Analýza akcií společnosti ČEZ – Jak se daří akciím tohoto českého giganta?

Share This Post

Přemýšlel jsem nad tím už hodně dlouho a nakonec jsem se tedy odhodlal k tomuto kroku a přidávám do svého repertoáru něco dalšího. Rozhodl jsem se udělat analýzu na největší tuzemskou energetickou společnost ČEZ. Vzhledem k tomu, že nemám v tradingview data z pražské burzy, tak budou akcie v páru s eury. Asi nikoho nepřekvapím, když řeknu, že zlaté časy má ČEZ už dávno za sebou. Nejvyšší cena, za kterou se obchodovaly akcie této společnosti, je 58.860 EUR/akcie a psal se samozřejmě rok 2008. Obecně se uvádí, že finanční krize z USA se k nám přelila jen jako průmyslová recese z Německa. Nicméně, když se podíváme na graf, tak to tak úplně nevypadá. Během několika týdnů totiž akcie ČEZu ztratily více jak 60 %. A od té doby to s nimi nevypadá zrovna valně.

Aktuální situace na 1W TF Akcií společnosti ČEZ

analýza ČEZ

Dlouhodobý downtrend

Jak už jsem říkal v úvodu, tak akcie ČEZu mají zlaté časy dávno za sebou. Vezměte v potaz, že jsme už devět let v expanzivním hospodářském cyklu, ale trh s akciemi tohoto giganta to evidentně nezajímá. Během pádu z vrcholu na dno (z února 2016) ztratily tyto akcie více jak 77 % ze své all time high hodnoty. Neuvěřitelné číslo a nedokáži si představit, co s tímto trhem provede další recese. To snad asi půjdou na nulu…

Kulaté dno – překlápění trendu?

Tento trh se snažil o nějaké oživení mezi lety 2009 až 2011, ale pak setrvačnost opětovně nabrala jižní směr. Pokles už nebyl tak rychlý, ale za tu dlouhou dobu se vylilo velké množství kapitálu, který se evidentně nevrací zpátky. Nicméně, aktuální dno se vytvořilo v únoru 2016 na hladině 13.132 EUR/akcie. Trh v dalších několika měsících dokázal využít situaci a začalo se tvořit kulaté dno, což je snad asi nejznámější reverzní pattern. Nebylo to ale hned a jak můžeme vidět, tak se o S/R hladinu 17.281 EUR/akcie bojovalo déle než rok.

V podstatě po celou tuto dobu kurz osciloval mezi 14.972 EUR/akcie a 17.281 EUR/akcie a trochu tento vývoj připomíná pingpongový míček. V listopadu 2017 se průraz konečně podařil, což vyvolalo další posílení. Problém nastal ve chvíli, kdy se kurz dostal do S/R zóny zaznačené dle indikátoru Volume profile (červená přímka). Kolem této úrovně se cena pohybuje už více jak 15 měsíců. Je evidentní, že hladina 20.133 EUR/akcie funguje dobře jako hranice podpory.

Nízké objemy

Bohužel musím konstatovat, že vrcholy kurzu jsou na čím dál nižší ceně, což znamená, že býci prohrávají. Z toho můžeme implikovat, že support na 20.133 EUR/akcie nakonec stejně padne. Další věc, která signalizuje selhání, jsou objemy. Ty jsou totiž extrémně nízké a značí naprostý nezájem. Pokud bychom objemy srovnaly s tím, co se odehrávalo během minulé dekády, tak je to až směšně nízké. To je právě další důležitý faktor, který implikuje, že půjdeme dolů. A to i přesto, že se nám vytvořilo pěkné kulaté dno. Ale to byla nejspíš jen krátkodobá záležitost.

Indikátory

Když začala stranová korekce, tak hodnoty RSI byly už poměrně hluboko v překoupené oblasti indikátoru. Trh se evidentně pročistil a vytvořil se díky tomu prostor pro další růst. Nicméně, zatím to tak vůbec nevypadá. Na MACD je šance, že dojde k bullish crossu, což by mohlo situaci obrátit ve prospěch posílení. Co se týče křivek Stochastic RSI, tak momentum je evidentně pozitivní.

Závěr

Co jenom říct na závěr? Objemy šíleně nízké. Vytvořilo se nám sice kulaté dno, ale to brzy nemusí vůbec nic znamenat. Momentum up má stále dovolenou a dost možná ještě dlouho nepřijde. Mně osobně nejvíce vadí ty malé objemy, protože pokud neteče do trhu kapitál ani v době, kdy akcie posilují, tak je to prostě sell signál. Pohyb totiž musí být objemy potvrzený a pokud tomu tak není, tak se směr brzy obrátí.

Jestli se vám analýza líbila, tak nezapomeňte dát follow na Facebooku či rovnou dejte subscribe této stránce a budete mít jistotu, že vám další analýzy neuniknou.

Co číst dále?

Analýza akcií společnosti Microsoft – Akcie Microsoftu si stále drží velkou sílu


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...