Co číst dále?

09.10.19 Ako je na tom kapitalizácia altcoinov? Bude ďalší rast?

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...